Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Turiec podľa nôt jeho oddaného primáša - Dušana Tumu

Keď v minulom roku počas Dní sv. Martina preberal Dušan Tuma Cenu primátora mesta Martin, nikto nemohol tušiť, že mnohí z nás, ktorí sedeli v hľadisku Národného domu, vidíme či počúvame hru jeho huslí posledný raz.

Dušan Tuma. Takto sme ho poznali. Primáš viacerých turčianskych ľudových hudieb.Dušan Tuma. Takto sme ho poznali. Primáš viacerých turčianskych ľudových hudieb. (Zdroj: ARCHÍV TKS)

Primáš ľudových hudieb, vedúci detských ľudových hudieb, zberateľ a upravovateľ ľudových piesní, tvorca hudobných úprav pre ĽH, učiteľ hry na hudobné nástroje pred pár dňami zomrel na dôsledky zranení, ktoré utrpel pri dopravnej nehode. Okrem rodiny a blízkych sa táto správa dotkla všetkých, ktorým turčiansky folklór prirástol k srdcu a pre ktorých je či bol druhým životom. Odišiel človek, ktorý zaplnil mnohé biele miesta na mape turčianskeho folklóru a ktorý bude chýbať.

Rodáka z Krásna nad Kysucou hra na husliach očarila už počas štúdia na strednej škole. Svoje hudobné cítenie zúročil ako primáš v cimbalovej hudbe priemyslovky a v hudbe armádneho súboru Moravan v Martine. Štúdium na vysokej škole v Bratislave mu otvorilo dvere do Folklórneho súboru Technik, prinieslo nové hudobné skúsenosti a zážitky z najväčších festivalov v krajine. Po ukončení vysokoškolského štúdia začal pracovať v závodoch ťažkého strojárstva v Martine ako konštruktér technologických prípravkov. Okrem profesionálneho vzrastu neustále rozvíjal záujmy svojho hudobného cítenia. Stal sa členom Symfonického orchestra Okresného domu osvety Martin. O pár rokov neskôr bol jedným zo zakladateľov cimbalovej hudby pre FS Turiec, pôsobil vo viacerých ďalších orchestroch. Prioritou jeho dlhoročného úsilia sa stalo pozdvihnutie a oživenie takmer zabudnutých piesní Turca. Úlohu primáša poňal zodpovedne: zbieral, triedil a upravoval piesne pre hudbu, spev aj tanec, robil hlasového pedagóga a spracovával publikovaný i naspievaný hudobný materiál. Niekoľko rokov externe učil husľovú hru na ZUŠ v Martine, neskôr pracoval v ZUŠ Frica Kafendu vo Vrútkach. Voľný čas využíval intenzívne – okrem účinkovania v ľudových hudbách založil, viedol a spracovával materiál pre Chrámový orchester v kostole Jána Krstiteľa vo Vrútkach a v Krpeľanoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto na neho spomínajú tí, s ktorými dlhé roky spolupracoval:

Čo sa stalo, už sa neodstane. Napriek tomu , či práve preto, sa ťažko zmieriť s tým, že životná kapitola Dušana Tumu je už uzavretá. Kapitola života človeka činorodého, plného elánu, chuti do života i práce, vedomého si nenahraditeľného poslania pri sprítomňovaní temer zabudnutých tónov a farieb ľudovej kultúry. Preto jedinú myšlienku rezonujúcu ako reakcia na strašnú skutočnosť možno vyjadriť len slovami: nemalo sa to stať.

Dušanove husle ešte nemali onemieť, jeho energia pri výchove mladých muzikantov ešte nemala zaniknúť, jeho umenie, umelecký cit a pedagogické majstrovstvo dirigenta a koncertného majstra ešte nemali vylúdiť posledný tón, povedať posledné slovo.

