Prirodzené pôrody len za prítomnosti pôrodnej asistentky, teda bez prítomnosti lekára, sú na Slovensku stále tabu. Zisťovali sme, aké majú skúsenosti v martinskej pôrodnici.
MARTIN. Čo ženy chcú? Tak sa volala celoslovenská konferencia o pôrodoch, ktorú nedávno zorganizovala pri príležitosti Svetového týždňa rešpektu k pôrodu občianska aktivistka Martina Gregušová z Martina. Podobné podujatie sa na Slovensku konalo po minulé roky aj v Bratislave a Poprade. Hlavným hosťom konferencie bola súkromná pôrodná asistentka Zuzana Štromerová z Prahy, ktorá prezentovala prirodzený pôrod s pôrodnou asistentkou ako zdravý spôsob pôrodu pre matku i dieťa. Konferencia prilákala najmä tehotné ženy, prišli však aj muži a čerstvé mamičky.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Chcú zmeniť doterajší prístup k pôrodu
Cieľ konferencie predstavila takto. „Chceli sme priniesť ľuďom, ktorí sa o problematiku zaujímajú, pestré informácie. Ale hlavne, chceli sme podnietiť k aktivite samotné ženy, ktorých sa pôrod týka. Oslovujeme aj ľudí - zdravotníkov či nezdravotníkov, ktorí s týmito ženami pracujú, aby zavádzali nový prístup k rodičke a pôrodu,“ vysvetlila Martina Gregušová pre MY Turčianske noviny.
O túto oblasť sa začala zaujímať pred desiatimi rokmi, keď rozmýšľala o dieťatku. „Začala som študovať materiály o prirodzených pôrodoch a zistila som, že sú veľmi rozporuplné. Aj lekári sú veľmi nejednotní v názoroch. To ma naštartovalo a začala som sa o to zaujímať ešte viac. Došla som k záveru, že slovenské ženy akoby boli ochudobňované. Pôrod sa berie len ako nejaká technická záležitosť, pritom to môže byť pre ženu veľmi povzbudzujúci a posilňujúci zážitok do ďalšieho života,“ tvrdí Martina.
Pôrod s „pôrodnou babou“ je vo vákuu
Podľa nej sme na Slovensku v tejto problematike pozadu. „Vidím dva problémy: je tu nižšia aktivita samotných žien a druhá vec je tradícia, ktorá ešte stále uprednostňuje nemocnice a stanovisko úradov,“ vymenovala Martina.
Prirodzený pôrod u nás nie je nelegálny, ale pôrodné asistentky sú zatláčané do úzadia.
„V zákone nie je zadefinovaný iný spôsob pôrodu ako ten za prítomnosti lekára. Napríklad ambulantný pôrod, pri ktorom mamička s dieťatkom odchádza po pôrode domov, ak je všetko v poriadku. Kompetentní k takémuto typu pôrodu nezaujali stanovisko,“ tvrdí Martina, ktorá je sama trojnásobnou matkou a všetky deti odrodila s pôrodnou asistentkou.
„Rodila som vo Fakultnej nemocnici v Bratislave, ale bez lekára. Doma by som si naozaj netrúfla rodiť. Vyargumentovala som si, aby som mohla rodiť tak ako sa mi páčilo, ale to tiež nie je cesta, nie každý je ochotný. V tom čase sa v nemocnici tvárili naozaj dosť prekvapene,“ prezradila.
Lekár či asistentka?
Ženy by podľa nej mali byť podporované v tom, aby si zisťovali informácie o takomto pôrode, aby si premysleli, ako by sa im pôrod páčil, prípadne, aby si sformulovali pôrodné priania.
„Ďalšia vec, ktorá veľmi rezonuje, je, aby sa vhodne využívali kompetencie pôrodných asistentiek, pretože sú to, ktoré sa vedia komplexne postarať o rodiacu ženu, šestonedieľku, ale túto kompetenciu si stále držia lekári. Pritom pôrodné asistentky sú finančne menej náročné a pomohlo by to aj samotným lekárom, ktorí by sa viac mohli starať o patologické prípady a o tie fyziologické by sa mohli starať pôrodné asistentky,“ dodáva.
Martinčanky o nelekárske pôrody nemajú záujem
„V prvom rade treba uviesť na pravú mieru, že neexistuje prirodzený a neprirodzený pôrod. Poznáme pôrod vedený lekárom alebo nelekársky pôrod,“ uviedol Ján Danko, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM a dekan JLF UK. Podľa neho chýbajú pôrodnej asistentke jednak potrebné skúsenosti, prax, ale aj technické vybavenie. Aj u zdanlivo zdravej ženy sa môžu vyskytnúť pôrodné komplikácie.
„Vďaka tomu, že lekári sú trénovaní a majú k dispozícii potrebnú techniku, sa nám podarilo zachrániť deti, ktoré by inak neprežili. V regióne máme úmrtnosť 3 až 4 deti na tisíc narodených detí, čím vylepšujeme celoslovenský priemer. Napríklad v Holandsku majú 11 takýchto detí na tisíc novorodencov,“ uviedol skúsený pôrodník.
Skúsenosti v pôrodnici však hovoria o tom, že ženy v Martine o nelekársky spôsob pôrodu nemajú záujem. Dokonca viac ako 40 percent žien tu rodí cisárskym rezom.