SUČANY. Od začiatku apríla je v Sučanoch zriadená policajná pohotovostná motorizovaná jednotka, ktorá zasahuje rýchlejšie a je lepšie i vyzbrojená ako ich kolegovia z policajného zboru. Z najvýznamnejších prípadov zatiaľ riešili štyrikrát drogy, zadržali napríklad páchateľa po vlámaní do rodinného domu a v priebehu mesiaca zachránili pred obesením dvoch mužov – jedného v Rudne, druhého v Martine. Druhého muža, ktorý pochádza zo Žiliny, dokonca hľadala polícia.
Napokon si dali cigaretku
Obidva prípady samovrahov mali veľa spoločného. Muži hľadali východisko zo svojej situácie tak, že sa pod vplyvom alkoholu chceli obesiť, policajti ich mali od tohto konania odhovoriť. Ako prvého prehovárali 36-ročného muža z Rudna, ktorý mal rodinné problémy. V noci sa mu vraj prisnil muž, ktorý sa v humne pred rokmi obesil a volal ho k sebe. Rudňan si teda navliekol slučku okolo krku a hrady, na ktorej sedel, a bol odhodlaný skočiť dolu. Do príchodu policajtov ho zdržovali príbuzní a privolaná záchranka.
„Keď nás zbadal, rozčúlil sa, že na čo sme prišli, on aj tak skočí. Prehovárali sme ho dlho, hovorili, že problémy sa dajú riešiť aj inak, že sa o tom môžeme porozprávať. Priložili sme mu rebrík a zavolali na cigaretku,“ opísal situáciu spred mesiaca Marián Gíret.
Samovrah na seba sám upozornil
Jeho kolega Milan Šútovský zachraňoval s kolegami 45-ročného samovraha zo Žiliny pred vyše týždňom. „Operačné stredisko nás upovedomilo, že dostali podnet od muža, ktorý chce v Martine spáchať samovraždu. Zistili sme aj ulicu, ale presné miesto neuviedol. Prehľadávali sme teda celú dlhú ulicu. Išlo nám o čas a jeho život, bolo ťažké ho nájsť,“ popísal Milan Šútovský, s akými problémami sa museli boriť hneď na začiatku.
V nemocnici ležal pod dozorom
Samovraha našli v záhrade za bytovkou. Policajtom zakázal približovať sa s výstrahou, že skončí so svojím životom ihneď. „Odďaľovali sme jeho konanie nadväzovaním komunikácie, dokonca sme zašli až k otázke, kde pracoval, len aby zabudol na skutok, ktorý chcel urobiť. Volali sme pritom aj posilu, aj vyjednávača, lenže museli sme sa zaobísť bez nich. Muž sa začal jednou rukou sám dusiť, preto ho moji kolegovia pridržali, ja som odrezal povraz. Padol na zem, lapal po dychu, dávali mu rýchlo prvú pomoc,“ povedal ďalej Milan Šútovský.
Keď si policajti preverovali mužovu totožnosť, zistili, že je naň vydaný zatýkač. Žilinčan teda svoj pobyt v nemocnici strávil aj s policajným dozorom.
Kúpil si kyticu na svoj hrob
Zasahujúci policajti priznali, že špeciálny výcvik na takéto prípady nemajú. Každý z policajtov prejde psychologickým testom, v takýchto situáciách musia vedieť predvídať. „V tej chvíli neviete naisto posúdiť, či si ten človek na život siahne alebo nie. Radšej zasiahneme,“ povedal Milan Šútovský, ktorý má za svoje pôsobenie v policajnom zbore bohaté skúsenosti so samovrahmi.
„Každý prípad je špecifický. Obyčťajne ak niekto sám oznámi, že sa chce zabiť, len sa vyhráža a neurobí to. Tento Žilinčan mal však v sebe odhodlanie. Čakal, že prídeme s kamerou, aby to videla jeho priateľka a mohol sa jej tak pomstiť. Na blízkej lavičke mal pre ňu rozlúčkový list a kúpil si i kvety na vlastný hrob,“ povedal.
Ak samovraha nájdu, zachránia ho
Milan Šútovský si zatiaľ nepamätá na prípad, žeby samovraha od jeho činu neodhovorili. „Vždy keď o pokusoch o samovraždu vieme, dokážeme jej aktéra zachrániť. Horšie je, ak o nich nevieme. Aj tí piati mladí z nedávnych dní zomreli bez toho, aby dali niekomu niečo vedieť. N jednom z tých prípadoch som pracoval. Prišlo nám oznámenie, že chlapec vzal z domu pištoľ a nič nepovedal. Nevedeli sme ho lokalizovať, prečesávali sme celý Martin. Boli sme za jeho priateľkou, pýtali sa na ich spoločné miesta. Tie sme prezreli, lenže on spáchal samovraždu na mieste, kde nikdy neboli,“ uzavrel prípady jedným smutným Milan Šútovský.