Transplantačné centrum podľa bývalej primárky v novom pavilóne zakrpatie

Transplantačné centrum v Univerzitnej nemocnici v Martine stojí na rázcestí. Zo starých priestorov sa presťahuje do nového chirurgického pavilónu pod kliniku transplantačnej a cievnej chirurgie. Bývalá primárka si však myslí, že oddelenie spraví krok späť

Transplantačné centrum zatiaľ funguje v starom centre.Transplantačné centrum zatiaľ funguje v starom centre. (Zdroj: Jana Kovalčíková)

. Kritizuje najmä podriadenie nefrológie chirurgii. Podľa nej by sa transplantačná nefrológia mala spojiť s internou klinikou. Transplantační odborníci tvrdia, že bežné sú oba modely.

MARTIN. Transplantačné centrum v Univerzitnej nemocnici v Martine je jedným zo štyroch obličkových transplantačných centier na Slovensku. Dosahuje nadpriemerné výsledky, jedným z problémov však donedávna boli staré priestory. Doterajšie vedenie nemocnice rozhodlo o presťahovaní centra do novej budovy chirurgického pavilónu, ktorý práve dokončujú z eurofondových peňazí. Nové nefrologicko-transplantačné oddelenie ako aj nefrologická a interná ambulancia bývalého transplantačného centra budú začlenené pod Kliniku transplantačnej a cievnej chirurgie. Bývalej primárke centra Barbare Grandtnerovej sa toto spojenie nepáči. Nová koncepcia môže podľa nej zapríčiniť, že odbornosť transplantácií pôjde dole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

transplant1_web.jpg

Stará budova Transplantačného centra. FOTO: AUTORKA

transplant3_web.jpg

Oddelenie bude súčasťou Kliniky transplantačnej a cievnej chirurgie, keď dostavajú nový chirurgický pavilón. FOTO: AUTORKA

Oddelenie budú dopĺňať pacientmi z chirurgie

„Vo svete aj na Slovensku existujú rôzne koncepcie starostlivosti o pacienta po obličkovej transplantácii. Je možné klásť dôraz na úvodné potransplantačné obdobie a jeho komplikácie a pridružiť transplantačný program k chirurgickej klinike,“ vysvetľuje dnes už bývalá primárka centra Barbara Grandtnerová.

Tento model je podľa nej prijateľný pre veľké programy, ktoré vykonávajú aspoň 60 transplantácií ročne. Martinské centrum ich urobí v priemere dvadsať ročne, čo predstavuje variabilnú potrebu 2- 6 lôžok. A to je podľa nej jadro problému.

SkryťVypnúť reklamu

„Malý transplantačný program ako je náš, potrebuje na udržanie odbornosti kontakt s materským odborom, teda nefrológiou a vnútorným lekárstvom. Lekár je dobrý len vtedy, ak má skúsenosti s veľkým počtom pacientov. Vedenie nemocnice však rozhodlo doplniť obložnosť oddelenia cievno-chirurgickými, nie nefrologickými pacientmi. Pre ošetrujúci personál absolútne odlišná medicínska špecializácia,“ myslí si docentka.

Svoje odborné názory na smerovanie transplantačného programu adresovala aj vedeniu nemocnice, nedostala však žiadnu odpoveď.

Primárka to berie ako svoje zlyhanie

Ako nás informovala, transplantačné centrum už ďalej nebude viesť. Ponuku zástupkyne prednostu oddelenia nezoberie a v súvislosti s organizačnými zmenami dala v nemocnici výpoveď.

SkryťVypnúť reklamu

„Som nefrológ, ktorý sa 20 rokov venuje problematike obličkových transplantácií. Za ten čas som prezentovala Slovensko viac ako päťdesiatkrát na rôznych európskych a svetových odborných podujatiach. Nikdy som nezlyhala pri prezentácii slovenskej nefrológie a transplantológie v zahraničí, zlyhala som bohužiaľ na domácej pôde pri presviedčaní vedenia UNM, že transplantačná nefrológia v tak malom centre ako je naše, musí byť integrálnou časťou nefrológie, nie chirurgie. Budúcnosť a najmä transplantačné výsledky prinesú odpoveď,“ dodala docentka.

Transplantovať sa v Martine neprestane

Podľa riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Martine Juliána Hamžíka organizačná zmena reflektuje pripravované otvorenie transplantačného oddelenia v novom chirurgickom pavilóne. Pripravované zmeny zohľadňujú dosahované nadpriemerné výsledky transplantačného programu.

„Transplantovaní pacienti sú práve v súčasnosti hospitalizovaní na lôžkach Kliniky transplantačnej a cievnej chirurgie, pričom v novom pavilóne budú mať samostatné oddelenie,“ uviedol J. Hamžík. Podľa najčerstvejších informácií ostane transplantačný program v UNM zachovaný a organizácia činnosti bude pokračovať aj v spolupráci s FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Pýtali sme sa aj na to, prečo vedenie nekonzultuje vývoj transplantačného programu v Martine s Barbarou Grandtnerovou, odpoveď sme však nedostali.

