Skúsenosť našich predkov hovorí, že Medardova kvapka štyridsať dní kvapká. Meteorológovia to potvrdiť nevedia, také ďaleké prognózy nemajú. Vedia, že minulotýždňový dážď má pomaly ustáť.
Nedokážu tiež odhadnúť, či Slovensko alebo Turiec postihne podobná situácia ako vlani. Naše obce sú však na záplavy pripravené.
Istá je hodina pred búrkou
Tohtoročné leto vraj má byť tropické. Počas takýchto dní môžeme očakávať búrky z tepla. Môžu byť opäť ničivé? Dlhodobé predpovede počasia meteorológovia nerobia, prívalové dažde nedokážu odhadnúť s dostatočným predstihom.
„Vývoj búrky sa mení. Za pochodu buď stráca na intenzite alebo jej sila rastie. Jej povahu vieme s istotou určiť hodinu predtým,“ uviedla hydrologička zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Bratislave Katarína Matoková, podľa ktorej je v prípade búrok dobré sledovať stránku SHMÚ, kde v čase silnejúcich búrok meteorológovia vyhlasujú výstrahy podľa troch stupňov.
V Dražkoviach kontrolovali potoky
Záplavy pri Častej vystrašili aj dražkovskú starostku Vieru Šalagovú. „Keď v noci výdatne pršalo, bola som skontrolovať situáciu v potoku za tmy i ráno. Našťastie, hladina narástla len o pár centimetrov, čo je celkom bežné,“ povedala už s menšími starosťami.
Na prípadné prívalové dažde a zvýšený výskyt vody sú v Dražkovciach pripravení. „Z povodní nám ostali vrecia i piesok. Vedeli by sme byť pohotoví,“ tvrdí.
Rovnako je pripravený aj starosta Beníc Milan Remšík. „Máme z minulého roka dosť piesku i vriec a vedel by som zohnať v prípade záplav aj traktor,“ povedal.
Záplav v minulom týždni sa však neobával. „Je príliš suchá pôda, vodu vsiakne. Musel by prísť naozaj veľký príval dažďa, no pršalo pomerne normálne. Kontroloval som aj stav v našej šesťmetrovej studni. Počas vlaňajších záplav sa zvýšila hladina na tri metre, teraz v nej nebolo ani meter vody, takže som sa nebál,“ vysvetlil Milan Remšík.
Na pozore boli aj nezatopené obce
Na pozore sa majú aj obce, cez ktoré sa vlani veľká voda neprehnala. Miroslav Blahušiak, starosta Turian, stavia na vlaňajšom úspechu. „Záplavám v dedine sme dokázali predísť s hasičmi, keď sme prehradili potok Studenec a odklonili vodu do derivačného kanála. Máme na to dobré technické riešenie a pripravené vrecia s pieskom,“ ubezpečil starosta, ktorý sleduje aj stav vodných tokov v dedine.
V Belej-Duliciach vodohospodári skontrolovali s vedením obce koryto vyregulovaných potokov. Časť, v ktorej došlo k poruche, bude obec s prispením materiálu zo Slovenského vodohospodárskeho podniku opravovať. „Taktiež plánujeme vypiľovať po brehoch potoka kroviny a čistiť ich od nánosov,“ uviedla starostka Anna Badínová.