BLATNICA, TURČIANSKE TEPLICE. Predseda parlamentu i strany SaS Richard Sulík novelu zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest obhajoval tým, že pôvodný zákon z roku 1990 bol zastaralý, pričom starostovia mali nastavené platy na hornej hranici, ktorá bola určená zákonom. Zároveň poukázal na prípady, kedy v obciach do tisíc obyvateľov dostával starosta na výplatu viac ako premiérka Iveta Radičová. Preto SaS pristúpila k zníženiu základných platov o 10 percent a ich možnosti zvýšenia maximálne o sedemdesiat percent. Doteraz si šéfovia samospráv mohli prilepšiť o sto percent. Parlament už iniciatívu liberálov schválil, prezident Ivan Gašparovič však zákon nepodpísal, a tak sa novela vracia na stôl zákonodárcom. Na prelomenie veta prezidenta treba 76 hlasov.
Nech vezmú tým, čo majú zvýšené platy
Blatnická starostka Ivica Súkeníková by problém riešila inak. „Podľa mňa by sa novela nemala týkať tých starostov, ktorí berú len základné platy, ale tých, ktorí ich majú zvýšené," myslí si. Sama už druhé obdobie starostuje za minimálny plat, ktorý jej podľa počtu obyvateľov prináleží. V hrubom je to 1 362 eur, po podpísaní novely príde mesačne o 93 eur.
Novela je pre ňu demotivujúca. „Stále nás zaťažujú novými a novými povinnosťami, pracujem aj doma. A to cez víkendy alebo počas dovolenky. Vychádza to tak, že zamestnanci obecného úradu dostanú na konci roka s odmenami viac ako ja," krúti hlavou starostka.
Oveľa horšie to vidí Ivica Súkeniková v malých obciach. „Starostov v malých obciach, ktorí majú toľko isto povinností ako my, no nižšie platy, to postihne najviac. Vôbec by som sa nečudovala, keby zložili funkciu."
Radšej to ani neriešia
V malých obciach už starostovia rezignovali. „V čistom dostávam 260 eur, po znížení to bude ešte menej a práce mám viac než dosť. Radšej to ani neriešim," povedala čerstvá starostka Dolného Kalníka Jana Vavřinková. V malej obci richtárčí na tretinový úväzok, popritom vykonáva aj svoje hlavné zamestanie.
Zníženie platu ju zatiaľ neodrádza. „Táto práca ma baví. Viac ako plat ma trápi napríklad ťažká komunikácia s inštitúciami, ktoré by nám mali pomáhať," poukázala na iný problém.
Za rovnaký plat šéfuje aj Ján Záborský v Záborí, ktorý za starostu kandidoval znovu len preto, lebo nikto iný nechcel. „Nemáme ani na základné veci, takže mi to je už jedno. Keby išlo len o peniaze, tak to nerobím. Myslím si, že malé obce pomaly nebudú mať ani na to, aby prežili. Dotiahnem to do konca, ale v ďalšom volebnom období už kandidovať nebudem," dodal.
Sygút príde o to, čo mu pridali
Teplický primátor Michala Sygúta by prípadné zníženie platu vzal športovo. Rozmýšľa skôr pragmaticky.
„Je to rozhodnutie parlamentu, budeme to musieť rešpektovať. Potom už bude na poslancoch mestského zastupiteľstva, ako s ním naložia," povedal bez emócií. „V súčasnosti sa pasujeme s oveľa väčšími problémami, ktoré súvisia s rozvojom a budúcnosťou mesta. A to ma zaujíma viac," povedal.
Michal Sygút ako jeden z mála primátorov a starostov vstúpil do nového volebného obdobia so zvýšeným platom. Na ustanovujúcom zastupiteľstve mu poslanci pridali asi 300 eur, schválili mu teda 2 904 eur. Po novelovom znížení viac-menej príde o to, čo mu poslanci pridali.
Čo rieši novela o platoch starostov
mali by im klesnúť základné platy o desať percent
zákonnú mzdu im bude môcť zastupiteľstvo zvýšiť najviac o 70 percent
odstupné po vypršaní mandátu bude len trojmesačné
ak boli vo funkcii kratšie ako šesť mesiacov, na odstupné mať nárok nebudú
zvýšené platy budú po novom zaznamenané v zápisnici v presnej výške
v obciach a mestách, ktoré budú v nútenej správe, zvýšenie platu primátora či starostu neprichádza do úvahy a dostanú len základný plat zo zákona