ekára."
MARTIN. Vzdelávanie formou Univerzity tretieho veku sa v Martine uskutočňuje už viac rokov. Okrem UTV pri Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine, funguje v tomto meste už piaty rok aj pracovisko Slovenskej poľnohospodárskej Univerzity v Nitre a tretí rok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktoré má na starosti M. Kleňová. Podporu prostredníctvom dotácií majú aj od mesta Martin. Študenti tu majú možnosť študovať jazyky, informatiku, záhradníctvo či právo, no podľa M. Kleňovej je najväčší záujem o informatiku a v ostatnom čase aj o právo a okrasné záhradníctvo.
Prvým otvoreným odborom bola Výživa a zdravie, ktorú v roku 2009 na UTV SPU v Nitre ukončilo z martinského pracoviska 48 absolventov, o rok neskôr už malo 139 absolventov štyroch odborov: Záhradníctvo, Výživa a zdravie, Informatika a Anglický jazyk. „Najstarším absolventom v odbore Výživa a zdravie bol 88-ročný pán, ale aj teraz máme niekoľko poslucháčov vo veku nad 80 rokov. Napríklad aj 80-ročnú pani, ktorá sa prihlásila na informatiku. Bola najlepšia v skupine a ostatní študenti k nej chodili na doučovanie," opisuje s úsmevom M. Kleňová a dodáva, že okrem prednášok majú študenti možnosť zúčastňovať sa rôznych exkurzií týkajúcich sa ich odboru.
Momentálne na oboch UTV študuje približne 450 poslucháčov aj z okolia Martina, dokonca do centra Turca prichádzajú poslucháči z Prievidze, Liptovského Mikuláša, ale aj Turčianskych Teplíc a okolitých obcí kúpeľného mesta. Otvárajú sa tu ďalšie odbory, o ktoré prejavili študenti záujem.
Ako nám povedali seniori, štúdium je pre nich spestrením života, chcú sa naučiť niečo nové a vymeniť si skúsenosti z praxe s inými. „Prednášky sú naozaj veľmi dobré, samotné štúdium nie je náročné, čítame priebežne literatúru a väčšinu učiva pochopíme na prednáške," dozvedeli sme sa od študentiek odboru záhradníctvo. Niektorí poslucháči navštevujú aj dva či tri odbory.
V akademickom roku 2011/2012 záujemcovia o štúdium majú možnosť širokého výberu odborov. Je tu možnosť študovať ruský jazyk, účtovníctvo, žurnalistiku, výtvarné techniky – paličkovanie, okrasné záhradníctvo, výživu a zdravie a pokračovať budú aj odbory venované anlickému či nemeckému jazyku, informatike, záhradníctvu, právu, psychológii, kultúrnym dejinám, liečivým rastlinám a podobne, čím sa paleta študijných odborov podobá ponuke krajských či hlavného mesta.
Autor: VL