Nemocnice na Slovensku vytvárajú dlh. Ako sa do tejto situácie dostali?
- Áno, dlh zdravotníctva na Slovensku je aktuálne asi 285 miliónov eur, za posledné mesiace narástol skoro o 100 miliónov eur. Príčinou je podľa nás plošné zníženie cien za výkony od zdravotných poisťovní v pomerne veľkom objeme, nepreplácanie tzv. medicínsky uznaných, ale nadlimitných (t.j. neobjednaných) výkonov od zdravotných poisťovní. Od roku 2006 do roku 2010 to činí vyše 407 miliónov eur. Ak by zdravotnícke zariadenia dostali tieto financie, ktoré poskytli na diagnostiku a liečbu pacientov, zdravotníctvo by bolo dokonca v určitom zisku. Ak za výkon, ktorý stojí náklady 100 jednotiek dostane poskytovateľ zaplatené len 70 jednotiek, samozrejme, vytvára dlh.
Aké riešenie navrhujete?
- Slovenská lekárska komora dlhodobo presadzuje zoznam zdravotných výkonov, ktoré by mali tzv. registračný list s obsahom časovej snímky výkonu, materiálneho a personálneho vybavenia k danému výkonu a cenu, ktorá by rešpektovala minimálne nákladovú položku a mala by byť upravovaná ročne o výšku inflácie. Zatiaľ sa nám táto možnosť nedarí presadiť, ale inú cestu nevidíme.
Hovorilo sa o vytvorení akciových spoločností, ktoré by mali pomôcť znížiť tieto dlhy. Je to podľa vás riešenie?
- Pri danej cenovej politike štátu vznik akciových spoločností má množstvo rizík. Nie som presvedčený, že by priniesli zmenu pre občana v dobrom slova zmysle. Pri súčasnej cenovej politike je tu len možnosť znižovania počtu zamestnancov a ich platov na dosiahnutie možného vyrovnaného hospodárenia, šetrenie na liekoch a zdravotníckom materiály, ale i tak sa budú nemocnice zadlžovať.
Čo by to znamenalo pre pacienta?
- Pre občana to bude znamenať predĺženie čakacích listín a zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a zníženie kvality. Navyše ak akciové spoločnosti tri mesiace vykážu stratu, musia podať na seba konkurz a v konkurze je možné kúpiť majetok za hodnotu do 50 percent. Premena na akciové spoločnosti nevyrieši problém s financovaním nemocníc, skôr zhorší situáciu a umožní skrytú privatizáciu.
Aká je komunikácia SLK s ministerstvom zdravotníctva?
- Slovenská lekárska komora sa snaží o komunikáciu s Ministerstvom zdravotníctva, pripomienkuje návrhy legislatívnych zmien, ale ministerstvo ich neakceptuje, takže uvažujeme, že prestaneme pripomienkovať návrhy zmien zákonov.
Ako je na tom s dlhom martinská univerzitná nemocnica?
- Univerzitná nemocnica v Martine je síce v strate, ale podstatne menšej než iné veľké nemocnice. Ponúkanými cenami od zdravotných poisťovní sa strata bude prehlbovať, tak ako vo všetkých ostatných nemocniciach.