. Kritizuje najmä podriadenie nefrológie chirurgii. Podľa nej by sa transplantačná nefrológia mala spojiť s internou klinikou. Transplantační odborníci tvrdia, že bežné sú oba modely.
MARTIN. Transplantačné centrum v Univerzitnej nemocnici v Martine je jedným zo štyroch obličkových transplantačných centier na Slovensku. Dosahuje nadpriemerné výsledky, jedným z problémov však donedávna boli staré priestory. Doterajšie vedenie nemocnice rozhodlo o presťahovaní centra do novej budovy chirurgického pavilónu, ktorý práve dokončujú z eurofondových peňazí. Nové nefrologicko-transplantačné oddelenie ako aj nefrologická a interná ambulancia bývalého transplantačného centra budú začlenené pod Kliniku transplantačnej a cievnej chirurgie. Bývalej primárke centra Barbare Grandtnerovej sa toto spojenie nepáči. Nová koncepcia môže podľa nej zapríčiniť, že odbornosť transplantácií pôjde dole.
Stará budova Transplantačného centra. FOTO: AUTORKA
Oddelenie bude súčasťou Kliniky transplantačnej a cievnej chirurgie, keď dostavajú nový chirurgický pavilón. FOTO: AUTORKA
Oddelenie budú dopĺňať pacientmi z chirurgie
„Vo svete aj na Slovensku existujú rôzne koncepcie starostlivosti o pacienta po obličkovej transplantácii. Je možné klásť dôraz na úvodné potransplantačné obdobie a jeho komplikácie a pridružiť transplantačný program k chirurgickej klinike,“ vysvetľuje dnes už bývalá primárka centra Barbara Grandtnerová.
Tento model je podľa nej prijateľný pre veľké programy, ktoré vykonávajú aspoň 60 transplantácií ročne. Martinské centrum ich urobí v priemere dvadsať ročne, čo predstavuje variabilnú potrebu 2- 6 lôžok. A to je podľa nej jadro problému.
„Malý transplantačný program ako je náš, potrebuje na udržanie odbornosti kontakt s materským odborom, teda nefrológiou a vnútorným lekárstvom. Lekár je dobrý len vtedy, ak má skúsenosti s veľkým počtom pacientov. Vedenie nemocnice však rozhodlo doplniť obložnosť oddelenia cievno-chirurgickými, nie nefrologickými pacientmi. Pre ošetrujúci personál absolútne odlišná medicínska špecializácia,“ myslí si docentka.
Svoje odborné názory na smerovanie transplantačného programu adresovala aj vedeniu nemocnice, nedostala však žiadnu odpoveď.
Primárka to berie ako svoje zlyhanie
Ako nás informovala, transplantačné centrum už ďalej nebude viesť. Ponuku zástupkyne prednostu oddelenia nezoberie a v súvislosti s organizačnými zmenami dala v nemocnici výpoveď.
„Som nefrológ, ktorý sa 20 rokov venuje problematike obličkových transplantácií. Za ten čas som prezentovala Slovensko viac ako päťdesiatkrát na rôznych európskych a svetových odborných podujatiach. Nikdy som nezlyhala pri prezentácii slovenskej nefrológie a transplantológie v zahraničí, zlyhala som bohužiaľ na domácej pôde pri presviedčaní vedenia UNM, že transplantačná nefrológia v tak malom centre ako je naše, musí byť integrálnou časťou nefrológie, nie chirurgie. Budúcnosť a najmä transplantačné výsledky prinesú odpoveď,“ dodala docentka.
Transplantovať sa v Martine neprestane
Podľa riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Martine Juliána Hamžíka organizačná zmena reflektuje pripravované otvorenie transplantačného oddelenia v novom chirurgickom pavilóne. Pripravované zmeny zohľadňujú dosahované nadpriemerné výsledky transplantačného programu.
