Starostovia chcú mať hazard pod kontrolou

Hazardných hráčov je čoraz viac. Do tejto závislosti spadnú väčšinou mladí ľudia vo veku 20 až 30 rokov. Parlament bude rokovať o novele zákona, ktorá by znížila prístup k automatom najmä chudobným a dovolila by obciam rozhodovať o vstupe ďalších automato

V počte výherných automatov v Turci vedie jednoznačne mesto Martin.V počte výherných automatov v Turci vedie jednoznačne mesto Martin. (Zdroj: Autorka)

v na ich územie.

MARTIN, TURČ. TEPLICE. Turčianski starostovia a primátori väčšinou novelu zákona o hazardných hrách podporujú. Podľa nej budú hracie automaty zakázané v pohostinstvách a krčmách, o zriadení herne bude rozhodovať zastupiteľstvo a patologických hráčov nemusia na žiadosť rodiny či príbuzných do herne vpustiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starostovia chcú mať hazard pod kontrolou

Zisťovali sme, ako návrh novely, ktorá už prešla druhým čítaním v parlamente, vnímajú turčianski starostovia a primátori.

Ako nás informoval starosta obce Štefan Paľo, vo Valči nemajú ani jeden automat. Predchádzajúce požiadavky firiem na zriadenie automatov neuspeli, pretože by sa nachádzali v blízkosti školských zariadení. Okrem toho sa vraj v obci asi pred desiatimi rokmi stalo, že matka jedného mladého gamblera rozbila automat sekerou.

SkryťVypnúť reklamu

„Sme proti akýmkoľvek automatom v obci. Mladí by sa mali venovať iným činnostiam ako hraniu na automatoch,“ tvrdí starosta.

V Mošovciach majú dva automaty, nemuseli však riešiť žiadne problémy. Návrh novely podľa starostu Mošoviec Petra Mojteka rieši vhodným spôsobom rapídny nárast počtu patologických hráčov. Súhlas obecného zastupiteľstva so zriadením herne v obci je podľa neho krok správnym smerom.

Existenčné problémy gamblerov má riešiť mesto

Primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút je za to, aby o hracích automatoch rozhodovali poslanci. „Hráči dokážu prehrať všetky peniaze, v mnohých prípadoch sa o nich musia postarať deti, pretože nemajú ani kde bývať. Takéto prípady sú potom na pleciach vedenia mesta, ktoré musí riešiť ich existenčnú a finančnú otázku. Mesto však na to nemá žiadne vyčlenené peniaze,“ uviedol M. Sygút.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina gamblerov hráva pod vplyvom alkoholu

Návrh novely zákona o hazardných hrách podľa lekárky Psychiatrickej a protidrogovej ambulancie v Martine Eriky Fedákovej zníži dostupnosť hazardu.

„Výhodu vidím aj v tom, že často ide o kombinovanú závislosť od hrania na automatoch a závislosť od alkoholu. Tým, že sa automaty presunú do herní, kde nebude prístup k alkoholu a cigaretám, sa aspoň čiastočne zníži počet problémov u hráčov,“ pokračuje. Zákaz vstupu do herne pre gamblera zo strany príbuzných či rodiny podľa nej však nič nerieši. „Gambleri si nájdu nové herne, už teraz hráči chodia do herní mimo miesta bydliska, aby sa rodina o ich probléme nedozvedela,“ uviedla. Potvrdila nám to aj vyliečená gamblerka Evka. „Možno odliečenému hráčovi by to pomohlo, ale nie takému, ktorý je ešte stále v problémoch a svoju závislosť si nepripúšťa. Taký si nájde spôsob, ako hrať inde. Okrem toho, v herni by museli mať počítač s databázou gamblerov, ktorí majú zakázaný vstup a to neviem, či sa dá,“ myslí si Evka.

