Minister životného prostredia povolil vyhlasovanie chránených plôch, chce ich však mať pod kontrolou. Lesníci majú zákaz rúbať v Smrekovici po celý rok.
SMREKOVICA . Minister životného prostredia József Nagy zrušil príkaz svojho predchodcu Zsolta Simona o dočasnom pozastavení vyhlasovania nových chránených území v rámci národnej sústavy chránených území.
Prednostovia krajských úradov životného prostredia však musia pred vyhlásením chráneného územia národného alebo európskeho významu predložiť jej návrh na rokovanie operatívnej porady ministra životného prostredia.
Nagy to zdôvodnil tým, že by chceli mať vyhlasovanie chránených území pod väčšou kontrolou, aby nevznikali nekontrolovane.
Bývalý minister pôdohospodárstva a životného prostredia Zsolt Simon v auguste minulého prikázal krajským úradom životného prostredia, aby bezodkladne zastavili začaté a nezačínali nové konania týkajúce sa vyhlasovania chránených území, okrem tých, ktoré majú byť súčasťou Natura 2000.
Zastavil tiež zvyšovanie stupňov ochrany, ak nesúhlasil vlastník pozemku.
Lesníci poškodili asi desať percent územia Smrekovice
V súlade s príkazom zastavili napríklad aj konanie na vyhlásenie prírodnej rezervácie Smrekovica vo Veľkej Fatre, pre ktorú ochranári navrhovali najvyšší stupeň ochrany najmä pre Tetrova Hlucháňa a pralesné systémy.
Lesníci v navrhovanej chránenej oblasti Smrekovica v Národnom parku Veľká Fatra ťažili drevo, kým to štát nezakázal.
Obvodný úrad životného prostredia v Ružomberku pred niekoľkými dňami predĺžil ochranu v Smrekovici na celý rok a zakázal Lesom SR v oblasti ťažiť drevo. Voči rozhodnutiu sa môžu štátni lesníci odvolať.
Obvodný úrad v rozhodnutí tvrdí, že lesníci neporušili ťažbou zákon o ochrane prírody a krajiny. O celoročnej ochrane rozhodol preto, lebo pre zachovanie Chráneného vtáčieho územia Veľká Fatra je dôležitý dostatok potravy a pokoj počas celého roka, nie len v období rozmnožovania. Zároveň by ťažba mohla ohroziť biotopy.
Lesník Róbert Oružinský, ktorý navrhol celoročnú ochranu územia a zákaz ťažby, očakával takéto rozhodnutie a nepredpokladá, že by ho Krajský úrad životného prostredia v Žiline zrušil. Odhaduje, že lesníci ťažbou poškodili približne desať percent územia Smrekovice.
„To, že sa minulý aj tento rok na Smrekovici ťažilo takým spôsobom akého sme boli svedkami, a že úrady životného prostredia zakázali túto ťažbu až dodatočne, keď sa znivočilo zhruba desať percent vzácnej lokality, je aj dôsledkom poslednej novely zákona o ochrane prírody z dielne predchádzajúceho parlamentu. Poslanci podľa mňa účelovo rozbili zásadné paragrafy v zákone, aby uvoľnili ruky drevospracujúcej loby,“ hovorí lesník.
Štátni lesníci rezerváciu spochybňujú
Oružinský dodáva, že súčasná vláda, alebo poslanci mali už dávno predložiť návrh na zaplátanie aspoň najhorších dier v zákone o ochrane prírody a krajiny.
„To, že sa tak dodnes nestalo, len ďalej nahráva nekontrolovateľnej a nezmyselnej ťažbe v národných parkoch."
Diskusie o ťažbe dreva v Smrekovici sa ťahajú už rok. Do posledného rozhodnutia ružomberského úradu platilo predbežné opatrenie o sezónnom zákaze ťažby od polovice októbra do konca marca, ktoré malo chrániť najmä tetrova.
Oružinský požiadal o celoročný zákaz a podporila ho aj Štátna ochrana prírody. Tvrdí, že aj obmedzená ťažba má nevratné následky pre prales aj hlucháňa.
Štátni lesníci nesúhlasia. Hovoria, že opatrenie o celoročnom zákaze ťažby je neprimerané, pretože pralesy v Smrekovici nie sú a Tetrova ohrozuje podľa nich práve zákaz ťažby lykožrútom napadnutého dreva.
„Určite je lepšie mať menší, ako žiadny biotop,“ argumentujú. Spochybňujú aj dôvody pripravovaného vyhlásenia Smrekovice za chránenú rezerváciu. Odvolávajú sa na stanovisko Národného lesníckeho centra, podľa ktorého nie je na území ani hektár pralesov.