Určite je výborné, ak stredná škola a s ňou najmä jej študenti vykročia z každodenných školských lavíc a dôverne známych tried tiež do širšieho spoločenského priestoru. Súkromná „dvojškola“ so sídlom na martinskej Ľadovni vykročila takto smelo do povedomia mesta nedávno.
MARTIN. Práve napĺňa prvú päťročnicu svojej činnosti. Vedenie konzervatória i umeleckej školy ambiciózne dáva najavo zámer prezentovať výsledky práce so svojimi zverencami aj pred širšou verejnosťou. Najskôr vystúpili pred obecenstvo a mimo múrov školy herci – absolventi dramatického konzervatória, čo sa stretlo s priaznivým ohlasom v hľadisku profesionálneho martinského divadla. Výtvarné talenty strednej umeleckej školy z Ľadovne zasa sebavedomo „obsadili“ prezentačné miesto vo výstavných priestoroch Turčianskej galérie.
Premyslenými kurátorskými slovami uviedol vernisáž výstavy pod názvom Tvárou v tvár riaditeľ školy Peter Klimek. Ešte pred ním zaujala prítomných hostí vernisáže i vystavujúcich študentov originálna autorská performance pedagogičky Zuzany Burianovej . Vo vtipnom stvárnení jej dievčat a chlapcov z druhého ročníka hudobného a dramatického konzervatória zarezonoval živý „ľudský“ Facebook mladícky sviežo. Študenti pohotovo, aktuálne a umelecky pôsobivo reagovali na tento fenomén doby.
Na tejto martinskej strednej škole si podobné schopnosti dievčatá a chlapci overujú v rámci intermediálneho seminára, čo je špecifikum „dvojškoly“ od jej úplného začiatku. Preto aj výstavný projekt dostal názov Tvárou v tvár. Podľa slov P. Klimeka sa tým myslí tvárou k realite, v jej šírke, a teda aj k reáliám regiónu, k dejinám výtvarného umenia, ale aj k vízii budúcnosti výtvarných vizuálnych štruktúr.
Vo výstavných priestoroch Turčianskej galérie sú prezentované ukážky z tvorby výtvarných artefaktov, ako vznikali v rámci tvorivých workshopov, ktoré SSUŠ a SHDK v Martine organizuje pravidelne. Sú tu vystavené ukážky zo 4. a 5. letného intermediálneho umeleckého workshopu 2009 a 2010 nazvané Čierna a biela a Antireklama. Výstava predstavuje práce študentov štyroch výtvarných odborov – propagačná grafika, dizajn a tvarovanie dreva, grafický a priestorový dizajn, priemyselný dizajn a prezentuje niečo z každého ročníka, teda z každého rožka troška - od prvákov až po štvrtý ročník. Návštevník galérie tu nájde pestrú škálu výtvarných artefaktov - zrkadlo, kreslá, rôzne objekty, misy, plagáty, ilustrácie, mestský mobiliár, logo manuály, spolu je to okolo 110 prác, 21 priestorových a 89 plošných, a zaručene je na čo pozerať.
Podobný veľkorysý, ale určite aj opodstatnený projekt dostal na pôde profesionálnej galerijnej inštitúcie v Martine právom svoje miesto. Výstava stredoškolákov oživuje ponuku výtvarného umenia a výstavníckych aktivít v Turčianskej galérii až do začiatku prázdnin v júli. O mladých výtvarných talentoch ešte určite veľa počujeme aj v budúcnosti. Tvárou v tvár k svojej výstave i širokospektrálnej realite a praxi dostali celkom nevšedný a podnetný stredoškolský základ.
Autor: V.Kunovská