romy by si nedali.
VRÚTKY. Niekoľko strieborných jedlí do radu pred bytovku vysadili samotní obyvatelia pred 35 rokmi. K stromom mali osobitý emocionálny vzťah, preto keď ich asi desať 19. apríla ráno prišli vypíliť, protestovali. Vedeli, že v týchto miestach povedie trasa horúcovodu, ale nevedeli, že prídu o stromy. Horúcovod financuje Martinská teplárenská, ktorá má priniesť do Vrútok lacnejšie teplo ako boli schopné vyprodukovať dve kotolne na zemný plyn z mestského Byvatermu. Svoje si prišli niektorí obyvatelia bytovky povedať aj na mestské zastupiteľstvo, ktoré sa v ten deň konalo.
Ľudí to rozrušilo, vzali si lieky
Ľudia vraj hromadne vychádzali na balkóny a kričali na pilčíkov, aby stromy nepílili. Zavolali aj policajtov. Niektorých obyvateľov to natoľko rozrušilo, že si vzali lieky na upokojenie. Vypíleniu ale nezabránili, pilčíci sa preukázali povolením od mesta.
Obyvatelia sa sťažujú, že ich pri rozhodnutí mesto obišlo, že im odopreli právo na zeleň. Stromy by si vypíliť nedali.
Emília Rybáriková zo stavebného referátu na vrútockom mestskom úrade, ktorý stavbu horúcovodu povoľoval, ale tvrdí, že trasa horúcovodu bola zverejnená, stromy boli označené červenou farbou už niekoľko dní pred vypílením a predsedovia spoločenstiev vlastníkov bytov boli prizvaní aj na stavebné konanie. Tu sa stretli aj s projektantom stavby.
O pílení nepadlo ani slovo
Marián Genda, predseda spoločenstva vlastníkov bytov, hovorí, že na stretnutí s projektantom síce boli, ale preberali skôr technické parametre stavby. O výrube stromov nikto nehovoril. „Keby tak urobili, namietali by sme," zdôrazňuje. Zároveň priznáva, že nikoho z predsedov nenapadlo spýtať sa, ako a či sa stavba dotkne zelene. „V Priekope ťahali horúcovod cez cestu. Nikto z nás si nemyslel, že pred našou bytovkou povedie cez trávnik a vypília nám stromy."
Susedný predseda spoločenstva vlastníkov bytov Jozef Kováčik nám ukázal aj projekt trasy. Je podľa neho veľmi neprehľadný, ale našiel v ňom linku popri chodníku. Tú považuje za horúcovod. Preto si myslí, že stromy, ktoré sú od chodníku v dostatočnej vzdialenosti, padli zbytočne.
Povedie tade horúcovod. Pre lacnejšie teplo prišli obyvatelia o stromy. Ich stratu znášali ťažko, volali aj policajtov.
Foto: Pavol Schwab
Inak sa trasa potiahnuť nedala
Popri chodníku je ale zakreslený starý teplovodný kanál. Miroslav Kadlec, riaditeľ pre obchod, rozvoj a stratégiu Martinskej teplárenskej, uviedol, že síce nové horúcovodné rozvody vo Vrútkach v niektorých prípadoch zachádzajú do starých, pred bytovkami na Nábrežnej ulici sa tak nedalo urobiť.
„V inkriminovanom priestore je starý teplovodný kanál osadený plytko a nový pre nízke krytie sa naň nedal osadiť, preto je vedený v tesnej blízkosti starého kanála," vysvetlil. Dodal tiež, že zhotoviteľ stavby vyrúbal len nevyhnutné dreviny.
Emília Rybáriková bola po búrlivom zastupiteľstve na obhliadke miesta. „To bola jediná možnosť, kade mohla trasa horúcovodu ísť," zhodnotila a dodala, že obyvatelia o zeleň ukrátení nebudú. „Podľa zákona tu vysadíme nové dreviny," prisľúbila.