dvoch prípadoch išlo o dievčatá.
MARTIN. Príbeh týchto detí mohol mať aj tragické finále. Spravidla ich v bezvedomí našli náhodní chodci, ktorí zabezpečili pomoc. V nemocnici ich prijali s ťažkým stupňom opitosti, v bezvedomí, podchladené, povracané a špinavé, niektoré s vonkajšími poraneniami – aj hlavy.
Pitie detí sa už vymyká spod kontroly
Počet detí, ktoré náhodne alebo pravidelne konzumujú alkohol, stúpa. Martin sa pravidelne v piatok a v sobotu mení na eldorádo bezcieľne sa potulujúcich skupiniek mladých ľudí, ktorí sa buď bavia v podnikoch pri poháriku alebo alkohol konzumujú v partiách v parkoch či na iných odľahlých miestach.
Mestská polícia sa s alkoholom u detí a mládeže stretáva najmä vtedy, keď vybavuje potýčky, bitky, agresivitu na diskotékach či v baroch. Za posledných dva a pol mesiaca riešili osem bitiek, pri ktorých asistoval alkohol. No o mnohých, aj takých, pri ktorých ide o život, policajti nevedia. Vedia o nich ale rozprávať čašníci, no tí ich nenahlásia, aby ich podnik nemal problémy. No jednoznačne tvrdia, že často vznikajú z ničoho nič a len preto, že niekto sa rozhodol, že si chce do niekoho iného hoci aj bez príčiny udrieť.
„Aj na pracoviskách úrazovej ambulancie a detskej klinike evidujeme zvýšený počet detí, ktoré boli napadnuté bez dôvodu cudzou osobou,“ hovorí primár Kliniky detskej anesteziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice v Martine Marián Fedor. „Pri vyšetrení zistíme často zlomeniny sánky a iných tvárových kostí, vybité trváce zuby, tržné rany, otrasy mozgu. Pre tieto deti je to krutá skúsenosť a trauma na celý život.“
Záchrana opitých detí je vecou náhody
Záchrana opitého dieťaťa je aj podľa neho mnohokrát vecou náhody. Deti sa totiž opíjajú nie v baroch, ale skôr na odľahlých miestach, hodia do seba pohárik-dva často len preto, že to skúšajú a že ich vyhecuje partia a oni nechcú byť horší ako ich kamaráti. Po hodine, keď účinok alkoholu vrcholí, prechodná veselosť sa skončí, nastupuje nekoordinovanosť pohybov, závraty a dieťa rýchlo upadá do bezvedomia. Je takmer pravidlom, že v takomto prípade sa partia rozpŕchne, lebo ostatní sa zľaknú a svojho kamaráta nechajú len tak, bez pomoci. Ak ho rýchlo niekto nenájde a neprivolá záchranku, bezvedomie dieťaťa sa môže prehĺbiť, čo v krajnom prípade môže viesť k poruche dýchania a následnej smrti.
M. Fedor si spomína na pár takých prípadov z posledných mesiacov. Nie je to tak dávno, čo v nemocnici riešili príbeh opitého chlapca, ktorý sa zľakol trestu rodičov a schoval sa pod ich autom. Len náhodou si všimli topánku v blízkosti vozidla pred tým, ako ho naštartovali. V inom prípade chodci v parku zazreli čosi v kríkoch, keď prišli bližšie zistili, že je to opité dievča, a zalarmovali záchranku. V dedine neďaleko Martina sa jeden z posledných návštevníkov miestneho pohostinstva potreboval po záverečnej vymočiť, zabočil k potoku a tam našiel ležiaceho opitého človeka. Bol február, keby sa rozhodol ísť domov a nie za krčmu, chlapec zamrzne.
