Jozef Ťapaj: Na mestskej polícii sa nešafárilo

Každý riadiaci pracovník – šéf, chce dosiahnuť so svojim kolektívom, ktorý vedie len tie najlepšie výsledky.

Jozef Ťapaj, náčelník Mestskej polície v Martine.Jozef Ťapaj, náčelník Mestskej polície v Martine. (Zdroj: Archív TN)

Na čele martinskej mestskej polície som piaty rok a môžem zodpovedne vyhlásiť, že v rokoch 2009 a 2010 pod mojim vedením dosiahla Mestská polícia mesta Martin vo svojej 20 ročnej histórii najlepšie výsledky na úseku prevencie, ako aj represie. Dôkazy o tom sú zhrnuté v správach o činnosti Mestskej polície mesta Martin za roky 2009 a 2010. Dosiahnuť tieto výsledky stojí nemálo úsilia a obetí tak z mojej strany, ako aj vedenia MsP a samotného kolektívu policajtov a ďalších zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K zakúpeniu prenosných počítačov pre účely prevencie kriminality.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 2009, 2010 a 2011 sme vypracovali 7 projektov, a podotýkam všetko prevažne v rámci osobného voľna, a požiadali Úrad vlády SR o pridelenie finančných prostriedkov. V 3 prípadoch boli naše projekty úspešné a finančné prostriedky nám boli pridelené. Ani jeden cent, ani jedno euro nešlo na mzdy, či odmeny mestských policajtov, ale boli výslovne použité na zakúpenie rôznych predmetov, ktoré boli vždy po prednáškach v predškolských zariadeniach, základných a niekedy aj stredných školách a v kluboch seniorov odovzdané tým, ktorým boli určené. Išlo o reflexné pásky, reflexné vesty, tašky, kľúčenky, perá, pastelky, omaľovánky a podobne. V jednom z projektov bolo stanovené, že pridelené finančné prostriedky možno použiť výlučne len na nákup laptopov, teda prenosných počítačov, ktoré budú využívané na úseku prevencie. Tieto boli vybavené príslušnými programami a prebehlo aj vyškolenie a zaučenie policajtiek, ktoré vykonávali prevenciu. Povinnosťou toho, kto s projektom pracuje a využíva ho je aj povinnosť spätne zdokladovať využitie finančných prostriedkov tomu, kto projekt schválil. Predtým je samozrejme uzatvorená a obidvoma stranami podpísaná príslušná zmluva, takže projekt je sústavne pod neustálou kontrolou. Keď sa realizujú takéto veci, mnohí mi dajú zapravdu, že vždy treba okrem toho veľa administratívnych úkonov a popri bežnej činnosti, ktorú musíme zvládať jedná sa o prácu navyše. To, že sa nájde chyba je len a len z dôvodu časovej tiesne, jedná sa o neúmyselnú chybu, či niekedy zábudlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Nami zakúpené PC boli všetky po nainštalovaní programov a zaškolení príslušných policajtiek všetky odovzdané policajtkám, všetko oproti podpisu a o tom existujú samozrejme doklady. V troch prípadoch boli laptopy okamžite ku koncu roku 2009 zaradené do majetku mesta a dva laptopy boli získané darovacou zmluvou. A tu v našom prípade došlo k tej zábudlivosti v tom smere, že sme zabudli zaregistrovať darovaciu zmluvu, ale podotýkam, išlo naozaj len o zábudlivosť, lebo táto (rozumej darovacia zmluva) bola priložená k ostatnej dokumentácii o projekte a nejako nám to nepozornosťou uniklo. Po zistení tejto chyby, a musím uznať, že to bolo „vďaka anonymu“ na našu adresu, sme okamžite vykonali nápravu a teda všetkých päť laptopov je majetkom mesta. Jednoducho bolo treba spraviť administratívne veci, aby nevznikali pochybnosti. Bez ohľadu na podanie garantujem, že laptopy boli od okamžiku zaškolenia využívané na úseku prevencie a tu nejde o nehospodárne nakladanie s majetkom mesta, ale o prínos a teda získanie majetku pre mesto už spomínanými pracovnými, aj mimopracovnými aktivitami na úseku prevencie kriminality! To je to citujem NŽT „...šafárenie na Mestskej polícii v Martine...“

SkryťVypnúť reklamu

A zároveň sa pýtam: je to trest za úspešnosť, popularitu, dobré výsledky práce za snahu využiť fond a zakúpiť veci, ktoré nám pomáhajú pri práci ?

Ku petícii a sťažnostiam len toľko, že všetky boli uzatvorené ako neopodstatnené a zo strany zamestnancov išlo len o odpor k opätovnému zavedeniu 8 hodinových služieb, či sabotovaniu práce niektorými jednotlivcami.

