Ad/Rekonštrukcia bytov ich stála nielen peniaze,ale aj kopu nervov a zdravia

Hneď na začiatku je potrebné povedať, že následky, ktoré sú opisované v článku (MY Turčianske noviny č. 29, 26. júla, www.turiec.sme.sk) nie sú ojedinelé. Naopak, s vysokou pravdepodobnosťou sa opakujú v mnohých prípadoch.

Takto dopadla jedna z martinských bytoviek aj pre problémy spôsobené nedostatočnou prípravou rekonštrukcie.Takto dopadla jedna z martinských bytoviek aj pre problémy spôsobené nedostatočnou prípravou rekonštrukcie. (Zdroj: AUTOR)

Hneď na začiatku je potrebné povedať, že následky, ktoré sú opisované v článku (MY Turčianske noviny č. 29, 26. júla, www.turiec.sme.sk) nie sú ojedinelé. Naopak, s vysokou pravdepodobnosťou sa opakujú v mnohých prípadoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následky, ktoré tento dom postihli sú nenávratné, ale vyhnúť sa príčinám, ktoré stručne uvediem, môžu zabrániť mnohým podobným skúsenostiam. Tepelná izolácia z múru ešte nepadla, takže to nie je až tak zlé, ako ukazujú obrázky.

„Zážitky“, strata zdravia a nervov, ale aj peňazí má dve hlavné príčiny, ktoré spomeniem nie preto, aby sme plakali nad rozliatym mliekom, ale aby sme predišli takýmto a podobným príbehom.

SkryťVypnúť reklamu

Z článku nie je celkom jasné, či je objekt spravovaný správcovskou firmou, alebo je tam založené a funguje spoločenstvo vlastníkov bytov. V oboch prípadoch však jednoznačne platí spoločná podstata.

Investor je ten, ktorý platí a ten si stanovuje aj všetky podmienky. Žiaľ, v mnohých prípadoch je táto podstatná podmienka, ale aj zákony obchádzané a skúsenosti hovoria, že sa to deje mnohokrát z neznalosti práva, ale aj povinností vlastníkov bytov, ale vo veľkej miere aj z dôvodu ľahostajnosti.

V oboch prípadoch, t.j. ak v dome pracuje spoločenstvo vlastníkov bytov, alebo je dom v správe správcovskej spoločnosti sú zásady rovnaké.

Už v čase prípravy bola potrebná spolupráca s odborne fundovaným a hlavne dôveryhodným technickým a ekonomickým poradcom. Môžeme ho nazvať aj dozorom. Predseda samosprávy alebo zástupca vlastníkov bytov môže byť dobrý v riešení každodenných problémov, ale pokiaľ nemá skúsenosti a samozrejme aj primerané vzdelanie potrebné pre rozhodnutia v stavebníctve či finančníctve, narobí viac škody, ako úžitku. Technický dozor v bytovke na Podháji zdá sa prišiel na stavbu až keď už boli práce začaté a to je už veľmi neskoro. Sklon dlažby na balkónoch je to posledné, čo asi mohol hodnotiť.

SkryťVypnúť reklamu

Výber či už projektanta, alebo dodávateľov na jednotlivé časti prác, časové parametre jednotlivých dodávok, druh a kvalita materiálov, ale samozrejme aj kvalita prác by mali byť v réžii dozora.

Myslím, že prípad rekonštrukcie a obnovy obytného domu na Podháji ešte len ukáže svoje „zúbky“. Medzi riadkami článku možno tušiť prekvapenie z improvizovaného zabezpečovania financií a narýchlo uzatvorenej úverovej zmluvy. Tá so sebou prináša okrem potrebných finančných prostriedkov aj platby úrokov a tie obyvateľov pri dlhodobých splátkach posadia. Z článku je možné vidieť už od začiatku finančnú, ale aj organizačnú nepripravenosť . Neprehľadnosť financovania založila podhubie pre následné ťažkosti. Nie je však jasné, ako mohol zástupca vlastníkov bytov uzatvoriť úverovú zmluvu, ktorú musí schváliť dvojtretinová väčšina všetkých vlastníkov bytov v dome a tí by mali byť viac než dobre informovaní o podmienkach úveru a hlavne o celkovej sume, ktorú budú musieť zaplatiť všetci spolu s úrokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Bude to asi prípad podobný nášmu, ktorý stručne uvediem preto, aby som ľuďom z Podhája aspoň trošku upravil zdravotné parametre. Nie sú totiž ojedinelý prípad. V tom našom prípade nám bol „doporučený“ úver s pomerne „výhodnou“ úrokovou sadzbou. Splatnosť úveru je dlhá a jednoduchou matematikou dostaneme výsledok (žiaľ už neskoro), že pokiaľ sme vzorný dlžník a plníme si všetky svoje splátkové povinnosti, tak v tom našom úvere si priplatíme na úrokoch viac ako 65 percent z poskytnutého úveru.

