na úrade.
SLOVENSKÉ PRAVNO. Na to, že sľuby sa ľahko sľubujú, no ťažšie sa plnia, poukázal anonym zrejme zo Slovenského Pravna v liste, ktorý adresoval našej redakcii.
Po viac ako 100 dňoch žiadne výsledky
Skutočnosť, že po prvýkrát do vedenia tejto obce zasadla žena, autor spomenul hneď v úvode. Predvolebné body, ktoré súčasná starostka chcela napĺňať v prípade zvolenia, rozmenil na drobné. Za najvážnejší problém považoval nulové čerpanie fondov a nelogické skrášľovanie predzáhradky obecného úradu. Spomenul aj nedotiahnuté zmeny nájomných zmlúv pre podnikateľov, z ktorých mohli plynúť peniaze do obecnej kasy, nezabudol ani na predaj niektorých vozidiel v správe obce, budovanie parčíka či podľa neho hanblivé vystupovanie starostky na verejných podujatiach. Zakončil to významnou udalosťou, ktorá v obci klope na dvere – oslavy 900. výročia založenia obce a starostka sa na ne vraj pripravuje nedostatočne.
Keďže autor listu sa nepodpísal, nemohli sme sa s ním spojiť. O témach, ktoré sú jeho obsahom, sme hovorili so starostkou Martou Hrúzovou i s bývalým starostom Ľubomírom Lichnerom.
Účet obce bol takmer prázdny
„Sme nový tím na úrade a oboznamujeme sa s novými vecami. Necelý rok od volieb je veľmi krátky na to, aby sme čerpali eurofondy alebo rozvíjali nejaké investície. Keď som prišla na úrad, na obecnom účte bolo 300 eur,“ reaguje starostka obce Marta Hrúzová, ktorá pred dvanástimi rokmi bola aj poslankyňou.
Na chod obce vraj potrebuje mesačne 24 tisíc eur, zo štátu však dostáva len štvrtinu. Okrem toho obec má záväzky z predchádzajúceho obdobia. Spláca spoluúčasť na vybudovaní viacúčelových ihrísk, ktoré sa postavili ešte za bývalej vládnej garnitúry. Medzi veľké mínusové položky patrilo aj odstupné bývalému starostovi vo výške takmer sedemtisíc eur.
„Pokiaľ sa nevysporiadame so záväzkami, ktoré máme, nemôžem v obci robiť nič, čo je závisí od financií. Svojpomocne sme však skrášlili záhradku pred úradom, schody na cintorín,“ reaguje.
„Ak by sme chceli čerpať financie z eurofondov, museli by sme si dať vypracovať projekty a v prípade, že by sme uspeli, finančne sa na investícii podieľať. A na to teraz obec jednoducho nemá,“ tvrdí starostka.
Na úrade nebol robený audit
Prácu vraj sťažuje súčasnej starostke aj chýbajúca dokumentácia. Za posledné štyri roky podľa nej neboli robené revízie budov a zariadení. Nemala ich ani škôlka či zdravotné stredisko, kde je vysoká frekvencia pohybu ľudí a detí. Chýbala tiež revízia komínov.
„Za osem rokov nebol v obci robený audit, ktorý vyplýva zo zákona,“ pridáva. Súčasné vedenie obce ho aj za minulé roky dorobí v septembri.
„Mesiac som sa „hrala“ so štatútom obce, ktorý nebol aktualizovaný 12 rokov,“ vymenúva ďalej. Všetko sú to podľa nej skryté povinnosti, ktoré občan len ťažko zaregistruj.
Bývalý starosta: Všetky papiere boli na úrade
Bývalý starosta však oponuje, že revízie budov boli spravené a v tomto roku akurát vyšlo na ich aktualizáciu. Priznal však, že audit nestihol.
„Audit sme nedali spraviť, pretože sme nemali dorobené účtovníctvo a v len v júni sme schvaľovali záverečný účet. Takže do volieb som ho už nestihol urobiť. Okrem toho prišla kríza a audit je dosť drahý,“ vysvetľuje Ľubomír Lichner.
S tým, že by chýbala nejaká dokumentácia však nesúhlasí. „Všetky papiere boli na úrade, načo by som ich bral?“ pýtal sa. Domnieva sa, že starostka dokumenty pozakladala tak, že ich nenašla, keď po nástupe do funkcie maľovala úrad.
Ľudia ju vyhľadajú aj pre bývalú prácu
Zaujímavosťou je, že v obci už aj za bývalého vedenia mávali zastupiteľstvo každý mesiac. „Keď sa hovorí o dôležitých veciach, príde sem aj 30 ľudí,“ tvrdí starostka. Zastupiteľstvá preto mávajú v škôlke, kde je väčšia miestnosť. Ľudia za ňou chodia aj na úrad.
„Často sa mi stane, že ma vyhľadajú aj pre bývalú prácu, pretože 18 rokov som pracovala na úrade práce. Väčšinou chcú pomôcť s tlačivami. Dvere sú u mňa otvorené pre všetkých obyvateľov obce, ak majú na mňa nejaké otázky, rada ich zodpoviem,“ vyhlásila.
Na anonymný list reagovala len krátko. „Ak mi niekto nevie vytknúť veci do očí, nemôže ma rozhádzať. Za bývalým vedením úradu som spravila hrubú čiaru a neriešim to,“ povedala priamo.
Práca na úrade ju zatiaľ neomrzela. Sily teraz sústreďuje na prípravu osláv 900. výročia obce, ktoré budú v lete v roku 2013. „Máme na to asi 1,5 roka, takže už sme začali s oslovovaním sponzorov,“ uviedla. Kým sa slávnosť uskutoční, chcela by zrekonštruovať tanečné kolo a dobudovať k nemu prístrešok.