MARTIN. Podujatie bolo organizovalo Turčianske kultúrne stredisko s cieľom vytvoriť podmienky pre integráciu osôb s mentálnym postihnutím medzi zdravú populáciu. Preto sa na ňom zúčastnili klineti Domovov sociálnych služieb Méta v Martine, Priekope a na Lipovci a žiaci 4. a 6. ročníka základných škôl na uliciach Priehradná a Antona Bernoláka v Martine. Lektorkou keramického worshopu bola výtvarníčka ZUŠ Vrútky Silvia Rešetárová, ktorá s klientmi DSS pracuje už dlhé roky. „Žijú vo svojom svete, no majú bohatú fantáziu, predstavivosť a tá sa odzrkadľuje aj na ich prácach. Je pravda, že práca s nimi si vyžaduje viac trpezlivosti, ale zároveň prináša aj zadosťučinenie, keď vidíme, ako sa tešia, keď sa im niečo podarí," povedala.
Výchova detí k empatii, sociálnemu cíteniu odstraňovaniu diskriminácie je zároveň kľúčovým zámerom projektu Quo vadis, v rámci ktorého sa tvorivé dielne s keramikou konali. Projekt TKS podalo na Ministerstvo kultúry SR a v súčasnosti sa čaká na vyhodnotenie o podpore. V rámci neho kultúrne stredisko organizuje rôzne podujatia pre žiakov základných škôl ako aj prednášky o zdravotnom postihnutí, interakčné hry zamerané na komunikáciu, toleranciu, empatiu a podobne.
Súčasťou keramického workshopu bola prezentácia postupu práce s keramickou hlinou, ukážky glazovania a keramických pecí a tiež výstavka keramických prác klientov DSS Méta a Psychiatrickej liečebne zo Sučian.
Autor: J.Jarošová