Líbya sa stala jeho prechodným domovom na osem rokov

Martinčan Ján Kovačka pracoval v Líbyi osem rokov. Nepokoje, ktoré v tejto africkej krajine vypukli vo februári tohto roka, ho prekvapili.

Ján Kovačka s manželkou na výlete v Tripolise v roku 2001.Ján Kovačka s manželkou na výlete v Tripolise v roku 2001. (Zdroj: ARCHÍV JK)

MARTIN. Prvýkrát navštívil Ján Kovačka Líbyu v roku 1979. Naposledy tam bol v roku 2004. V spomínanom období strávil pracovne v tejto krajine spolu osem rokov. Rozdiel medzi domácou a našou kultúrou cítil, no v severoafrickom štáte sa vždy cítil bezpečne. Domáci obyvatelia viedli navonok bezstarostný život a keď mohli, vždy pomohli. Aj preto ho protivládne nepokoje s množstvom obetí na ľudských životoch nepríjemne prekvapili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skoro ako doma

Mnoho pracovníkov z bývalých Závodov ťažkého strojárstva Martin odchádzalo do Líbye na služobné cesty. Bol medzi nimi aj Ján Kovačka.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvýkrát som tam cestoval v roku 1979 v rámci takzvanej vojenskej výpomoci. Jazdili sme po jednotlivých posádkach v krajine a starali sa o vojenskú techniku. Prevažne o tanky, ktoré sa vyrábali v Martine. Približne 40 km od Tripolisu vybudovali pre nás kemp. Bolo tam všetko od nášho kuchára, cez kino, kde trikrát do týždňa premietali československé filmy, cez bazén až po minigolfové a futbalové ihrisko či tenisové kurty. Voľno bolo v piatok. Kto chcel, mohol sa ísť počas tohto dňa kúpať k moru, kde ho doviezol pripravený autobus. Domáci sa starali aj o bezpečnosť a v kempe nás strážili."

Iná mentalita

Často sa partia Slovákov vydala aj do neďalekého Tripolisu a aj bez ochrany sa všetci cítili bezpečne. Niekedy sa domov vracali aj neskoro večer.

SkryťVypnúť reklamu

„Raz sme dostali po ceste defekt. Keď domáci videli, že máme problémy, zastavovali sa a chceli pomôcť. Žiadne prejavy nepriateľstva alebo nebodaj priame útoky som za osem rokov nezažil. Drobná kriminalita tam existovala, ako všade vo svete. Líbyjčania však s obľubou hovorievali, že spomínané problémy spôsobujú obyvatelia susedných krajín, pretože oni nekradnú."

Rozdiel medzi našou a moslimskou kultúrou bolo cítiť. Vzťahy s domácimi to však nepoznačilo, a tak padla jeden večer pri nezáväznej konverzácii otázka, či by vedeli Líbyjčania strieľať po krajanoch, aby ochránili cudzincov.

„Radšej sa budeme modliť k Alahovi, aby k takejto situácii nedošlo. Nevysvetľujte si to zle, no naša mentalita je iná ako vaša," znela odpoveď.

Vojaci mali výhody

Rok zo svojho pobytu v Líbyi strávil Ján Kovačka aj na vojenskej základni v púšti. Potom pracoval i v továrni na výrobu náhradných dielov, ktorú postavili Slováci. V istom čase v nej pracovala takmer tisícka ľudí spod Tatier.

SkryťVypnúť reklamu

„Vedúce pozície vo fabrike zastávali Líbyjčania, ktorí študovali u nás v Martine či v Dubnici. Vedeli dobre po slovensky, takže spolupráca s nimi bola bezproblémová."

Život obyvateľov severoafrickej krajiny sa postupne zlepšoval. Najmä ľudia, ktorých zamestnávala armáda, mali rôzne výhody. „Ak porovnám začiatky 80-tich rokov a roky 2000 – 2004, keď som tam bol naposledy, bolo vidieť, že krajina sa posúva ďalej. Vojaci, ktorí mali špecifické postavenie, dostávali od štátu po odslúžení niekoľkých rokov autá aj finančné príspevky."

Bežní ľudia nemali s ničím problém a neprehliadnuteľná bola ich bezstarostnosť a pozitívny pohľad na život.

"Niekedy nás vyslali na vzdialenejšie pracoviská, kde sme cestovali autobusom. Vodič nikdy nechodil presne, ale keď mal po nás prísť o 15. h a dorazil až po 18. h, naša trpezlivosť pretiekla. V televízii totiž vysielali futbal medzi Líbyou a Tunisom. Ako povedal, taký šláger si predsa nemohol nechať ujsť a preto nechápal, prečo sme na neho tak vybehli."

