Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Počúvame, že niet peňazí, napriek tomu sa píše a ľudia napísané čítajú

Stojíme na prahu ďalšieho sviatku literatúry – XI. ročníka Martinskej literárnej jari. Uskutoční sa v dňoch 24. – 27. mája. Hovoríme o ňom s Petrom Cabadajom zo Slovenskej národnej knižnice.

Peter Cabadaj, manažér Martinskej literárnej jari.Peter Cabadaj, manažér Martinskej literárnej jari. (Zdroj: ARCHÍV PC)

Tohto roku sa organizuje už XI. ročník Martinskej literárnej jari (MLJ). Je rozdiel medzi ambíciami prvého ročníka tohto podujatia v porovnaní s aktuálnym? A čo spája literárne jari v toku času?

- Ambície Slovenskej národnej knižnice (SNK) ako hlavného organizátora podujatia sú stále rovnaké. MLJ profilujeme ako medzinárodné, multigeneračné a multižánrové podujatie, ktoré sa snaží rozmanitými spôsobmi, v širších súvislostiach a atraktívne prezentovať a propagovať súčasnú knižnú kultúru, pôvodnú literárnu tvorbu a jej najzaujímavejších protagonistov.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z nosných programov MLJ je odborný seminár k sedemdesiatke spolkovej Slovenskej národnej knižnice? Prečo seminár, komu je určený a aký medzník predstavuje v činnosti SNK dnes?

- Aj v tomto roku si pripomíname niekoľko významných výročí, ktoré majú neodmysliteľnú spojitosť s Martinom. Do tejto kategórie patrí bezpochyby i 70. výročie konštituovania spolkovej SNK, ktorá vznikla v lone Matice slovenskej. (Ustanovujúce valné zhromaždenie sa konalo 1. 5. 1941 v budove Advokátskej komory.) Pri tejto príležitosti sme pripravili odborný seminár, na ktorom si pripomenieme pozadie vzniku SNK, jej význam a odkaz pre dnešok. Osobitne by som chcel zdôrazniť, že o vznik a následnú všestrannú činnosť SNK sa zaslúžili také osobnosti, ako Jozef Cíger Hronský, František Hrušovský, Anton Augustín Baník, Jozef G. Cincík, Július Barč-Ivan a ďalší. Položili trvalé základy modernej ustanovizne, pričom vo viacerých smeroch sa ich pôvodné zámery dodnes nenaplnili. O tom všetkom sa bude hovoriť na seminári (24. 5.), ktorý prinesie potenciálnym záujemcom mnoho nových objavných súvislostí.

SkryťVypnúť reklamu

Časť programu MLJ sa v posledných rokoch sťahuje aj na profesionálne divadelné javisko. Na čo pozvete turčiansku verejnosť tentoraz?

- Spoločne s bratislavskými priateľmi sa snažíme hľadať atraktívne formy propagácie súčasnej kvalitnej pôvodnej tvorby. Vo svete už dlhšie „letia" dramatizácie, respektíve dramatizované čítanie z románov a iných literárnych predlôh. Pred dvoma rokmi sme sa rozhodli, že skúsime, či takáto forma osloví aj turčiansku kultúrnu verejnosť. Plné Štúdio Slovenského komorného divadla nás milo prekvapilo, preto pokračujeme do tretice. Jedna z najvýraznejších osobností mladšej generácie slovenského divadelníctva Sláva Daubnerová pripravila spolu s Divadlom P.A.T. dramatizáciu najnovšieho románu úspešnej prozaičky a výtvarníčky Moniky Kompaníkovej (Piata loď). Ide o precítený príbeh o deťoch, malých utečencoch, ktorí si v záhradnom domčeku vytvoria svoju vlastnú domácnosť, založia rodinu... Náhradnú rodinu. Po skončení dramatizácie bude nasledovať beseda s autorkou románu a vydavateľom Kolomanom Kertészom Bagalom. V pozícii hudobného hosťa sa predstaví známa kapela Arzén, ktoré len pred niekoľkými dňami nahrala svoje najnovšie cédečko Odpovede - zhudobnené básne slovenských poetov. Na MLJ to teda bude svetová premiéra tohto zaujímavého albumu.

SkryťVypnúť reklamu

V programe sme našli vernisáž knihy, vernisáže výstav. Prečo by ich mala verejnosť vidieť, zažiť?