Boli sme „stará známosť“. Poznali sme sa veľa rokov v rámci spolupráce pri záchrane a oživovaní folklórneho bohatstva regiónu. Mohla som sledovať premeny Dušana – technika, ktorý sa ľudovej hudbe venoval vo svojom voľnom čase ako člen FS Turiec , cez jeho očarenie ľuďmi, nositeľmi turčianskych umeleckých tradícií až po premenu v náročný a záslužný post pedagóga, ktorý si uvedomoval, že piesne je potrebné nielen zaznamenať a zapísať do nôt, ale zároveň aj vychovať ich mladých interpretov, dať krídla mladej generácii, ktorá ich bude prinavracať životu. Práve táto stránka “Duškovho“ pôsobenia je nenahraditeľná. Mladí muzikanti, ktorých dokázal oduševniť k náročným interpretáciám, a s nimi i celá ľudovej kultúre naklonená široká verejnosť Turca ostanú nielen bez učiteľa, ale aj bez priateľa, poradcu, druha chvíľ plných sústredenia, pohody i neopísateľného zážitku z práve zažitého momentu krásy spoločne vytvorenej tou čarovnou zmesou inšpirácie, umenia a citu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ostanú zážitky z odohraných koncertov, ostanú notové zápisy, mladí hudobníci budú ďalej rozdávať bohatstvo, ku ktorému im Dušan ukázal a otvoril cestu. V nich bude Duško, konštanta, stálica a istota hudobného diania v Turci žiť ďalej, v nich bude naďalej súčasťou našich životov, oporou nášho diania. S úctou k jeho dielu Hana Zelinová

Bolo to v piatok trinásteho, bol som v cudzine a snažil som sa zorganizovať si všetko tak, aby sa mi v ten „kritický“ deň neprihodilo nič zlé. Napriek tomu ma predsa len dostihla zlá správa – niekoľko SMS-iek mi oznámilo, že navždy odišiel navonok nenápadný, ale inak vzácny človek - dotĺklo srdiečko Dušana Tumu.

V prvom momente mi ako dlhoročnému, i keď teraz už vyslúžilému folkloristovi prebleslo hlavou – a je po folklóre v Turci. Hoci folkloristov – aj v Turci - je stále dostatok, hoci ani o hudobníkov nie je núdza, neviem, či bude mať Turiec ešte niekedy niekoho ako bol Dušan. Nielenže hudobne objavil tento región, ale ho aj dôsledne zmapoval, aby ho vlastnými, veľmi ľudskými úpravami priblížil a zviditeľnil pre okolitý hudobný svet, brázdiac kvôli tomu turčianske dediny, zapisujúc každú melódiu, každý hudobný znak či štýl. Potom mu ani nebolo ťažké vysvetľovať nám spolumuzikantom ako hrať, ako dať tej či onej melódii správny zvuk a dušu.

Skryť Vypnúť reklamu

To folklórne oživotvorné euforické obdobie sedemdesiatych – osemdesiatych rokov som žiaľ nemal možnosť prežívať, ale Dušanov ďalší rozmer – muzikantský, ten som prežíval vyše desaťročie - spolu sme hrávali nielen ľudovú hudbu, ale určité obdobie i hudbu klasickú. Hodiny sme trávili pri cvičení, tvorení, zhrávaní. Precestovali sme spolu krížom nakríž celú republiku i kus sveta, hrajúc pritom na veľkých javiskách divadiel i otvorených amfiteátrov či pódiách malých kultúrnych domov alebo stanov, „trápili“ sa v štúdiách rozhlasu i televízie. V konečnej fáze nám po toľkých rokoch už stačili na dohovor na javisku len gestá a mimika, lebo sme sa naučili vzájomne sa hudobne cítiť a počúvať. Existuje veľa nahrávok, platní, kde je tento súlad nádherne počuť – mám ich doma a aj ako už neaktívny hudobník folklorista, často ich počúvam a vždy a znova si hovorím, ako nám to vtedy perfektne „šlapalo“, bol skutočne dobrý kapelmajster.

Sčasti poznám aj ďalší rozmer Dušana Tumu – muzikanta pedagóga. O tom by istotne vedeli rozprávať všetci jeho žiaci, veľkí či malí, tí, ktorých vychoval v rámci hudobných škôl, ale aj tí všetci z najrozmanitejších hudobných telies, ktoré podporoval, zakladal a viedol - a nebolo ich málo a hlavne všetci poznali vari najkrajšiu hudobnú úpravu z jeho dielne – Javorové husle. Tú viem zahrať aj dnes po rokoch.

Viem, že je ešte toho veľa, čo by bolo možné o Dušanovi Tumovi povedať alebo napísať, pre mňa osobne bol vyše pätnásť rokov primášom a spoluhráčom v kapele, tiež kamarátom, ale aj kolegom pri vedení súboru Turiec a spolutvorcom pri spoločnej práci v tomto telese i pri aktivitách v rámci Turčianskych slávností folklóru. A za tú rozmanitú, bohatú a veľmi plodnú spoluprácu mu chcem opätovne poďakovať. Aj keď in memoriam.