Pacienti založili petíciu, riešiť ju bude nové vedenie

Podľa najnovších informácií založili niektorí pacienti petíciu voči zmenám v transplantačnom centre.

„So starostlivosťou transplantačného centra a doktorky Grandtnerovej sme boli spokojní. Vždy bola ochotná zodvihnúť telefón a hneď vybavovať lieky alebo vyšetrenia pre pacientov. Nechceme dochádzať do Banskej Bystrice,“ uviedla jedna z pacientiek dôvody prečo transplantačný program v Martine ponechať.

„Súvisí to aj s tým, že biochémia v Martine je veľmi dobrá, výsledky máme do troch – štyroch hodín a to je pri našich zdravotných problémoch niekedy rozhodujúce z hľadiska ďalšej liečby,“ dodala pacientka Iveta Butková zo Žiliny. Do minulého piatku podpísalo petíciu viac ako 370 ľudí.

Súčasné vedenie nemocnice však už k tejto situácii nezaujíma žiadne stanovisko. Od 1. júla sa má vedenie nemocnice zmeniť.

VÝSLEDKY CENTRA

Vzniklo pred ôsmimi rokmi rozčlenením banskobystrického regiónu, najmä s ohľadom na geografické podmienky a zjednodušenie cestovania pacientov. Slúži pacientom zo Žilinského kraja až po Považskú Bystricu a Ilavu. Na svoju prácu za uplynulých 8 rokov môže byť právom hrdé, 7-ročné prežívanie obličiek o 25 percent presahuje slovenský priemer.

FILIP DANNINGER, vedúci Centra transplantácií pečene UN Bratislava, hlavný odborník MZ SR pre orgánové transplantácie

Je model nefrológia - chirurgia vhodné riešenie pre martinské transplantačné centrum, vzhľadom k tomu, že je to malý transplantačný program?

- Transplantácia orgánov (pečeň, obličky, srdce......) pozostáva zo samotného chirurgického výkonu, ktorý robia chirurgovia a z pred a posttransplantačného manažmentu pacientov, ktorý zabezpečujú internisti. Podľa toho, ktorý orgán je transplantovaný, pacienti sú v starostlivosti hepatológa, nefrológa, kardiológa... Za najoptimálnejší model môžeme považovať ten, keď je pacient, čakateľ na transplantáciu obličky, liečený na nefrologicky zameranom internom oddelení, kde je aj dializovaný a aj pripravovaný na transplantáciu. Po transplantácii a prepustení domov chodí do nefrologickej ambulancie na sledovanie a v prípade nevyhnutnosti hospitalizácie, ak nevyžaduje chirurgickú intervenciu, je prijatý na interné oddelenie so zameraním podľa transplantovaného orgánu.

Je tu však jeden veľmi dôležitý aspekt. Pacienti po transplantácii orgánov musia byť hospitalizovaní na oddelení s vysokým hygienickým štandardom – to znamená, vlastný záchod, kúpeľňa, nesmú na oddelení ležať pacienti s dekubitmi alebo iným infekciami.

Existuje aj druhá alternatíva, že transplantačno-nefrologické oddelenie je súčasť chirurgického pracoviska. Je len na manažmente nemocnice, pre ktorú alternatívu sa rozhodne.

Môže sa aj v tomto modeli martinské transplantačné centrum plnohodnotne rozvíjať?

- V prípade transplantácie pečene a srdca je vždy kardiologické a hepatologické oddelenie súčasťou interných pracovísk. Pri transplantácii obličiek je transplantačné nefrologické oddelenie na Slovensku súčasťou aj chirurgických pracovísk (Košice, Bratislava), aj internistických pracovísk (Banská Bystrica). Závisí to od postoja riaditeľa nemocnice, pre ktorú alternatívu sa rozhodne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 620
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 190
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 818
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 968
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 816
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 375
  1. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  2. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  6. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  8. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 400
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 886
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 247
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 369
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 692
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 270
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 563
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Infocentrum začnú stavať v druhej polovici tohto roka alebo na budúci rok.

Lokalitu navštívi 30-tisíc turistov ročne.


Väčšina účastníkov prvej triedy predpovedá, že súťaž bude napínavá až do konca.

Vyhrá Tomáš Nosák do tretice poradie kanonierov, koľko bodov bude stačiť na záchranu, zmeny v kádroch, kompletný zoznam prípravných zápasov účastníkov prvej triedy. To všetko na jednom mieste.


Ilustračné foto.

V regióne platí mimoriadna situácia.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


  1. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  2. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  6. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  8. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 400
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 886
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 247
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 369
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 692
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 270
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 563
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.

Už ste čítali?