Pokiaľ ide o čerpanie rozpočtu MsP, čerpanie je a bolo vždy v súlade s potrebami a stanovenými cieľmi , ako aj v súlade so zmluvami, dohodami, výzbrojným a výstrojným poriadkom Mestskej polície mesta Martin, nikdy nedošlo k prečerpaniu stanoveného rozpočtu. Aj na kotol (cena necelých 300.-€), aj na elektrickú reťazovú pílku (cena cca 40.-€) tá je mimochodom potrebné okrem použitia na odstraňovanie drevín v areáli MsP aj na zhotovovanie terčov na strelecké prípravy policajtov a ďalšie činnosti, a všetky energie, materiál, obuv, odevné súčiastky, odborný výcvik, stravovanie, obmieňanie vozového parku, údržba budovy, nákup kancelárskych potrieb, elektrotechniky, pomôcok, PC a ďalších nespomenutých materiálov bola a je len v súlade so schváleným rozpočtom na príslušný kalendárny rok a schvaľovanie rozpočtu bol vždy kontrolovaný proces tak vedúcim zamestnancom MsP, ako aj príslušným ekonomickým odborom Mestského úradu mesta Martin, komisiami, mestskou radou a nakoniec samotným mestským zastupiteľstvom. Tak aké šafárenie? Čo je teda podľa autora a kontroly lepšie ? Zakúpiť 40- eurovú pílu a svojpomocne si vybaviť veci a takto ušetriť, alebo si všetko dávať zaobstarať subdodávkami, aby niekto nepolemizoval o tom, či to súvisí alebo nesúvisí. Jedná sa o vybratie vecí bez možnosti vyjadrenia sa načo je to potrebné?

Nikdy som neprekročil rozpočet, všetky veci boli nakupované po schvaľovaní, ale nie samoúčelne. Postupoval som vždy v súlade s potrebami policajtov a následne adekvátne som od nich vyžadoval plnenie úloh. Mimochodom, každý policajt bol vystrojený podľa platného výstrojného a výzbrojného poriadku a všetky komponenty, ktoré dostal vždy potvrdil ich prevzatie svojim podpisom podobne, ako už spomínané laptopy, o ktoré som zhodnotil majetok Mesta Martin.

Dúfam, že to bolo v meste aj vidieť.

Na záver chcem uviesť podstatnú vec. Je pravdou, že mesto hľadá náčelníka, ale nie v kontexte kontroly ktorá by mala potvrdiť šafárenie. To je vylúčené.

Mojou prioritou bolo vybudovať tím ľudí, ktorí si riadne plnia svoje povinnosti a ich činnosť je vidieť. S tým je spojený záväzok mať dostatok financií na mzdy. Mesto tohto roku krátilo rozpočet vo významnej miere na mestskú políciu. Sám som sa niekoľkokrát obrátil na kompetentných, že za stavu nedostatku peňazí, dôjde k prepúšťaniu a tým automaticky k zhoršeniu výsledkov pre nedostatok ľudí. Musíte jednoducho rešpektovať zákony, pracovnú dobu, prácu nadčas a pod. Nechcel som svoju pozíciu raz ukončiť s takýmto kreditom – zhoršenia výsledkov a po viac, ako štyroch rokoch som si povedal, že ak nemôžem mať potrebný počet ľudí a tých dobre zaplatiť, aby do práce chodili s chuťou, sám radšej odídem, nakoľko nerád by som ďalej robil v takomto strese. Niečo som budoval a ťažko sa hľadí priamo v centre na to, že sa to rozpadá. Takto som to prezentoval aj pánovi primátorovi, ktorý ma pochopil, aj keď nemal inú možnosť, kde nájsť v rozpočte voľné peniaze vzhľadom na súčasnú ekonomiku. V zmysle uvedeného som sám požiadal o uvoľnenie z funkcie. Vyhlasujem, že moje rozhodnutie nemalo nič spoločné s takto Vami koncipovaným článkom. Odchádzam so cťou a zanechávam za sebou kus vykonanej práce, ktorú som mal rád a robil ju z vnútorného presvedčenia poctivo a zodpovedne. Pre svojich podriadených som sa snažil vytvoriť prijateľné pracovné podmienky, aby do práce chodili radi a vykonávali ju takisto ako som sa o to snažil ja.

Pre všetkých čitateľov ŽIVOT TURCA, TURČIANSKE NOVINY MY, Martin – Turčianske Teplice - Vrútky

S úctou JUDr. Jozef Ťapaj

Autor: rb

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR
Tradičná oblievačka v skanzene.

V nedeľu nebude chýbať oblievačka a šibačka


Pavol Lackanič
Cez víkend je na programe viacero šlágrov.

Fomat má voľno, ale futbalový program je tentoraz poriadne nedupaný.


Už ste čítali?