VRÚTKY. „Na projekt zberu, manipulácie a prepravu alkalických batérií a akumulátorov a ich jednotlivých častí dostala naša spoločnosť už v roku 2003 od Recyklačného fondu 513 tisíc eur,“ informovala novinárov na minulotýždennej tlačovej konferencii generálna riaditeľka ŽOS-EKO Jana Antošová. „Použili sme ich na kúpu zariadení a dopravných prostriedkov na zber a prepravu alkalických batérií a akumulátorov, čím sme podporili v jednotlivých regiónoch minimalizovanie negatívneho vplyvu ich rozkladu v životnom prostredí. Samozrejme hlavným enevironmentálnym prínosom je recyklácia a získavanie druhotných surovín, keďže na Slovensku sa má dosiahnuť až 98-percentné opätovné využitie jednotlivých zložiek odpadu,“ povedala a dodala, že zhodnotení Ni-Cd akumulátory a batérie sú významnou surovinou pre výrobu niklu, jeho zlúčením a pre výrobu rôznych druhov legovaných ocelí.
ŽOS-EKO má v rámci Slovenska vytvorených niekoľko zberných miest, z ktorých prepravuje batérie a akumulátory do spracovateľského závodu vo Vrútkach. Odhaduje sa, že na jeho území sa ročne vytvorí približne 300 ton alkalických batérií a akumulátorov určených na recykláciu. Ich ekologické spracovanie sa z roka na rok zvyšuje. Kým v rokoch 2001 a 2002 vrútocká spoločnosť zozbierala a spracovala 192 ton a 205 ton NiCd batérií a akumulátorov, v rokoch 2004 až 2006 to bolo spolu 478 ton a v minulom roku 277 ton.
„Alkalické batérie a akumulátory obsahujú ťažké kovy, ktoré sú toxické pre životné prostredie, preto je dôležité ich zber, prepravu a zhodnotenie organizovať v súlade s platnou legislatívou,“ pokračovala J. Antošová. „Z prostriedkov Recyklačného fondu vo výške 1,7 milióna eur sme kúpili špeciálne automobily, ktoré bezpečne vzážajú vyzberaté batérie a akumulátory z celého Slovenska.“
V roku 2007 v ŽOS-EKO zrealizovali projekt zberu odpadových olejov na ďalšie zhodnotenie. Firma túto činnosť vykonáva na základe povolení štátnej správy. „Aj na tento projekt sme získali dotáciu z Recyklačného fondu – vo výške 43 tisíc eur. Projekt zberu a zhodnocovania olejov znamenal nárast objemov zhromažďovania opotrebovaných olejov, čo súvisí aj so spracovaním starých vozidiel, ale aj železničnej dopravy,“ povedala J. Antošová. O roku 2006 vzrástlo množstvo zozbieraných odpadových olejov z 15 ton za rok na minuloročných viac ako 50 ton.
Autor: V.Legerská