VRÚTKY. Pieskové toalety sa osvedčili v Nitre, Kežmarku i Bardejove. Presne pred rokom ich odsúhlasilo pre psíčkarov v meste aj vrútocké zastupiteľstvo. Prvé dve skúšobné toalety za asi tisíc eur sa stali skutočnosťou koncom mája. Jedno psie wc je v centre, druhé pri rieke Turiec na Belejovej lúke pri lávke, kam chodia Vrútočania so svojimi miláčikmi na prechádzky najčastejšie.
Ak sa uchytia, bude ich viac
Toalety fungujú na spôsob kruhového pieskoviska, ktoré funguje na močenie psov. Uprostred neho je stojan na lopatku a igelitové vrecúška, ktoré majiteľ s exkrementom odhodí do nádoby na výkaly. Piesok sa bude z hľadiska hygieny pravidelne ošetrovať.
Ak sa sídliská a mesto vďaka týmto pieskovým toaletám očistia od psích výkalov, ich počet sa vo Vrútkach rozšíri.
V centre wc obchádzajú
Nie všetci psíčkari si toalety všimli. Stojan na exkrementy pri rieke Turiec sa igelitovými vrecúškami zapĺňa, v centre je stále prázdny. Mária, predavačka zo stánku, vedľa ktorého je v centre mesta jedna toaleta, si za dva týždne nevšimla, že by ju niekto použil. „Stále je to po starom, exkrementy nachádzam pravidelne na rohu stánku. Je to nechutné,“ hnevá sa Mária.
Prvou, ktorá sa snažila toto psie wc v centre vyskúšať, bola trinásťročná Laura so psíkom Lennym. Ten sa však po ňom poprechádzal, vymočil sa na jeho rohu, nie do piesku. „Myslím, že dvojročného psa už nenaučím používať wc. Radšej budem chodiť s vrecúškami ako doteraz,“ povedala.
Potreba na povel?
O nových psích návykoch pochybuje aj Andrea Zacharová, ktorá chodí kočíkovať a venčiť psa popri Turcu. „Náš pes toaletu ešte nepoužil. Neviem si predstaviť, že by robil svoju potrebu na povel na určitom mieste. A tiež si neviem predstaviť, ako s ním utekám k najbližšiemu wc, keďže je tu v blízkosti len jedno. Nehovorím, že tieto toalety sú zlý nápad. Chce to možno cvik a viac toaliet,“ myslí si mladá mamička, ktorá tiež so sebou nosí vrecúško na psie výkaly. „Mám malé dieťa, preto mne samej záleží na čistom prostredí,“ dodala.
Kynológ: Treba ho vodiť na tú istú toaletu
Kynológ tvrdí, že pes sa na toaletu dokáže naučiť. „Treba ho vodiť na to isté miesto. Keď majiteľ zbadá, že jeho pes chce urobiť potrebu, odvedie ho na toaletu. Zviera si na ňu časom zvykne a bude na ňu chodiť samo od seba,“ myslí si cvičiteľ psov Peter Martikán z Hornej Štubne.