MARTIN. Pre tridsaťročného Martinčana bol vrchol hokejovej sezóny v jeho rodnej krajine obrovským lákadlom. Na podujatie ho medzinárodná federácia nominovala spolu s ďalšími Slovákmi Petrom Országom, Vladimírom Baluškom a jeho čiarovým kolegom Milanom Novákom. Po šiestich stretnutiach v skupinovej fáze turnaja si Miroslav Valach zapískal aj v play off. Rovnako ako minulý rok sa predstavil v súboji o tretie miesto. Bol to v poradí už jeho 22. duel na majstrovstvách sveta A kategórie.
Aj Arťuchin sa dá zvládnuť
Posledný deň šampionátu je vždy výnimočný. Miroslav Valach si ho užil ako jeden z priamych aktérov.
„Hneď od rána moje myšlienky smerovali k stretnutiu medzi Českom a Ruskom. Dalo sa predpokladať, že roboty bude na ihrisku dosť, no na druhej strane súboje medzi takýmito špičkovými celkami vždy prinášajú výborný hokej. Pozor si bolo treba dávať zvlášť na Rusov. Mali v tíme hráčov, ktorí v prípade rozhodnutého stavu dokážu súpera provokovať a vyvolávať šarvátky. Preto je pre nás vždy najlepšie, ak sa hrá vyrovnaná partia a všetci sa sústredia najmä na hokej.“
Slovenský arbiter si počas duelu dával pozor predovšetkým na Radulova, Kovalčuka a Arťuchina. S ruským obrom prišiel do kontaktu aj tridsať sekúnd pred záverečným klaksónom. Česi už viedli 7:4 a v jednom z rohov začínala strkanica. Arťuchin sa už držal v „priateľskom“ objatí s hráčom súpera. Miroslav Valach vyrazil priamo k nemu.
„Doslova som mu hovoril. Arťuchin, prišiel som si po teba. Kontroluj svoje emócie. Teraz ťa odtiaľto odvediem preč a ty nič nevyvedieš. On povedal v poriadku, a tak sme dohrali zápas bez zbytočnej, možno i hromadnej šarvátky.“
Využívali aj reklamné prestávky
Arbitri si približne tri hodiny pred zápasom spolu sadli a skúsili rozanalyzovať, akým smerom sa budú udalosti na ľade uberať.
„Snažili sme sa predvídať čo najviac vecí a dobre sa na ne pripraviť. Výhodou šampionátu sú reklamné prestávky. Počas nich sa stretneme v rozhodcovskom kruhu a s kolegom prediskutujeme situácie, ktoré sa stali, prípadne ešte doladíme niektoré detaily.“
Jedným z kľúčových momentov je v modernom hokeji vhadzovanie. V situáciách, keď chce mužstvo s výsledkom niečo spraviť, tréner posiela na ľad svojho najlepšieho centra. Preto je v týchto chvíľach veľmi dôležité, kedy a akým spôsobom rozhodca vhodí puk.
„Snažíme sa nastaviť taký meter, aby centri pri buly nepocítili, kto z čiarových rozhodcov vhadzuje. Niekto je prísnejší a vyhodí hráča skôr, iný je zas tolerantnejší. Tieto rozdiely treba počas zápasu zotrieť.“
Ďalším predpokladom plnohodnotného výkonu arbitra je úplná koncentrácia.
„Až niekedy v druhej tretine som začal aspoň čiastočne vnímať atmosféru v hľadisku. Vždy sa sústredím predovšetkým na hráčov a dianie na ploche. Poznám rozhodcov, ktorí prídu cez prestávku do kabíny a vôbec nevedia, aký je priebežný stav. Tak intenzívne sa koncentrujú na svoju robotu.“
Rolinek poďakoval
Naši západní susedia nakoniec zdolali v súboji o bronz svojho odvekého rivala z Ruska 7:4. Po záverečnom hvizde prevládli v sympatickom Martinčanovi tie najpozitívnejšie pocity.
„Skvelí fanúšikovia, fantastický turnaj navyše na domácej pôde. Bolo mi jasné, že som práve zažil niečo také, čo si budem pamätať celý život. Síce to bol môj druhý zápas o bronz, no Bratislava po každej stránke prevýšila minuloročné malé finále. Navyše, teraz som už mal viac skúseností.“
Samotní arbitri cítili, že na ľade predviedli dobrý tímový výkon. Nakoniec museli udeliť len päť dvojminútových trestov, a tak výraznou mierou prispeli ku kvalite stretnutia.
„Hlavní rozhodcovia nám poďakovali za to, že sme výborne zvládli šarvátky a oni nemuseli často vylučovať. Pri podávaní rúk som k zisku bronzu pogratuloval Tomášovi Rolinekovi. Kapitán českého mužstva mi zas poďakoval za dobrú rozhodcovskú robotu. Aj supervízor duelu zhodnotil naše vystúpenie veľmi pozitívne.“
Účastník troch posledných svetových šampionátov nezabudol spomenúť ani obrovskú podporu svojich príbuzných, priateľov a známych. „Úprimne mi želali úspech a z ich slov bolo cítiť, že sú na mňa hrdí. Takéto veci nabíjajú človeka obrovským množstvom pozitívnej energie. Aj vďaka nim som sa mohol v turnaji dopracovať až tak ďaleko.“
Z diára M. Valacha
- Počas zápasu o bronz a finále museli rozhodcovia všetky puky, ktorými hráči dosiahli gól, zaniesť do boxu časomeračov. Tam sa starostlivo uschovali a následne poputujú do Siene slávy IIHF, kde budú všetky vystavené. V stretnutí o tretie miesto padlo spolu 11 gólov, z toho 3 puky smerovali do siete po Červenkovom hetriku.
- V priebehu turnaja sa na bratislavskom zimnom štadióne dvakrát rozbilo plexisklo. V obidvoch prípadoch som zhodou okolností pískal ja. Hral sa tvrdý hokej plný fyzických kontaktov, kde sa i rozhodcovia často museli vyhýbať súbojom a rýchlym pukom.
- Pred zápasom a počas prestávok chodil po ľade technik, ktorý na určitých miestach meral jeho teplotu. Hneď po vyhodnotení údajov bolo možné upraviť chladenie a zabezpečiť tak špičkovú kvalitu hracej plochy.