MARTIN. Bytový dom má už päťdesiat rokov a preto jeho obyvatelia začali minulý rok uvažovať o obnove a zateplení. Počas rekonštrukcie sa vyskytlo viacero problémov a finále sa neustále odďaľovalo, až majitelia bytov prestali veriť, že sa rekonštrukcia vôbec niekedy dokončí. Termín finále, a to už druhý, bol - do 30. apríla tohto roku. No firma svoju zákazku dokončuje len od minulého týždňa.
Viac než rok boli obyvatelia, prevažne seniori, niektorí aj imobilní, bez možnosti využívať svoje balkóny, pretože pre opravy na nich nebolo zábradlie. Pohyb na balkónoch teda mohol byť životunebezpečný. Okrem toho lešenie, ktoré stavbári na dome nechali, znamenalo dobrý prístup pre vykrádačov bytov.
Novej predsedníčke spoločenstva dôverovali
Po predchádzajúcich zlých skúsenostiach s dvoma predošlými zástupcami si obyvatelia bytového domu zvolili predsedníčku spoločenstva, o ktorej boli presvedčení, že bude dom spravovať v prospech ostatných majiteľov bytov. Považovali ju za šikovnú a modernú ženu a mali k nej bezvýhradnú dôveru. Jeden z vlastníkov bytov, nazvime ho Ján, lebo si neželá byť menovaný, hovorí, že ešte pred začatím rekonštrukcie prešiel ich bytový dom pod Správu bytov, spol. s r. o. Martin, založili si spoločenstvo vlastníkov bytov a zvolili si radu samosprávy domu, ktorej členom sa stal aj on. Predtým ich spravovalo Okresné stavebné bytové družstvo Martin. Majiteľov bytov presvedčili, že keď prejdú pod novú správcovskú firmu, budú mať lepšie možnosti na získanie príspevku na zateplenie domu. Podľa Jána dostali však mylné informácie a príspevok im pridelený nebol.
Verejná súťaž nebola pre všetkých
Do verejnej súťaže o dodávku zatepľovacích a rekonštrukčných prác, ktorú organizovalo spoločenstvo vlastníkov bytov, sa zapojili štyri firmy a napokon bola vybratá firma Terrib z Martina. V tom čase existovala dva roky a preukázala sa doterajšou činnosťou. Jednu z majiteliek bytu Alenu Mačejkovú mrzí, že pri výbere firmy podľa jej názoru nedostali príležitosť všetci, ktorí sa chceli zapojiť do výberového konania alebo pomôcť po dodávateľskej či organizačnej stránke. Jedna z firiem vôbec nedostala podklady potrebné k vytvoreniu rozpočtovej ponuky, a to napriek opakovaným prosbám o ich vydanie.
Práce vykonávala iná firma, než bolo dohodnuté
Namiesto firmy Terrib, ktorá patrí Pavlovi Zemkovi, práce začala vykonávať firma SPSK Plus z Námestova, ktorá má ale kancelárie aj v Martine, subdodávateľsky. Majitelia bytov o tejto dohode informovaní neboli, bolo rozhodnuté bez ich vedomia. Práce sa začali, firma dostala zálohu na strechu.
„Problémy nastali vtedy, keď nám predsedníčka oznámila, že dotácia, ktorú vybavovala tri mesiace, nebola schválená. Čiže naša jediná chyba v procese rekonštrukcie bola v tom, že sme mohli práce pozastaviť, lebo sme nemali vybavené finančné prostriedky. Dohodli sme sa ale, že to predsedníčka urýchlene spracuje a vybaví úver. Zmluva bola uzavretá tuším v apríli a prvé finančné prostriedky nám prišli koncom septembra,“ vysvetľuje konateľ SPSK Plus Róbert Kapala.
Pre rekonštrukciu nemohli vyjsť na balkóny
Asi najväčšie starosti majiteľom bytov spôsobila oprava balkónov. Zábradlia boli na nich namontované až po viac ako desiatich mesiacoch, aj to len v dvanástich bytoch. Zábradlie na zvyšných šiestich bytoch začali robiť minulý týždeň. Byty obývajú dôchodcovia, niektorí z nich sa nedokážu sami pohybovať a jedinou možnosťou kontaktu so svetom je vyjsť na balkón – keďže bytovka nemá výťah.