Zjedli kobru

Počas pobytu v Afrike sa pochopiteľne dalo zažiť aj viacero exotických zážitkov.

„Kolega si nechal pred dverami domu, v ktorom sme bývali, topánky. Cez noc mu do nich vliezol škorpión a poštípal ho. Našťastie, lekár mu včas podal protilátky. Spomínam si aj na to, ako jeden Arab choval v kempe holuby. Do klietky s nimi sa cez dieru dostala kobra. Holuby pojedla, no keďže sa napchala do prasknutia, von cez otvor sa už nedostala. Majiteľ hada chytil a ja som aspoň mal možnosť ochutnať mäso z kobry."

V Líbyi je zakázané konzumovať bravčové mäso. Ľudia najviac jedia kuracinu a pokrmy si pripravujú aj z hovädziny a ťavieho mäsa. Osobitnou kapitolou je alkohol.

„V krajine panuje prohibícia. Ak by vám na letisku pri vstupnej kontrole našli alkohol, mohli vás otočiť a poslať rovno domov. Nesmeli ste si doviezť ani pivo."

Posledné udalosti sú prekvapením

Každý adept na prácu v Líbyi musel prejsť aj lekárskou prehliadkou. „Očkovali nás proti cudzokrajným chorobám a dôkladne všetkých prezreli."

Ťažko sa zvládalo aj dlhé odlúčenie od rodiny. Preto sa tí, čo mohli, snažili so sebou zobrať aj rodinných príslušníkov.

„Nedalo sa to vždy. Ja som mal šťastie a mohla so mnou cestovať aj manželka. Slovenské ženy pracovali napríklad v kuchyni, ktorá bola v kempe. Moja polovička šila odevy v krajčírskej dielni. Deti našich ľudí mohli navštevovať slovenskú školu."

Ján Kovačka pochopiteľne sledoval aj aktuálne udalosti, ktoré otriasli krajinou na severe Afriky.

„Líbyu som prechodil krížom-krážom, spoznal pomerne veľa ľudí, a preto ma posledný vývoj zaskočil. V roku 2004, keď som tam bol naposledy, o nejakom prevrate alebo revolúcii nemohlo byť ani reči."

Líbya

Líbya je štvrtým najväčším štátom v Afrike, no takmer 90 percent jej povrchu tvorí púšť. Úrodný je len malý pás pri Stredozemnom mori. Do roku 1958 patrila k najchudobnejším krajinám sveta, po objavení nálezísk ropy a zemného plynu sa zmenila na jednu z najbohatších na africkom kontinente. Líbya sa kedysi preslávila ako útočisko pirátov. Hoci má množstvo antických pamiatok, pre roky medzinárodnej izolácie ich pozná len málo turistov. Čakanie na víza totiž pripomína cestu na Ukrajinu za éry komunizmu. Krajina je stále vnímaná ako jeden z najskorupovanejších kútov sveta.

Moci v Líbyi sa po prevrate v roku 1969 ujal Muammar Kaddáfí. Jeho neohrozeným postavením otriasli až protivládne demoštrácie, ktoré vypukli vo februári tohto roku a prerástli do krvavých konfliktov. Ako reakciu na tento nepriaznivý vývoj schválila v marci Bezpečnostná rada OSN nad Líbyou bezletovú zónu.

Rozloha: 7 775 500 km2 (4. najväčší štát na africkom kontinente)

Poloha: štát v severnej Afrike, ležiaci pri pobreží Stredozemného mora, susedí s Egyptom, Sudánom, Nigerom, Čadom, Tuniskom a Alžírskom

Počet obyvateľov: 6,1 milióna (z nich Arabi 90 %, Berberi 4 %, Taliani, Egypťania, černosi)

Hlavné mesto: Tripolis (1,78 milióna obyvateľov)

Jazyky: arabčina (úradný), taliančina, angličtina

Vierovyznanie: islam 97 %, kresťanstvo 3 %

Mena: líbyjský dinár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 845
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 515
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 585
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 449
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 327
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 274
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 250
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 032
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 24 385
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 164
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 981
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 824
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 378
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 989
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 636
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Futbalové súťaže pomaly vrcholia, a tak je každý gól dôležitý.

Na derby sa teší Bystrička i Vrútky, do Žabokriek pricestuje líder tabuľky.


Nová tribúna ma kapacitu približne 500 miest.

Metropola Turca by mohla o rok privítať našu kompletnú atletickú špičku.


Milan Lasica.

Predaj vstupeniek na Dotyky a spojenia je spustený.


TASR
Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 24 385
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 164
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 981
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 824
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 378
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 989
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 636
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?