Ťažkú intoxikáciu detský organizmus nezvládne
„Detský organizmus nedokáže tak rýchlo odbúravať alkohol ako dospelý, jeho detoxikačné enzýmy v pečeni nie sú ešte dostatočne funkčné, intoxikáciu nevie zvládnuť, vysoká koncentrácia alkoholu poškodzuje funkcie mozgu, čo môže viesť až k zástave dýchania, hrozí smrť,“ hovorí lekár a dodáva, že v nemocnici lekári a sestričky urobia všetko preto, aby mladého človeka zachránili.
No nie je to vôbec ľahké. Ako nám povedali v nemocnici, mnohokrát pritom musia asistovať aj policajti. Agrestivita opitých mladých ľudí aj po prebratí z bezvedomia je niekedy nad sily lekára a troch sestier, nehovoriac už o tom, že v danej chvíli sa personál nemôže intenzívne venovať ostatným hospitalizovaným kriticky chorým deťom, ktoré si svoje onemocnenia nezavinili sami.
Opité deti majú viac šťastia ako rozumu. Za posledných dvadsať rokov v dôsledku ťažkej intoxikácie alkoholom zomrel v Martine síce len jeden detský pacient, no aj tak je podľa M. Fedora najvyšší čas, aby sa spoločnosť začala mladými konzumentami alkoholu a dôsledkami ich nerozvážnosti vážne zaoberať. Podľa európskej štúdie, ktorá sa v roku 2007 venovala konzumácii alkoholu u 15- až 16-ročných detí, na Slovensku až 88 percent z nich odpovedalo, že alkohol skúsilo, 50 percent už bolo opitých a 12 percent skúsilo kombinovať alkohol s drogami. Slovensko sa týmto dostáva v konzumácii alkoholu deťmi a mládežou na popredné miesta v Európe. Pred nami sú len Dáni nasledovaní Čechmi, o ďalšie priečky sa delíme s Rakúskom, Nemeckom a Veľkou Britániou.
Komisia odborníkov dozrie aj na prevenciu
M. Fedor s týmito argumentami vystúpil aj na májovom rokovaní mestského zastupiteľstva v Martine, a to v súvislosti s prerokovávaním koncepcie práce s mládežou. Navrhol, aby sa vytvorila komisia pre stratégiu boja proti detskému alkoholizmu, v ktorej okrem poslancov majú byť aj odborníci na túto problematiku, čo plénum schválilo.
V koncepcii sa totiž tiež konštatovalo, že takmer polovica adolescentov v rámci Slovenska a Martin nie je výnimkou, sa nevenuje žiadnej záujmovej činnosti a len asi 15 percent ju pestuje aktívne. Až tri štvrtiny mladých ľudí trávi svoj voľný čas len s priateľmi vo vlastnej časovej i organizačnej réžii, čo môže v konečnom dôsledku skĺznuť ku konzumácii alkoholu aj na návyk na alkohol so všetkými nepriaznivými zdravotnými a spoločenskými dôsledkami.
„Nie je mi to ľahostajné ani ako lekárovi, ani ako poslancovi. S deťmi a mládežou, ktorí alkoholom zaháňajú nudu, treba niečo robiť,“ komentoval túto svoju aktivitu.
„Prácu komisie si predstavujem tak, že bude monitorovať situáciu v Martine, kontrolovať reklamu, distribúciu a podávanie alkoholických nápojov v meste, bude iniciovať policajné akcie na dodržiavanie zákonov súvisiacich s prevenciou proti alkoholizmu detí a mládeže a podporovať prevenciu v školách spolu s kontrolou záujmových činností a oddychových aktivít detí a mládeže. Raz ročne bude o svojej práci informovať mestský zastupiteľský zbor. Nemôžeme dopustiť, aby sa deti nekontrolovane opíjali. Dôsledky sú príliš vážne a môžu skončiť celoživotným zdravotným hendikepom. Nehovoriac už o tom, že sme zaregistrovali pokusy zdravotných poisťovni vymáhať si liečbu detí po intoxikácii alkoholom u ich rodičov,“ dodal.
Autor: V.Legerská