Prieskum v umeleckej škole dopadol dobre, vyvolal ale hádky

Aj keď výsledky prieskumu v umeleckej škole dopadli dobre a väčšina žiakov by dala riaditeľovi jednotku, v Tepliciach sa zdvihla vlna nespokojnosti. Rodičia tvrdia, že prieskum bol drahý a účelový. Mesto tvrdí, že si testovalo riaditeľa po ročnom pôsobení

Mesto si školu preverilo prieskumom, učitelia ani riaditeľ s ním nesúhlasili.Mesto si školu preverilo prieskumom, učitelia ani riaditeľ s ním nesúhlasili. (Zdroj: Jana Kovalčíková)

.

TURČ. TEPLICE. Prieskum na Základnej umeleckej škole v Turčianskych Tepliciach sa konal koncom marca a zapojilo sa do neho asi 45 náhodne vybratých respondentov, z toho 22 bolo študentov. Prieskum stál 4 200 eur. Podobným prieskumom prešla nedávno aj Spojená škola, ktorá je tiež v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Oba prieskumy boli podľa radnice zamerané na zistenie pomerov medzi učiteľmi a žiakmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Prieskum objektívne zhodnotil pomery na škole. Videl som to oveľa čiernejšie, ako to nakoniec vyšlo, takže my sme spokojní,“ vyjadril svoj názor primátor mesta Michal Sygút. Výsledky plánuje mesto ďalej vyhodnocovať.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ: Otvorené otázky sú nemerateľné

Učitelia a rodičia zo školskej rady tvrdia, že o prieskume neboli dopredu informovaní a myslia si, že boli porušené ich práva na ochranu osobnosti. Podľa riaditeľa Ladislava Holenku je navyše takýto prieskum nemerateľný. „Sú určité pravidlá dotazníkov. Učitelia dostávali iba otvorené otázky, čo je z hľadiska výsledkov nemerateľné,“ myslí si riaditeľ. Napriek ich nespokojnosti prieskum dopadol dobre. „Vyšlo, že škola napreduje,“ spokojne povedal riaditeľ školy a zároveň dodáva, že testovať riaditeľa po ročnom pôsobení vo funkcii sa mu zdá priskoro.

Rodičia ani učitelia s prieskumom nesúhlasili

Svoju nespokojnosť prezentovali učitelia i riaditeľ umeleckej školy na mestskom zastupiteľstve minulý týždeň. „Školská rada aj učitelia sa dohodli, že nechcú, aby sa robil prieskum, ale bolo to v kompetencii primátora, aby rozhodol,“ uviedol riaditeľ školy. Na otázku, či mu primátor avizoval nejakú nespokojnosť, ktorá by mohla vyústiť do prieskumu, odpovedal záporne. „Len mi oznámil, že bude prieskum,“ dodal stručne.

SkryťVypnúť reklamu

„Prieskum, kde bolo oslovených zo 600 žiakov len 22, sa mi nezdá objektívny. Pritom je zvláštne, že anketár tie odpovede na otvorené otázky zapisoval rukou a nedovolil mi nahliadnuť do toho, čiže tam mohol zapísať čokoľvek,“ spochybňuje výsledky zástupkyňa riaditeľa Zdena Kevická.

Rodičia: Peniaze radšej mohli ísť na chod školy

Podľa predsedu školskej rady Petra Heška by mesto urobilo lepšie, keby viac komunikovalo s radou školy. „Myslím si, že mesto malo tento prieskum realizovať tak, aby bol v súlade s mienkou rady školy a rady rodičov. Prieskum však bol realizovaný napriek ich zásadnému nesúhlasu s jeho formou a cenou a preto ho pokladám za čiastočne účelový. Finančné prostriedky mohli byť vynaložené účelnejšie napríklad na chod školy,“ vyjadril svoj názor Peter Heško. Napriek nespokojnosti prieskum dopadol pozitívne. Až 68 percent žiakov by dalo riaditeľovi školy jednotku.

SkryťVypnúť reklamu

Mali sa upokojiť vzťahy

Primátor mesta Michal Sygút odôvodnil prieskum tým, že sa nenaplnili jeho nároky na upokojenie vzťahov medzi učiteľmi.

„Zo strany mesta bolo cieľom objektivizovať pohľad na skutočný stav a pomery v ZUŠ, keďže sme jej zriaďovateľom. Pred rokom a pol sme menili riaditeľa v zuške. Oboch kandidátov som poprosil, aby upokojili napätú situáciu v rámci učiteľských táborov. Po zhruba roku som tam nevidel nijaký výsledok. Preto sme urobili prieskum,“ vysvetlil primátor. Výsledky prieskumu bude mesto ďalej vyhodnocovať.

Prieskum podľa psychologičky

Neboli splnené žiadne kritériá štandardizovaného prieskumu, ktorý by sme od takejto firmy očakávali. Výskum, musí spĺňať základné metodologické náležitosti, a to validitu (platnosť), reliabilitu (presnosť, spoľahlivosť) a objektivitu. Mali by to byť vyčíslené hodnoty, ktoré nám realizátori neponúkli. Otázky, ktoré kládli respondentom boli napovedajúce a nie je známe za akým účelom boli vlastne vytvorené. Za najväčšiu chybu však považujem výber respondentov, ktorý neprebehol náhodným výberom a malú vzorku respondentov. Výsledky výskumu sú tým spochybniteľné a nevypovedajúce.

psychologička Gymnázia M. Galandu, Barbora Krelová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 119
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 611
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 735
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 364
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 260
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 691
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?