Odišiel vzácny človek a najbližšia roky určite potvrdia jeho výraznú výnimočnosť. Nenechajme preto zapadnúť jeho „javorové husle“ prachom a aj keď sa nový Dušan Tuma bude zrejme hľadať ťažšie, verím, že sú medzi turčianskymi muzikantmi takí, ktorí folklór v Turci zachovajú, prípadne posunú vpred. On si to zaslúži. Peter Rudzan, bývalý člen a vedúci FS Turiec, člen programovej rady TSF

DUŠAN TUMA

- Spoluautor diel: Spevník ľudových piesní z Krpelian I. (1998), Rozmajrín - spevník slovenských ľudových piesní1. (2000); Pramienok - zbierka úprav ľudových piesní (2003); Turčiansky sláviček – spevníček turč. piesní pre materské školy (2003); CD – Vandrovali hudci, Ľud. hudba Pramienok ZUŠ T. Teplice (2003); CD – Na turčianskom dvore, Folklór. súbor Turiec 1998; Autor hudobného spracovania piesní pre ĽH Turiec v dvoch televíznych dokumentoch o ľudovej kultúre Turca: Majáles v Turci (1990) a dvojdielny Láska v Turci (1991);

- Autor diel: Javorové husle – hudobné úpravy vydané k životnému jubileu (2003); Drienča – zbierka úprav ľudových piesní, 10 rokov ľudovej hudby a 40 rokov ZŠ v Krpeľanoch (2006);

- Autor zvučky TSF Martin; Autor hudobného spracovania časti Ozveny z Turca na platni – Svieže tóny domoviny z Folklór. festivalu Východná 1987, (Jedľovina, Ekonóm, Turiec, Partizán, Spiežovec, Váh, Dimitrovec, Šarišan), Opus 1988; Autor hudobného spracovania nahrávok na platni Turiec, Opus 1989; CD – Pod zelenou horou, piesne zo Sklabine 2006; Autor hudobného spracovania piesní z turčianskych obcí Krpeľany, Šútovo, Sklabiňa, Dubové, Slov. Pravno, FS Hradisko Vrútky a ĽH Ing. Dušana Tumu pre album Turiec – panoráma ľudovej kultúry (2000, 2001); Autor hudobného spracovania piesní pre účinkovanie hudieb a spevákov FS obcí Turca na festivale v Detve (1991); Autor hudobného spracovania hudby prvých, choreograficky spracovaných tancov z Turca: Na turčianskom dvore, Olejkári, Lúčenie, Dubové, Svadba v Turci, Variacie v spolupráci s choreografom RNDr.Ľ. Pekarom (1969 - 1976);

- Ocenenia: Nositeľ bronzovej pakety za zásluhy o rozvoj ZUČ, Osvetový ústav v Bratislave (1984); Nositeľ striebornej pakety za zásluhy o rozvoj ZUČ, Osvetový ústav v Bratislave (1989); Víťaz celoslovenskej súťaže v sólovej hre na hudobné nástroje Poluvsie 1999.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 2. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 7. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 8. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 5. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 6. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 7. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 23 065
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 091
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 820
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 806
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 722
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 339
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 270
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 038
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 008

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 4. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 5. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 6. Anton Kaiser: Florencia I.
 7. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 8. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 669
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 791
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 930
 4. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 673
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 666
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 322
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 185
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 3 480
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Nové lavičky majú slúžiť všetkým občanom.

Nové miesta na sedenie sa nachádzajú pri autobusových zastávkach, tiež pri cintoríne či detskom ihrisku.


Henrieta Paulovičová 13 h
Práce v komunitnej záhrade v Priekope finišujú, vítané sú v nej všetky generácie ľudí.

Mamičky vytvorili komunitný priestor so záhradou pre rodičov a deti, organizujú pre ne vzdelávacie a tvorivé aktivity.


17 h
Jaroslav Markovič si zvyká aj na úlohu trénera. 

Na konci sezóny však možnosť získať víťazný pohár v Martine aj v Žiline.


21 h
Takto by mala nová nemocnica v Martine vyzerať.

V stanovenom termíne sa prihlásil jeden uchádzač, ktorý splnil predpoklady a požiadavky vyhlasovateľa.


SITA 24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


21 h

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20 h

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


17 h

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 3. Tereza Krajčová: Anglický denník: 16. S panickou poruchou v zahraničí alebo na maličkostiach záleží
 4. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 5. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 6. Anton Kaiser: Florencia I.
 7. Zuzana Cascino: Keď bzučí poézia.
 8. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #20 - Vyšetrenia a kontroly počas domácej liečby
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 669
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 791
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 930
 4. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 673
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 666
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 322
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 185
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 3 480
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?