Staré športovisko na Severe pri školách na Východnej ulici sa bude rekonštruovať. Obyvatelia sa postavili proti, na ich stranu sa najnovšie pridali i botanici. Tí upozorňujú na vzácne biotopy.
MARTIN. Komplex športovísk pri dvoch súkromných základných školách na Východnej ulici na Severe je už roky v dezolátnom stave. Mesto Martin prijalo ponuku od súkromného podnikateľa, ktorý ho za výmenu mestskej budovy zrekonštruuje a zmodernizuje na vlastné náklady.
Vysvetlili si to na schôdzi
Obyvatelia bývajúci v jeho blízkosti športoviska spisovali na jar proti nemu petíciu. Obávali sa oklieštenia ďalším ihriskom, hluku detí, spiľovania stromov. Neskôr utíchli. Ako sa na verejnej schôdzi ukázalo, nemali správne informácie. Správca športoviska Štefan Balošák ich ubezpečil, že nevznikne nové ihrisko, len sa kompletne zrekonštruuje staré už existujúce. Pribudne oválna bežecká dráha, ktorá nahradí staré, burinou zarastené asfaltové ihriská.
Teraz sa ozvali ďalšie nesúhlasné hlasy – botanici.
Zničia sa vzácne biotopy
Stanovisko k stavebnému konaniu súvisiacemu so športoviskom vypracovali botanici z Botanickej záhrady v Blatnici z Univerzity Komenského, a to so zreteľom na prírodné hodnoty areálu. Podľa Jána Topercera sa rozšírením športového areálu a výstavbou spevneného chodníka zdravia narušia biotopy európskeho a národného významu. Medzi nimi sú napríklad trnkové a lieskové kroviny či dubovo-hrabové lesy, ktoré poskytujú útočisko iným významným druhom biotopov.
Botanici preto žiadajú pri výstavbe nezasahovať do medziterasového svahu a východný okraj posunúť západne o desať metrov. Chcú tiež zmeniť trasu chodníka, aby čo najmenej zasahoval do biotopov.
Blatnickí odborníci upozornili na svoj postoj aj ministerstvo životného prostredia, martinský obvodný úrad životného prostredia i štátnu ochranu prírody.
Plynovod áno, ihrisko nie?
Štefan Balošák, šéf Správy športových zariadení mesta Martin, považuje stanovisko botanikov za zbytočné a prehnané. „Nie sú účastníkmi stavebného konania. Neviem, prečo sa k tomu vyjadrujú. Stavebné konanie nám už bolo právoplatne vydané, máme aj kladné vyjadrenie z obvodného úradu životného prostredia. Čo sa týka chodníka zdravia, to je samostatný projekt, na ktorý stačí ohlasovacia povinnosť, nie stavebné povolenie. Vybudovaný bude vlastne na mieste, po ktorom ľudia už chodili. Bude súčasťou oddychovej zóny. Určite nebude viesť cez spornú lúku a určite ním nepoškodíme žiadne biotopy,“ ubezpečuje Štefan Balošák. „Je zaujímavé, že tadeto vedie plynovod a keď kopali potrubie, nikomu neprekážalo, že sa zničia rastlinky,“ čuduje sa správca.
Je to vraj akcia jedného z domácich
Štefan Balošák vidí za iniciatívou botanikov jedného aktivistu, bývajúceho v blízkosti športoviska. „Od začiatku zapája proti športovisku všetkých naokolo, ale nedá si vysvetliť, že nič neohrozíme. Stále sa odvoláva na rastlinky, ktoré nezničíme, ako si myslí. Je to úplne obyčajná lúka, on to však už preháňa, akoby ju považoval za svoju. Treba myslieť na to, že deti sa konečne budú mať kde hrať. Treba robiť kompromisy. Aj my sme ich urobili. Napríklad chodník zdravia sme posunuli práve na základe jeho požiadavky,“ povedal Štefan Balošák.
Chodník nahradí starý chodník
Odborná pracovníčka Viera Moskáľová z Obvodného úradu životného prostredia v Martine považuje obavy botanikov za zbytočné. „Vyjadrovali sme sa k projektu stavby atletickej dráhy a príslušenstva v areáli bývalého školského ihriska. Lúka, ktorú v stanovisku spomínajú, dotknutá určite nebude. Čo sa týka chodníka zdravia, ten v projekte zahrnutý nebol, preto sme ho neposudzovali. Vyjadrovať sa môžeme len k tomu, čo nám je predložené,“ uviedla Viera Moskáľová.