SkryťVypnúť reklamu

Nepomáhajte gamblerovi platením dlžôb

Hráč je schopný výrazne finančne zruinovať celú rodinu a to aj v širšom okolí. Známi a rodinní príslušníci sa snažia hráčovi pomôcť mnohokrát tak, že dlžoby za neho platia. „Takáto cesta pomoci je nevhodná,“ zdôraznila E. Fedáková. „Len posilňuje hráča v patologickom správaní a umožňuje mu pokračovať v hraní a dlhy sa len prehlbujú. Keďže ide o závislosť, pacient si skutočne neuvedomuje dôsledky svojho správania a keď má potrebu ísť hrať, prehrá aj posledné peniaze v rodine, napríklad sociálne dávky a podobne. Dôsledky svojho správania si väčšinou uvedomia až po prehre, vtedy sa dostavia depresie a často sa pokúsia aj o samovraždu. Je to veľmi závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje liečbu u odborníka, teda v Centre pre liečbu drogových závislostí,“ upozorňuje lekárka.

Hazard na internete ostáva

Novela však nerieši ďalší veľký problém, hazardné hry na internete.

„Je ťažké povedať, čo by viedlo k zníženiu gamblerstva na Slovensku, asi najvhodnejšia by bola veľmi dobrá osveta o ochorení a dôsledkoch takéhoto správania, ale i zhoršenie dostupnosti hracích automatov. Asi by bolo najvhodnejšie, keby boli len v kasínach a v žiadnych iných zariadeniach. Vhodné by bolo zakázať aj hazardné hry na internete, nakoľko zbytočne budeme presúvať hracie automaty do kasín, keď na internete sa k hazardu dostane úplne každý,“ poukázala na problém lekárka.

Prevádzkovatelia ťahajú za kratší koniec

Druhou stranou mince však sú argumenty Asociácie hier a zábavy a Asociácie prevádzkovateľov hazardných hier. Podnikatelia herní sa sťažujú, že pripravovaná novela ich diskriminuje. Hlavným problémom sú najmä technické úpravy pre herne, ako napríklad samostatný vchod, ale aj zákaz fajčenia a požívania alkoholu. Pritom novela nerieši kasína, hoci ide podľa nich o ten istý druh podnikania. Novela podľa nich spôsobí výpadok do rozpočtu obcí a štátneho rozpočtu takmer 40 miliónov eur a o pracovné miesta prídu tisícky ľudí.

VÝVOJ ZÁVISLOSTI V TURCI

Vývoj gamblerstva má od roku 1989 stúpajúcu tendenciu. Vtedy bolo v popredí skôr stávkovanie a tipovanie. Neskôr začali pribúdať hráči na výherných automatoch a neskôr rulety. S rozširovaním ponuky pribúda aj počet hazardných hráčov, najpočetnejší výskyt je vo vekovej skupine od 20 do 30 rokov, ale sú už problémy aj v nižších vekových skupinách.

VÝHERNÉ AUTOMATY V TURCI

V Martine je okolo 150 výherných hracích automatov, ktoré má asi 12 prevádzkovateľov. Za každý automat platí prevádzkovateľ mestu ročne 1 494 eur, toľko isto aj štátu. V Sučanoch majú dve herne, presný počet automatov sa nám nepodarilo zistiť. Vo Vrútkach majú 40 výherných automatov, v Turčianskych Tepliciach je ich 35, vo Valči ani jeden, v Mošovciach dva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 598
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 390
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 150
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 358
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 102
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 856
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Tomáško si pozrel aj pacientov, pre ktorých v mene spolužiakov doniesol finančný dar.

Učia sa, že pomáhať je súčasť života.


Zuzana Marčeková
Ilustračné foto.

Boli to najmä priestupky v oblasti dopravy.


TASR 1
Hokejisti odovzdali primátorovi dres MHA Martin.

Vedenie mesta sa poďakovalo mužskému i juniorskému celku MHA Martin.


Už ste čítali?