„Privolaní pracovníci krajského inšpektorátu práce boli prekvapení, ako je možné takto ohroziť ľudí počas jedného celého roka. Situácia určite netešila ani políciu, ktorá musela zvýšiť hliadky okolo bytového domu. Lešenie nielen ohrozovalo bezpečnosť ľudí, ale umožňovalo aj ľahší prístup zlodejom do bytov. Dlažby balkónov a lodžií boli drahé a vyhotovené tak nekvalitne, že ak vyjdem na lodžiu, musím sa opierať o stenu, pretože sklon dlažby je niekoľkonásobne väčší oproti norme,“ tvrdí obyvateľ bytu pán Ján, ktorý celú situáciu znáša veľmi zle. Minulý rok prekonal infarkt a teraz mu hrozí ďalší. Podľa technického dozoru Eleny Dancziovej, ktorú vybrala predsedníčka bytového domu, je ale sklon dlažby na balkónoch v poriadku.
Izolačný materiál zmokol, pochybujú o jeho výmene
Prvým krokom v rekonštrukcii bytového domu bolo zateplenie strechy izolačnými doskami. Materiál bol položený na streche domu bez igelitového obalu, v čase keď prišli dažde. „Izoláciu sa snažil pozakrývať pred dažďom jeden z obyvateľov bytovky, vyše 70-ročný chorý dôchodca. Je isté, že namoknutá izolácia nespĺňa termoizolačne parametre,“ opisuje situáciu so strechou pán Ján.
Elena Dancziová ale tvrdí, že materiál bol vymenený a je to zaznamenané aj v stavebnom denníku. Majitelia bytov, s ktorými sme hovorili, sa ale domnievajú, že to nie je tak jednoznačne zapísané.
Na stavbe sa začali ukazovať aj prvé problémy vyžadujúce reklamácie. V pivničných priestoroch bytovky praskol minulý týždeň ďalší ventil na tiež rekonštruovanej vodoinštalácii. Prvý ventil prišla firma vymeniť po opakovaných prosbách, telefonátoch a písomných urgenciách. Obyvatelia veria, že druhý bude menej problémový. Stavebný dozor sa rozhodol prekontrolovať celý systém s revíznym technikom.
Predsedníčka bez ich vedomia predĺžila termín dokončenia
„Práce na našom dome mali byť dokončené ešte v októbri 2010, ale nepomohol ani náhradný termín, ktorý s firmou svojvoľne dohodla naša predsedníčka - koniec apríla 2011. Je júl a nás stále zaťažuje nekonečná rekonštrukcia,“ povedala Alena Mačejková.
Obyvatelia sa teda rozhodli záležitosť riešiť právnou cestou. Právni zástupcovia firmu Terrib, s ktorou bola podpísaná zmluva, viackrát kontaktovali, žiadali o dokončenie prác a vyčíslili im penále za nedodržanie termínu. Od majiteľa spoločnosti dostali odpoveď, aby žiadosť poslali firme SPSK Plus. Konateľ tejto spoločnosti Róbert Kapala hovorí o nevysporiadaných nedoplatkoch.
„V rozpočte ako takom bolo určených šesť kusov vchodových dverí, ale my sme vymieňali deväť, o čo nás požiadala predsedníčka SVB. Pavlovi Zemkovi som povedal, že s ukončením budeme čakať dovtedy, pokým nedostaneme aspoň časť finančných prostriedkov za tie dvere.“ O tomto obyvatelia nevedia.
Na výzvy majiteľov bytov nereaguje
Práce na dome sa pohli až minulý týždeň. „Keď som zistil, že sú tam nejaké problémy, zobral som to do vlastných rúk, na vlastné náklady a povedal, že sa to musí dokončiť aj napriek nezrovnalostiam,“ povedal Pavol Zemko z firmy Terrib.
S predsedníčkou sme sa pokúšali viackrát skontaktovať, no mala dlhodobo vypnutý telefón. Poslali sme jej aj otázky elektronickou poštou, na ktorú neodpovedala a nebola ani doma. Nereaguje ani na výzvy obyvateľov bytovky, ktorí od nej žiadajú všetky doklady a stavebný denník. Konateľovi SPSK Plus Róbertovi Kapalovi však napísala správu, že do 26 júla je na dovolenke. Vlastníci bytov pochybujú o kvalite prác a stále nevedia, na čo presne boli ich peniaze použité. Tento prípad bude mať pravdepodobne súdnu dohru.
Autor: Anna Weissová