„Transplantovaní pacienti sú práve v súčasnosti hospitalizovaní na lôžkach Kliniky transplantačnej a cievnej chirurgie, pričom v novom pavilóne budú mať samostatné oddelenie,“ uviedol J. Hamžík. Podľa najčerstvejších informácií ostane transplantačný program v UNM zachovaný a organizácia činnosti bude pokračovať aj v spolupráci s FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Pýtali sme sa aj na to, prečo vedenie nekonzultuje vývoj transplantačného programu v Martine s Barbarou Grandtnerovou, odpoveď sme však nedostali.
Pacienti založili petíciu, riešiť ju bude nové vedenie
Podľa najnovších informácií založili niektorí pacienti petíciu voči zmenám v transplantačnom centre.
„So starostlivosťou transplantačného centra a doktorky Grandtnerovej sme boli spokojní. Vždy bola ochotná zodvihnúť telefón a hneď vybavovať lieky alebo vyšetrenia pre pacientov. Nechceme dochádzať do Banskej Bystrice,“ uviedla jedna z pacientiek dôvody prečo transplantačný program v Martine ponechať.
„Súvisí to aj s tým, že biochémia v Martine je veľmi dobrá, výsledky máme do troch – štyroch hodín a to je pri našich zdravotných problémoch niekedy rozhodujúce z hľadiska ďalšej liečby,“ dodala pacientka Iveta Butková zo Žiliny. Do minulého piatku podpísalo petíciu viac ako 370 ľudí.
Súčasné vedenie nemocnice však už k tejto situácii nezaujíma žiadne stanovisko. Od 1. júla sa má vedenie nemocnice zmeniť.
VÝSLEDKY CENTRA
Vzniklo pred ôsmimi rokmi rozčlenením banskobystrického regiónu, najmä s ohľadom na geografické podmienky a zjednodušenie cestovania pacientov. Slúži pacientom zo Žilinského kraja až po Považskú Bystricu a Ilavu. Na svoju prácu za uplynulých 8 rokov môže byť právom hrdé, 7-ročné prežívanie obličiek o 25 percent presahuje slovenský priemer.
FILIP DANNINGER, vedúci Centra transplantácií pečene UN Bratislava, hlavný odborník MZ SR pre orgánové transplantácie
Je model nefrológia - chirurgia vhodné riešenie pre martinské transplantačné centrum, vzhľadom k tomu, že je to malý transplantačný program?
- Transplantácia orgánov (pečeň, obličky, srdce......) pozostáva zo samotného chirurgického výkonu, ktorý robia chirurgovia a z pred a posttransplantačného manažmentu pacientov, ktorý zabezpečujú internisti. Podľa toho, ktorý orgán je transplantovaný, pacienti sú v starostlivosti hepatológa, nefrológa, kardiológa... Za najoptimálnejší model môžeme považovať ten, keď je pacient, čakateľ na transplantáciu obličky, liečený na nefrologicky zameranom internom oddelení, kde je aj dializovaný a aj pripravovaný na transplantáciu. Po transplantácii a prepustení domov chodí do nefrologickej ambulancie na sledovanie a v prípade nevyhnutnosti hospitalizácie, ak nevyžaduje chirurgickú intervenciu, je prijatý na interné oddelenie so zameraním podľa transplantovaného orgánu.
Je tu však jeden veľmi dôležitý aspekt. Pacienti po transplantácii orgánov musia byť hospitalizovaní na oddelení s vysokým hygienickým štandardom – to znamená, vlastný záchod, kúpeľňa, nesmú na oddelení ležať pacienti s dekubitmi alebo iným infekciami.
Existuje aj druhá alternatíva, že transplantačno-nefrologické oddelenie je súčasť chirurgického pracoviska. Je len na manažmente nemocnice, pre ktorú alternatívu sa rozhodne.
Môže sa aj v tomto modeli martinské transplantačné centrum plnohodnotne rozvíjať?
- V prípade transplantácie pečene a srdca je vždy kardiologické a hepatologické oddelenie súčasťou interných pracovísk. Pri transplantácii obličiek je transplantačné nefrologické oddelenie na Slovensku súčasťou aj chirurgických pracovísk (Košice, Bratislava), aj internistických pracovísk (Banská Bystrica). Závisí to od postoja riaditeľa nemocnice, pre ktorú alternatívu sa rozhodne.