MARTIN. Jedným z problémov, ktorý trápi aj martinských záchranárov, sú domy neoznačené súpisnými číslami.
Mnohí obyvatelia si nechcú ničiť novú fasádu, a tak číslo na svoj dom neupevnia. Neuvedomujú si však, že bez súpisného čísla ich nemusí záchranka včas nájsť. Tabuľku so súpisným číslom vydáva zo zákona mesto alebo obec bezplatne.
No ako sa na túto tému vyjadril hovorca mesta Martin, Jozef Petráš, mesto ďalej neskúma, či si občan súpisné číslo na dom pripevnil a ani nepokutuje neupevnenie čísla.
„Pokiaľ vieme, tak žiadne zákonné ustanovenie neupravuje možnosť sankcie či udelenia pokuty zo strany orgánu samosprávy za nezrealizovanie vyvesenia pridelenej tabuľky so súpisným a orientačným číslom."
Hasiči hľadajú v Martine nové ulice
Podľa riaditeľa Hasičského zboru v Martine Petra Podhorského prácu hasičom komplikujú nové ulice, ktoré nie sú označené. Tento problém má aj mesto Martin.
„Označovanie názvov ulíc v Martine prebieha dvoma spôsobmi. Jedným je malý informačný systém s informačnými tabuľkami na stĺpoch zapustených do zeme, o ktorý sa na základe zmluvy stará firma Hakom na celom území mesta. Ďalším zákonným spôsobom je označovanie názvov ulíc na budovách, kde však tiež evidujeme rovnaký problém ako pri súpisných číslach, že majiteľ budovy nespolupracuje," hovorí Petráš.
Záchranárom chýba lokalizácia volajúceho a podrobná mapa
„Záchranári majú často problém nájsť bydlisko pacienta, a to rovnako vo veľkých mestách, v menších obciach, ako aj v rómskych osadách. Výjazdové a riadiace zložky Integrovaného záchranného systému SR v súčasnosti nemajú možnosť lokalizovať volajúceho a neexistuje podrobná elektronická mapa Slovenska," povedala hovorkyňa skupiny Falck Magdaléna Magdová.
Rámcovo lokalizovať volajúceho je možné len ak volajúci volá na číslo 112, spadajúce pod Ministerstvo vnútra SR. Číslo 155, ktoré spadá pod Ministerstvo zdravotníctva, týmto programom nedisponuje. Lokalizácia je pritom dostupná len na požiadanie, a to dodatočne po prijatí hovoru. Navyše presnosť lokalizácie závisí od presnosti lokalizačných údajov, ktoré posielajú operátori a tá v súčasnosti nie je postačujúca.
Ministerstvo vnútra pripravuje riešenie
Ako sme sa dozvedeli od Magdovej, v prípade, že záchranári nevedia nájsť miesto, na ktoré sú privolaní, volajú svojim známym alebo rodine, ktorá sa v danej lokalite vyzná, aby im poradila. Ako pomôcku si spravili vlastné interné mapy. Zlú situáciu by mal ešte v tomto roku vyriešiť nový zákon.
„Formulácii zákona však musia predchádzať rokovania s telekomunikačnými operátormi a dohoda na optimálnom riešení pre všetky strany," hovorí za ministerstvo vnútra Ľudmila Staňová a pokračuje: „V rámci návrhu opatrení na zabezpečenie fungovania IZS v oblasti informačno-komunikačných technológií, ktorý bol schválený vládou vo februári tohto roku, chceme zabezpečiť, aby všetci prevádzkovatelia tiesňových čísiel, teda aj 155, mohli zobrazovať lokalizačné údaje poskytované telekomunikačnými operátormi."
Autor: Anna Weissová