K šťastiu sa ide naokolo, cez druhých

Celoslovenská literárna súťaž v autorskej esejistickej tvorbe je určená študentom všetkých typov stredných škôl v Slovenskej republike. Pred koncom uplynulého školského roka uzavrela v Sučanoch už svoj siedmy ročník.

Víťazi tohtoročnej Hodžovej eseje.Víťazi tohtoročnej Hodžovej eseje. (Zdroj: ARCHÍV BG)

Aj tentoraz sa o kvalitný priebeh postaral zohratý tandem organizátorov s gesciou vedenia Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch v rokmi dobre overenej spolupráci s vedením Ústavu politických vied SAV v Bratislave a Slovenskej národnej knižnice v Martine. Hodžov odkaz podnietil v našej spoločnosti vzácnu kontinuitu, keď súťaž v študentskom písaní eseje počas jej trvania podporujú naprieč politickým spektrom vo všetkých ročníkoch premiéri krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stredoškolská tvorivá esej má už svoje malé dejiny tiež v rôznorodosti spracovávaných tém. Prvých päť ročníkov bolo tematicky orientovaných výhradne na osobnosť prvého slovenského predsedu vlády v histórii - na viacrozmernú osobnosť politika a mysliteľa Milana Hodžu. Šiesty ročník venovali zadávatelia súťaže tematicky spoločenským zmenám po historickom zvrate v našich novodobých dejinách. Stredoškoláci riešili spoločenskú otázku o prínose dvoch desaťročí nových spoločenských možností zamýšľajúc sa nad otázkou, či je tento náš svet lepší?

SkryťVypnúť reklamu

Študenti v aktuálnom siedmom ročníku dostali motiváciu v téme na Slovensku zatiaľ málo frekventovanej - dobrovoľníctvo. Jej mottom bolo Žiť neznamená žiť len pre seba, s rozšírením o myšlienku významu a miesta dobrovoľníckej činnosti v živote mladého človeka a spoločnosti u nás. Hodžova esej 2011sa opäť stala, súdiac podľa úrovne a invencie textov poslaných do súťaže, zaujímavou diskusiou na tému dobrovoľníctva v našej spoločnosti.

K porote sa dostalo 36 súťažných prác, z nich už tradične najviac bolo z domáceho sučianskeho gymnázia. Súťažiť sa tu rozhodlo 18 talentovaných štylistov a rovnakým počtom prispeli do esejistickej súťaže študenti z ďalších trinástich stredných škôl na Slovensku. Z nich anonymne vyberala najlepšie práce porota zložená z historikov, vedcov, novinárov (J. Beňovský – predseda, členovia M. Hronský, V. Bystrický, P. Zelenák, V. Jablonický, V. Kunovská).

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci osvedčili názor, že súťaž priblížila z pohľadu mladých študentov tie problémy spoločnosti, ktoré sú v slovenskom povedomí zatiaľ nedostatočne vnímané. Sympatická bola snaha súťažiacich dievčat a chlapcov o kritickú spätnú väzbu voči súčasným praktikám spoločnosti pri uplatňovaní dobrovoľníckych aktivít. Ocením a prínosom súťaže bolo, že sa zručným literárnym spôsobom podarilo pomenovať fenomén dobrovoľníctva ako záslužnej a spoločensky potrebnej hodnoty.

Niekoľkým skúsenejším tvorcom sa podarilo vytvoriť literárny útvar hodný pomenovania esej. Iným sa zasa podarilo pútavo vyrozprávať ľudský príbeh so vzácnou empatiou k téme dobrovoľníctva. Napriek určitým stereotypom v ponímaní témy sa mnohí mladí autori s ňou dokázali popasovať so cťou a definovať hodnotový systém dobrovoľníctva. Okrem kritiky spoločnosti v tejto oblasti prejavili pozitívny vzťah k osobnostiam, ktoré skutočne ako dobrovoľníci pracujú, ale odsúdili aj tých, ktorí sa za dobrovoľníctvo len skrývajú, a tak si vytvárajú osobný prospech, imidž, popularitu.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré práce mali nadhľad nad témou a kriticky sa dotkli aj bolestných, menej príjemných bodov dobrovoľníckej práce. Jednoznačne a jednomyseľne „bodovali“ u porotcov práve tie práce, ktoré sa opierali o konkrétny ľudský životný príbeh. Pozoruhodné boli aj úspešné výlety esejistov do fantazijného sveta, zaujala autorská objavnosť, priebojný realisticko-kritický pohľad a tiež skutočný vzťah k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, nestereotypné hľadačstvo v prístupe k nim. Objavné boli aj moderné rozprávačské postupy, kreativita a tvorivá štylistická práca na literárnom texte.

Porota rozhodla o udelení cien siedmeho ročníka súťaže Hodžova esej vo vzájomnej zhode. Udelila ex aequo dve prvé miesta pre Magdalénu Slunečkovú a Jakuba Jurčiho, obaja sú študentami Bilinguálneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch, druhé miesto neudelila a na treťom sa umiestnila Patrícia Chaparrová z Bilingválneho gymnázia zo Žiliny. Tradičná mimoriadna cena starostu obce Sučany patrí študentovi Pavlovi Šalatovi z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach.

Autor: V.Kunovská

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 598
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 390
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 150
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 358
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 102
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 856
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Tomáško si pozrel aj pacientov, pre ktorých v mene spolužiakov doniesol finančný dar.

Učia sa, že pomáhať je súčasť života.


Zuzana Marčeková
Ilustračné foto.

Boli to najmä priestupky v oblasti dopravy.


TASR 1
Hokejisti odovzdali primátorovi dres MHA Martin.

Vedenie mesta sa poďakovalo mužskému i juniorskému celku MHA Martin.


Už ste čítali?