- Všade naokolo počuť hlasy, že je kríza, že na nič nie sú peniaze, zrušili sa granty, „témou dňa" sa stalo šetrenie za každú cenu, „zodpovedné správanie"... Pripadá mi to tak, že kvôli kríze by sme nemali robiť vôbec nič, iba bedákať. Keby podobne uvažovali naši predchodcovia pred 150 rokmi, nikdy by sa v Martine nijaké memorandové zhromaždenie nezišlo! Na MLJ nám mesto nedalo ani cent, ale nesťažujeme sa. Dokonca sme mesto Martin ponechali na všetkých oficiálnych tlačovinách ako hlavného partnera SNK pri príprave a realizácii podujatia, nad ktorým má primátor záštitu. Prečo to všetko spomínam? Vysoko oceňujem tvorivých ľudí, ktorých nijaká kríza nikdy neodradí od písania, maľovania, hrania, nakrúcania. Títo vzácni jedinci sa rozhodli žiť v centre národnej kultúry Slovenska a Slovákov za každú cenu a organizátori MLJ budú robiť všetko preto, aby sa v kontexte nášho podujatia mohli dôstojne predstaviť a pochváliť so svojím najnovším dielom. A by tie diela mohla verejnosť vidieť a zažiť!

Slovenská literatúra a zahraničie - tentoraz s presahom do Kanady. Prečo padol výber na túto vzdialenú krajinu?

- Tradičný program MLJ s názov Podoby slova, ktorý pripravuje SNK v spolupráci s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, reflektuje skutočnosť, že slovenská literatúra nevzniká len na území Slovenska. Vznikala, a dodnes vzniká, i za hranicami našej vlasti, neraz v najvzdialenejšej cudzine, kde sa Slováci ocitli najmä v dôsledku politických či hospodárskych turbulencií. Preto nebola vždy dostupná slovenským čitateľom. Nečudo, že v našom vnímaní zostalo voči nej mnoho predsudkov nepodložených hlbším poznaním tvorby jej jednotlivých predstaviteľov. Po krajanských autoroch z Česka, Srbska, Rumunska, Maďarska, Chorvátska a západnej Európy prišiel tento rok rad na Kanadu. V kolíske hokeja alebo, ak chcete, v krajine „javorového listu" vychádzajú slovenské noviny a časopisy už vyše sto rokov! V prúdení času žili v Kanade mnohé osobnosti slovenského pôvodu, ktoré sa úspešne venovali literatúre, umeniu, vede, športu či biznisu. Zásluhou niekoľkých nakladateľstiev a ich edícií (Dobrá kniha, Naše snahy, Slovenská spoločnosť pre vedu a kultúru a iné) tu vychádzali zaujímavé knižné tituly. Na tohtoročnej MLJ budú 26. 5. slovenskú literatúru v Kanade reprezentovať renomovaný univerzitný profesor, slavista, literárny vedec, prekladateľ a príležitostný prozaik Peter Petro (v mladosti, pred emigráciou v roku 1968, aj bubeník legendárnych skupín Beatmen a Prúdy), a prozaik a básnik Iľja Čičvák. Druhému menovanému vyšla na sklonku minulého roku v Matici slovenskej básnická zbierka Milovanie so sfingami. Súčasťou programu bude aj vernisáž výstavy Slovenské knihy, noviny a časopisy v Kanade.

Stredoškolská mládež a mládež vôbec je adresátom viacerých programov MLJ. Je to zámer? Ak áno, prečo je spojenie umeleckého slovo a mladí ľudia také dôležité?

- Treba si to otvorenie priznať, že v dnešných pretechnizovaných a uponáhľaných časoch literatúre ruže nekvitnú. Ozývajú sa dokonca hlasy falošných prorokov, ktorí hovoria o jej zbytočnosti a považujú umeleckú spisbu za akýsi dobový anachronizmus. Podľa nich existujú oveľa modernejšie a efektívnejšie formy na dobýjanie, ako aj zlomenie ľudskej duše. Nech si novodobí proroci hovoria čo chcú, faktom ostáva, že ešte stále žijú medzi nami mladí ľudia, ktorí veria v magickú silu literatúry. Veľmi ma teší a povzbudzuje skúsenosť, že časť mládeže sa venuje vlastným písačkám, číta, recituje. Preto je našou prvoradou povinnosťou vytvárať kreatívnym žiakom, študentom a ich obetavým pedagógom také podmienky a možnosti, v rámci ktorých dostávajú primeraný publikačný priestor a môžu sa inšpiratívne konfrontovať so svojimi rovesníkmi. Samozrejme, vytrvalo sa tiež snažíme o to, aby sa v rámci MLJ mohli každý rok stretnúť so špičkovými spisovateľmi z domova i zo zahraničia..

