TURČEK, DRAŽKOVCE, DOLNÝ KALNÍK. Povodňový plán záchranných prác je jedna z hlavných vecí, ktorou sa zaoberá každý starosta. Má totiž zabezpečiť, že obec bude na veľkú vodu pripravená – od spôsobu vyhlásenia, cez mechanizmy až po organizáciu krízovej situácie.
Ešte dôležitejšou povinnosťou, ktorú má obec v súčinnosti so správcom vodného toku, je prevencia. Patrí sem napríklad odstraňovanie prekážok z vodných tokov a zabezpečovanie prietočnosti koryta vodného toku.
Mapka má byť podrobnejšia
Povodňové plány do januára minulého roku vypracovávali profesionálni hasiči, potom prešla táto kompetencia pod obvodné úrady. Hasičom však ostala zásahová činnosť.
Obce vypracovávajú plány, ktoré potom adresujú obvodnému úradu. Súčasťou plánu je aj grafická časť, ktorá si vyžaduje oproti minulým rokom podrobnejšie spracovanie. V mapke musia byť zakreslené napríklad aj evakuačné trasy, objekty určené na núdzové ubytovanie, priestory, kde sú nebezpečné látky a podobne.
„Grafická časť je širšia ako doteraz, pracovali sme podľa vzoru, ktorý nám poskytli z obvodného úradu. Teraz je všetko zobrazené podrobnejšie a viditeľnejšie,“ pridala svoju skúsenosť Viera Šalagová, starostka Dražkoviec. Táto obec patrila k najviac zaplaveným obciam v Turci. Po záplavách obec navštívila aj premiérka Iveta Radičová.
Mapku môžu obce vytvoriť napríklad aj pomocou internetového prehliadača. REPROFOTO
Zodpovedne sa k plánom stavia 16 obcí
„Po skúsenostiach s povodňami v minulom roku problematika ochrany pred povodňami a vypracovanie plánov nie je ľahostajná ani jednej obci a starostovi. V súčasnosti sme v intenzívnej spolupráci so 16 obcami, ktoré vypracovávajú svoje povodňové plány a dopĺňajú potrebné informácie. Hotové by mali byť do 31. augusta,“ uviedol vedúci oddelenia Civilnej ochrany a krízového riadenia OÚ v Martine Miroslav Kovalčík.
Plány už majú hotové najmä tie obce, ktoré v minulom roku zaplavilo. Podľa našich informácií je to napríklad Sklené, Turček či Dražkovce. Na príprave plánu ešte pracujú napríklad vo Vrícku či v Rakove.
Dolný Kalník ani Bodorová má len piesok
Najväčšie problémy sú podľa M. Kovalčíka so zakreslením grafickej časti, ktorú zatiaľ nevypracovala bez pripomienkovania ani jedna obec, a tiež so zabezpečením techniky, v prípade, že povodeň vznikne.
„Ideme podľa vzoru z obvodného úradu, kde stačí doplniť reálnu situáciu v našej obci. Problém je však v tom, že Dolný Kalník nemá ani mechanizmy, ani podnikateľov, ktorí by ich zapožičali. V obci nefungujú ani dobrovoľní hasiči,“ hovorí o problémoch v obci starostka Jana Vavřinková. „Keby však bolo najhoršie, piesok máme, vrecia máme, takže nejako by sme sa bránili,“ skonštatovala starostka obce s menej ako stovkou obyvateľov. Podobný problém majú aj v Bodorovej, kde býva len 246 obyvateľov. V obci nemajú žiadnych podnikateľov, obec nevlastní ani žiadne stroje.
Na Sklenom problém so silami nemajú. „Prácu i ľudské sily poskytnú podnikatelia, farmári, i vojenské lesy,“ povedal starosta obce Ján Gutten.
Pre niekoho je plán novinkou
Starostovia väčšinou aktualizujú staré povodňové plány. Niektoré obce však v minulých rokoch plány nemali vypracované vôbec. Podľa informácií, ktoré odzneli na jednom z prvých stretnutí obcí so zástupcami obvodného úradu po povodniach, ich nebolo málo. Chýbajúce plány vytýkali asi polovici turčianskych obcí.
„Plán sme už odovzdali a stále ho konzultujeme s obvodným úradom,“ uviedol Ján Gutten. Hotový plán má aj Turček. „Mali sme ho aj predtým, máme ho aj teraz,“ zhodnotila starostka Oľga Wagnerová z Turčeka. Cez obec tečie Červený potok, ktorý patrí do správy a vlastníctva Vojenské lesy a majetky Štátny podnik Pliešovce, ktorý spadá pod Správu Ministerstva obrany SR.
Záchranné práce už preplatili všetkým obciam
Aktuálne prišli na obecné účty aj peniaze z Úradu vlády, ktoré obce vydali na záchranné práce počas druhej vlny povodne.
V Dražkovciach voda zničila cesty aj ihrisko. Obec si na ich opravu musela vziať úver. Aktuálne už by však mali mať na účte 25 720,56 eur. V Dolnom Kalníku voda zobrala most a zničila aj ostatné cesty, Úrad vlády im preplatil sumu 110 298,84 eur. V Dubovom dostali 7 631,42 eur.