VRÚTKY, MARTIN. Začiatkom júna odchytili ochranári 10 až 12-ročného samca v lokalite Vrútky – Javorná. Stoštyridsaťpäťkilovému medveďovi nasadili žltý obojok a vypustili ho do prírody. Ďalšieho odchytili koncom júna v Martine – Priekope. Tomuto odhadujú vek na viac ako dvadsať rokov a vážil 162 kilogramov. Dostal taktiež žltý obojok, prostredníctvom ktorého budú sledovať jeho správanie. Doteraz nasadili obojky jedenástim medveďom na celom Slovensku, plánujú označiť celkovo 15 jedincov. Cieľom je získať komplexné údaje o správaní sa a živote medveďa hnedého.
Skúmať budú dĺžku hibernácie, migráciu i početnosť medveďa
„Zber údajov spočíva hlavne v zisťovaní informácií o etológii a biológii sledovaných živočíchov, a to dennú a sezónnu aktivitu v závislosti od viacerých faktorov. Je to napríklad dĺžka hibernácie vo vzťahu k prírodným aj antropogénnym faktorom, migrácia vzhľadom na možnosť získavania potravy, veľkosť a prekrývanie domovských okrskov v závislosti od veku, pohlavia a hustoty populácie medveďa hnedého a z toho štatisticky odvodená početnosť jeho populácie, vzájomné vnútrodruhové vzťahy v rámci populácie a medzidruhových vzťahoch (vzťah predátor a korisť) a podobne,“ priblížila niekoľko oblastí, ktoré má výskum odhaliť Lenka Víteková, lesníčka Štátnej ochrany prírody SR.
Projekt potrvá ešte tri roky
Všetky jedince a ich aktivity budú ochranári monitorovať pomocou GPS a VHF telemetrie a priebežne získavané údaje budú postupne vyhodnocovať. Autorom projektu je lesník ŠOP SR Vladimír Antal, podľa ktorého už výskum aj teraz ukázal zaujímavé výsledky. Z dôvodu čerpania dovolenky nám ich však poskytne neskôr.
Projekt Výskum a monitoring populácií veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku je financovaný zo štrukturálnych fondov EÚ. Projekt by mal potrvať do júna 2014 a výsledky zo zozbieraných údajov telemetricky označených jedincov medveďa hnedého budú zapracované do štúdie o etológii medvedej populácie na Slovensku.