MARTIN. K tomuto výsledku prispel aj výnos dane z príjmov poukázaný územnej samospráve, ktorý predstavoval sumu 4,06 mil. eura, čím sa splnil na 34,57 percenta. To umožnilo prvé korekcie rozpočtu, ktorý mesto na tento rok prijalo ako veľmi úsporný vzhľadom na dôsledky finančnej a hospodárskej krízy.
Škrty sa týkali aj výšky dotácie na prevádzku a mzdy na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy a dieťa školského zariadenia zriadených na území mesta. Tá bola v základnej verzii rozpočtu značne poddimenzovaná, lebo mesto sa snažilo správať hospodárne a nezľahčovať výhľady výberu dane z príjmov fyzických osôb. Na pôvodnú výšku dotácie kriticky poukazovali všetci manažéri predškolských a školských zariadení, lebo predvídali, že nepokryje ani zákonné potreby na mzdy zamestnancov, ani náklady na prevádzku škôl a školských zariadení. Akonáhle sa ukázalo, že príjem z tejto položky prekračuje očakávania mestského rozpočtu, radnica predstúpila pred poslancov s návrhom na zvýšenie dotácie.
„Súhrnom ide o sumu 665 355 eur, ktorá sa rozdelila rovnakým pomerom na obecné i neštátne zariadenia alikvotne podľa výšky priznaného ročného normatívu, a to na II. polrok 2011,“ povedala vedúca finančného odboru MsÚ v Martine Vlasta Grajciarová na rokovaní poslancov a dodala, že s prihliadnutím na personálnu náročnosť spojenú so starostlivosťou o žiakov školského klubu pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, bola prehodnotená požiadavka na vytvorenie samostatnej kategórie na ich financovanie.
S navýšením financií pre školské a predškolské zariadenia poslanci nečakali až do prvej zmeny rozpočtu, ale schválili ho na svojom júnovom zasadnutí, a to aj napriek tomu, že na prelome polrokov sa všeobecne očakáva nižší výber daní z príjmu fyzických osôb.
Autor: V.Legerská