ovaná.
MARTIN. Ľudia sa z minuloročných povodní už otriasli, niektoré obce sa pred vodou už opäť bránili. Zasiahnuté domy, pivnice, záhradky vyčistili a do pôdy opäť posadili nové plodiny. Počas minuloročných povodní sa v záplavovej vode nachádzalo kadečo - stavebný materiál, splašky, uhynuté zvieratá i rôzne iné predmety. Bahno v kuchyniach čistili v Turčeku, Rakove, Dražkovciach a mnohých iných obciach. Po použití dezinfekčných prostriedkov nečistoty z domu dostali, pôda zostala mimo pozornosti zaplavených.
Nebezpečné skládky v Turci nemáme
Hygienici tvrdia, že v Turci k významnému znečisteniu nedošlo. V čase po záplavách mali len jednu otázku na zaplavenú záhradu, podľa majiteľa však záplavová voda bola z toku a v jeho povodí sa nenachádzali možné zdroje znečistenia.
„Podľa informácií z Obvodného úradu životného prostredia v Martine a Hasičského a záchranárskeho zboru nedošlo pri záplavách v minulom roku k zaplaveniu skládok s nebezpečným odpadom, skládok odpadu s následným výtokom znehodnotenej vody na poľnohospodársky obrábanú pôdu a nedošlo ani k úniku nebezpečných látok a ich splachovaniu povodňovými vodami. Oficiálne tu skládku s nebezpečným odpadom ani nemáme,“ uviedla riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine Tatiana Červeňová.
Pôdu si mali dať preskúmať vo vlastnom záujme
Regionálne úrady verejného zdravotníctva laboratórne analýzy pôdy nevykonávajú, vzorku pôdy si však môže dať analyzovať každý. „Ak je podozrenie, že pri záplavách mohlo dôjsť k úniku alebo naplaveniu nebezpečných látok, ako sú ťažké kovy, hnojivá, ropné látky, chemické látky, je vhodné neobrábať poľnohospodársku pôdu až do potvrdenia laboratórnymi vyšetreniami, že pôda je bezpečná,“ uviedla T. Červeňová.
„V našom laboratóriu sa informovali ľudia z Martina a Turčianskych Teplíc len telefonicky a to len na vodu zo studní. Konkrétne analýzy pôdy si však nedal robiť nikto. Z hľadiska všeobecnej informácie by si mali ľudia, ktorých sa zaplavené územie dotýkalo, vo vlastnom záujme dať preskúmať pôdu, ak chcú do nej posadiť nové plodiny,“ uviedol Jaroslav Valko vedúci v skúšobnom laboratóriu Bel/NovaMann International v Turčianskych Tepliciach.
Dodávku pitnej vody neprerušili
Nebezpečenstvo nákazy vody v studniach si uvedomilo len o niečo viac ľudí. Hygiena mala asi päť otázok od obyvateľov ohľadom možností vyšetrenia vzoriek vody zo studní. „Poučili sme ich, ako majú postupovať. RÚVZ v Martine podľa pokynov ÚVZ SR mal odoberať na analýzy len vzorky z hromadného zásobovania pitnou vodou z verejných vodovodov v prípade zaplavenia vodárenských zdrojov, resp. závažných porúch na rozvodnom potrubí, ktoré však v našom regióne záplavami postihnuté a znehodnotené neboli. Dodávka pitnej vody nebola v regióne prerušená,“ uviedla T. Červeňová.
Poľnohospodársku pôdu skúmali
Počas záplav došlo k výraznému zaplaveniu aj poľnohospodárskej pôdy. Celkove boli škody pre záplavy a podmáčanie hlásené na výmere 5 460 hektárov ornej pôdy a 1 780 hektárov trvalých trávnych porastov.
„Na miestach, kde boli naplaveniny, sme si dali urobiť testy pôdy. Výsledky však ukázali, že cudzorodé látky sa nenašli,“ uviedla riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory (RPPK) v Martine Eva Lettrichová. „Nové plodiny sme mohli vysiať všade,“ dodala. „Poľnohospodári, ale i záhradkári si majú možnosť pri každom podozrení dať urobiť rozbor pôdy na nebezpečné látky,“ dodala. Keďže pri záplavách dochádza k úbytku živín v pôde, odporúča, aby ľudia pôdu prihnojili.
Rizikom môže byť priemysel
Odborník z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) Štefan Gáborík tvrdí, že ku znečisteniu pôdy môže dôjsť najmä v blízkosti priemyselných zón. „Kontaminácia povodňami zasiahnutej pôdy ťažkými kovmi, ako aj inými škodlivými látkami hrozí najmä v blízkosti priemyselných parkov, ale aj skládok s nebezpečným odpadom. Riziko kontaminácie predstavuje aj zvetrávanie hornín, v ktorých sa tieto prvky nachádzajú a zvetrávaním sa dostávajú do pôdneho roztoku, čím môžu kontaminovať rastlinnú produkciu,“ povedal Š. Gáborík.
Poľnohospodárska pôda v Turci je podľa výskumov v poriadku a je stredne úrodná. FOTO: AUTORKA
Hodnota živín dokonca stúpla
„Čo sa týka pôdnej reakcie, vieme na základe aktuálnych výsledkov agrochemického skúšania pôd povedať, že v oblasti Turca je viac než 91 percent ornej pôdy nad kritickou hodnotou pH 5,5 čo znamená, že riziko kontaminácie produkcie je nízke,“ skonštatoval vedúci oddelenia pôdy a výživy rastlín ÚKSÚP Štefan Gáborík.
„Hodnoty obsahu prijateľných živín v ornej pôde sa v porovnaní s predchádzajúcim výskumom v minulom roku mierne zlepšili. V súčasnosti pri fosfore a draslíku prevláda kategória dobrého obsahu a pri horčíku kategória veľmi vysokého obsahu, čo možno v globále považovať za priaznivý stav,“ zhodnotil.