Aj v druhom prípade nás naša správcovská firma dostala podivným postupom, (nie v súlade so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov) do dlhu, u ktorého zaplatíme na úrokoch viac ako 115 percent z poskytnutého úveru. Áno, raz toľko, ako bol poskytnutý úver a k tomu ešte 15 % navrch. Všetky naše doterajšie „výhodné úvery“ nás stoja len na úrokoch celkom 143 700 eur, teda viac ako 4 milióny slovenských korún. Zdôrazňujem, že len na úrokoch. A to sú správcom potvrdené čísla, zostáva ešte nezodpovedaná otázka, koľko sme zaplatili v skutočnosti, pretože máme problémy dostať sa k základným podkladom.

Ale postúpme ďalej vo vašom probléme. Nevidím dôvody, prečo museli byť riešené všetky rekonštrukčné práce naraz, jednou firmou, jednou dodávateľskou zmluvou. Tento spôsob je finančne vysilujúci a zadlžuje dom na dlhšie obdobie s hroziacim výsledkom podobným, ako som už uviedol. Pokiaľ sa všetko naraz melie, aj kontrola vykonaných prác, kontrola fakturácie, kontrola použitých materiálov, aj prehľad o výške čerpaných financií nemôžu byť vykonávané na požadovanej úrovni. A samozrejme, takéto chaotické a kalné prostredie prináša aj rôzne možnosti nekalých praktik. V mnohých prípadoch je potom výška potrebných finančných zdrojov závislá aj od „spolupráce“ dodávateľskej firmy so správcovskou spoločnosťou, predsedom samosprávy alebo so zástupcom vlastníkov bytov. To by však bola samostatná kapitola.

Z toho, čo sa dá čítať v príbehu z Podhája, je možné naznačiť, že lepšie hádam bolo tieto práce samostatne a postupne vykonávať. Myslím tým samostatnú finančnú prípravu, samostatný dodávateľ a realizácia prác..., a to na výmenu okien a dverí, zateplenie obvodového plášťa a stropu pivníc, strechu spolu so strešným zateplením, opravu balkónov, výmenu rozvodov. Domnievam sa, že celková rekonštrukcia, ktorú Podhájčania na dome vykonali, je nad sily jedného dodávateľa s dvojročnými skúsenosťami. Tu bola, myslím, zaťatá druhá sekera.

Ak neberiem do úvahy naznačené súdne spory, tak poslednou etapou je preberanie vykonaných prác, odstránenie kolaudačných závad a minimálne zákonná záručná doba na všetky vykonané práce a dodávky. Ak tento proces nemajú na spomínanom dome za sebou, mali by mu venovať pozornosť, aby si nezaťali sekerou aj do tretice.

V prípadných súdnych „dokrútkach“ im ale želám veľa úspechov, aj keď som s ohľadom na určité danosti pesimista.

Na záver ešte raz. Dom na Podháji nie je v Martine jediná rekonštrukcia v oblasti bytového fondu, ktorá stojí nielen peniaze, ale aj kopu nervov a zdravie. Príspevok a reakciu na ich „zážitky“ som napísal v snahe, aby takýchto domov v Martine bolo čo najmenej.

P.S.: Som spoluvlastníkom bytu v jednom z obytných domov v Martine a svoje poznámky napísal na základe svojich doterajších tiežzážitkov.

Autor: D. D.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 876
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 539
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 643
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 498
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 275
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 213
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 996
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 055
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 169
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 170
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 835
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 264
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 835
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 479
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 994
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 495
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Adam Frkáň

Trasu opísal v bedekri, keď mal šestnásť.


Monika Maruňáková
Futbalové súťaže pomaly vrcholia, a tak je každý gól dôležitý.

Na derby sa teší Bystrička i Vrútky, do Žabokriek pricestuje líder tabuľky.


Nová tribúna ma kapacitu približne 500 miest.

Metropola Turca by mohla o rok privítať našu kompletnú atletickú špičku.


Milan Lasica.

Predaj vstupeniek na Dotyky a spojenia je spustený.


TASR
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 19 169
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 170
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 835
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 264
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 835
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 479
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 994
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 495
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?