MARTIN. Turčianska metropola je prvým slovenským mestom, ktorá pre svojich osamelo žijúcich seniorov a zdravotne znevýhodnených obyvateľov zabezpečila mobilných elektrických strážcov.
Pomoc príde kdekoľvek
Podobný prístroj v podobe náramku majú v Košiciach, kde si však môžu jeho držitelia zavolať pomoc len z bytu. Martinskí seniori ho môžu vziať so sebou kdekoľvek. Ak im príde nevoľno alebo sa stanú obeťou násilia či krádeže, stlačia príslušný gombík na prístroji veľkosti mobilu. Operačný pracovník na mestskej polícii k volajúcemu okamžite pošle hliadku, prípadne i rýchlu zdravotnícku pomoc. Volajúceho nájdu vďaka GPS, ktoré je v strážcovi zabudované.
Na strážcu treba papier od lekára
Mesto od minulého roka zaviedlo do praxe štyri takéto skúšobné zariadenia, ktoré sa ukázali ako veľmi prospešné. Preto v prvom balíku zabezpečí tristo kusov, o ktoré sa môžu uchádzať osoby s lekárskym potvrdením, že by takéto zariadenie potrebovali. Mobilného strážcu dostanú od mesta zdarma, za službu, ktorú sprostredkúva mobilný operátor, zaplatia 9,90 eur mesačne. Martinská radnica v druhej polovici júna spustí o mobilnom strážcovi aj informačnú kampaň. Zariadenia budú k dispozícii od 1. júla, kedy vstupuje do platnosti aj nové VZN o jeho používaní.
Strážca urobí dobré meno polícii
Ako uviedol martinský primátor Andrej Hrnčiar, strážcu by v budúcnosti chcelo využiť mesto aj pre rodiny s malými deťmi a aj na prácu v mestskej polícii. „Chceme, aby seniori chodili do prírody a aby sa nebáli. V budúcnosti by sme tak mohli ochrániť aj deti, nad ktorými by mohli mať rodičia dohľad. Stalo sa, že ich niekto uniesol. Zároveň chceme zlepšiť obraz mestskej polície u verejnosti, ktorá ju vníma ako represívny orgán. Chceme ísť inou cestou. Chceme z mestskej polície vybudovať partnera pre občanov,“ povedal Andrej Hrnčiar.
Spoločnosť, ktorá zariadenie mestu Martin dodá, pracuje nad jednoduchším ovládaním pre seniorov, dokonca uvažuje o zariadení vo forme náramkových hodiniek, ktoré upozornia dispečera aj na ich krádež.