SUČANY, HORNÁ ŠTUBŇA, DRAŽKOVCE. Od piatku na Slovensku prebieha sčítanie obyvateľov. Je to najrozsiahlejšie štatistické zisťovanie, ktoré sa vykonáva raz za desať rokov. V našich končinách sa naposledy uskutočnilo v roku 2001. Štát prostredníctvom sčítacích komisárov položí ľuďom 52 otázok. Prvý okruh sa dotýka údajov o obyvateľoch, druhý zhromažďuje údaje o bytoch, resp. domoch. Informácie sa budú zbierať k 21. máju.
Úrady si vyčítali chyby
Príprava na sčítanie obyvateľov neprebehla ľahko, vyskytlo sa viacero problémov. Vinu za ne si prehadzovalo ministerstvo vnútra so Štatistickým úradom.
„Je úplne evidentné, že celý proces je nezvládnutý. Používajú absolútne neaktuálne mapy, ktoré nereflektujú skutočnosť, pričom existoval alternatívny aktuálnejší model a dnes sa ukazuje, že bol správnejší," vyhlásil pred časom pre agentúru SITA minister Daniel Lipšič.
Šéfka štatistického úradu Ľudmila Benkovičová ako problém vidí to, že nebola dôsledne spravená revízia sídelných jednotiek, pričom rezort vnútra vraj odmietol poskytnúť výsledky revízie hraníc častí obcí. Ministerstvo malo podľa štatistikov v zmysle zákona aj iné povinnosti ako poskytnúť identifikátory, no keďže ich neposkytlo, úrad si ich musel zabezpečiť sám. „Nikto neurobí sčítanie lepšie, ako ho urobí štatistický úrad," prízvukovala Benkovičová.
Starosta Sučian: Sčítanie stojí veľa úsilia
Ako prebehla príprava na najväčšiu akciu roka v Turci? Odpovedali nám starostovia niektorých obcí.
„Zatiaľ ide všetko tak, ako má ísť. Je to však náročná práca, ktorá si vyžaduje veľa úsilia a energie, ktorú sme mohli venovať zmysluplnejším aktivitám, ktoré samospráva zabezpečuje. Slovensko je prebyrokratizované, stále riešime a vypĺňame nejaké papiere. Uberá nám to energiu i čas," povzdychol si ešte v stredu starosta Sučian Jozef Petráš.
Na Hornej Štubni mali problém s mapou
Aj šéf Hornej Štubne Ondrej Pišky si myslí, že sčítanie je zbytočné komplikované. „Všetci hovoria o tom, že by sa mali veci zjednodušovať, no opak je pravdou. Mali sme problém s mapou a obvodmi, nie všetky domy v nich boli zaznačené, niekde nesedeli aj čísla. V spolupráci so štatistikmi sme to však dali do poriadku."
Dražkovce hlásili, že sú pripravené
Starostka Dražkoviec Viera Šalogová si spoluprácu so Štatistickým úradom pochvaľovala. „Ak sa vyskytli aj nedostatky, hneď sme ich odstránili. My sme mali napríklad málo hárkov, ale tie sme doplnili. Na úrade nám vychádzali v ústrety, hneď sa nám snažili so všetkým pomôcť. Ak nie aj hneď, tak do niekoľkých hodín určite. Na sčítanie sme pripravení, malo by prebehnúť bez komplikácií," hlásila niekoľko hodín pred dňom D richtárka.
Sčítanie obyvateľstva v praxi vykonajú sčítací komisári, ktorých si vybrali obce. V Turci ich je celkovo 397. „Nemali sme o nich núdzu, ľudia sa nám sami hlásili. Záujem bol vyšší ako ponuka," informoval sučiansky starosta Jozef Petráš. Podobne reagovali aj jeho kolegovia.