ikvidácii.
VRÚTKY. „Teraz má vlastník vozidla pri jeho likvidácii na polícii povinnosť preukázať sa potvrdením o zošrotovaní vozidla, podľa novely mu bude stačiť čestné prehlásenie, že jeho auto už fyzicky neexistuje,“ povedala nám Mária Nováková, riaditeľka Združenia automobilového priemyslu SR a pokračovala: „Táto možnosť odhlásenia auta urobí zo slovenských miest a obcí nekontrolovateľné vrakoviská a likvidácia autovrakov sa presunie na samosprávu. Nové znenie zákona akceptuje, že auto sa „vyparí“, ale v skutočnosti to tak nebude. Štrnásťmesačná výnimka urobí zo Slovenska divokú skládku autovrakov a vráti našu krajinu pred rok 2004 s problémami, ktoré sa medzičasom úspešne vyriešili.“
Žiadali prezidenta, aby novelu nepodpísal
Združenie miest a obcí Slovenska požiadalo prezidenta o nepodpísanie aktualizovaného zákona o cestnej premávke, aby nedošlo k zaťaženiu obcí novými povinnosťami. „Okrem toho Slovenská republika bude mať pred Bruselom problém vysvetliť, prečo počet trvalo vyradených áut bude výrazne rozdielny oproti počtu spracovaných áut,“ uvádza Milan Muška v stanovisku ZMOS.
Na Slovensku dnes pôsobí 37 autorizovaných prevádzok na spracovanie opotrebovaných vozidiel s vybudovanou sieťou zberných miest. Podľa Jána Líšku, riaditeľa Recyklačného fondu ide o efektívny systém komplexného zberu a spracovania starých vozidiel, na ktorom sa podieľal aj Recyklačný fond.
Slovensko má kvalitnú sieť spracovania vozidiel
„V minulom roku prevádzky podporené fondom spracovali spolu takmer 38 tisíc starých vozidiel. Za deväť rokov svojho pôsobenia Recyklačný fond podporil zo sektoru vozidiel 100 jednokomoditných projektov za takmer 38 miliónov eur a 39 viackomoditných projektov za takmer 3,9 milióna eur. Strategickým zámerom fondu aj pre budúce roky je podpora technologických zlepšení znižujúcich náklady na spracovanie vozidiel a objemové zmenšenie vyseparovaných častí,“ povedal.
Dotácia fondu pomohla aj Vrútkam
Jednou zo spoločností, ktoré vytvorili komplexný systém zberu a spracovania starých vozidiel, je ŽOS-EKO Vrútky. „Použili sme pritom dotáciu Recyklačného fondu vo výške 2,67 milióna eur,“ pripomína Jana Antošová, generálna riaditeľka spoločnosti. „Z tejto dotácie sme kúpili zariadenia na spracovanie starých vozidiel a vybudovali sme zberné, skladové a výrobno-spracovateľské priestory, a to s ohľadom na environmentálne a ekonomické aspekty,“ dodala. Od udelenia autorizácie v roku 2005 vo Vrútkach postupne zvyšovali počet spracovaných vozidiel. Od 107 v roku 2005 po 1 099 v minulom roku. V roku 2009 počet spracovaných vozidiel predstavoval 2 673, čo ovplyvnilo šrotovné. „Za minulé roky sa nám poradilo Slovensko vyčistiť od vrakov, novela zákona o cestnej premávke môže spôsobiť, že vraky aj s prevádzkovými kvapalinami zostanú na divokých skládkach a poškodia životné prostredie,“ dodala.
Prezident novelu cestného zákona vrátil do parlamentu. O tom, či z neho sporný poslanecký návrh zmizne, budú zákonodarcovia rozhodovať opäť.
Autor: V.Legerská