Múzy za mrežami - program o väznených slovenských spisovateľoch je novinkou v scenári MLJ. Dozrel čas?

- Nebudem sa zamýšľať nad tým, či dozrel čas. Niektorí hovoria, že je to už zabudnutá minulosť, iní zas, že sa o tom stále hovorí a píše málo, sú aj, žiaľ, takí, pre ktorých to nikdy nebola a nebude téma. Osobne som bol vždy presvedčený o význame historickej pamäti pre dnešok. Človek nemôže odovzdať iným svoju vlastnú starobu, problémy alebo charakter; môže a mal by však odovzdávať vlastnú historickú pamäť, autentickú skúsenosť, ktorá bola nemilosrdne konfrontovaná s besniacou totalitou. Autor Ján Bábik pripravil sugestívne pásmo Múzy za mrežami a my sme prejavili záujem prezentovať ho v rámci MLJ (27. 5.). Pripomenieme si teda básnikov a spisovateľov, ktorí museli za svoju vieru, občianske postoje a principiálnosť tvrdo pykať v komunistických žalároch. Mimochodom, bol medzi nimi aj Martinčan Ladislav Záborský, uznávaný výtvarník, ktorý o svojom pobyte za mrežami vydal svojho času pôsobivé básnické svedectvo.

Hudba a literatúra, výtvarné umenie a literatúra v spojení s tradičnými miestami a ľuďmi. Čo okrem tradície prinášajú programy Piatok s Piatkom a podujatia v galérii.

- V súlade s tradíciou ponúkame tunajšej kultúrnej verejnosti atraktívne programy, ktoré prirodzene a nevtieravo prepájajú literatúru s inými umeleckými žánrami. Piatok s Piatkom je parádna bodka za každou MLJ. Inak to nebude ani tento rok (27. 5.) Popri zaujímavých spisovateľoch (Veronika Šikulová, Ľubo Dobrovoda) sa predstaví aj vychádzajúca hviezda českého folkového neba, textárka, poetka, gitaristka a speváčka Martina Trchová. Okrem nej príde do Martina o dva dni skôr i legenda českého folku Vladimír Merta. Keď bol v našom meste naposledy, čiže v roku 1987, organizátori jeho poloilegálneho koncertu mu na znak úcty udelili titul „národný umelec". Okrem pestrej palety programov bude teda aj na čo spomínať.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 6. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Shell myslí na slovenské komunity
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 6. Agrokomplex 2022
 7. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 8. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 38 334
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 24 113
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 150
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 734
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 491
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 204
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 640
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 488

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Zasek zle
 2. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 3. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 4. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 5. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 6. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 7. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 8. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 746
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 626
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 544
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 146
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 958
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 939
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 874
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 436
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Príprava na novú sezónu sa prehupla do ďalšej fázy.

Hokejisti musia aktuálne zvládať aj dvojfázové tréningy.


12 h
Ilustračné foto.

Posledný európsky zatykač pribudol koncom júla.


15 h
Turčianske Teplice sa chcú v čo najkratšom čase vrátiť do prvej triedy.

V druhej triede bude tak ako v predchádzajúcom ročníku štartovať sedem tímov a rovnaký je aj hrací model. Vo vlaňajšej sezóne sa z postupu tešili až dva celky Kláštor a Ďanová, pričom z prvej triedy vypadli Turčianske Teplice.


17. aug
Premiéra filmovej novinky bude už 18. augusta.

Scenár horúcej letnej komédie je založený na skutočných udalostiach.


17. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jedna z hľadaných osôb uniká pred spravodlivosťou od roku 1999.


17. aug

Páchateľa zadržali niekoľko hodín po čine.


17. aug

Mladý Sihelňan mal novú motorku len tri dni.


17. aug

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Zasek zle
 2. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 3. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 4. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 5. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 6. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 7. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 8. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 746
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 626
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 544
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 146
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 958
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 939
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 874
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 436
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?

Už ste čítali?