MARTIN. Turčania obľubujú napríklad prírodné jazierko Rieka pri Šútove, Ontario Biele Brehy v Sučanoch, štrkovisko Lipovecké jazerá či Rybník v Ďanovej. Ani jedna z týchto lokalít však nemá prevádzkovateľa, to znamená, že kúpanie je tu na vlastnú zodpovednosť.
Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Martine vykonávajú každoročne kontrolu na kúpaliskách pred začiatkom sezóny a priebežne aj počas nej. Na vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou, ktoré využíva viac ako tisíc ľudí, vyšetrujú kvalitu vody podľa aktuálnej situácie, z vlastných nákladov.
Voda v štrkovisku pri Šútove minulý rok vyhovovala
Veľmi navštevovanou lokalitou počas horúcich dní je Rieka v Šútove, ktorá patrí už do dolnokubínskeho okresu. Ako nás informoval regionálny hygienik RÚVZ v Dolnom Kubíne Jozef Kereškéni, Rieka nie je vyhlásenou kúpacou oblasťou. „Raz ročne vykonávame informatívny odber vzorky na laboratórne vyšetrenie v prípade veľmi priaznivého letného počasia, teda v júli, resp. v auguste,“ uviedol J. Kereškéni a potvrdil, že tak urobia aj tento rok. Pravidelné odbery vzoriek však nevykonávajú. Vzorky odobraté v roku 2009 a predchádzajúcich rokoch preukázali nevhodnosť vody v týchto štrkoviskách na kúpanie, minuloročná vzorka bola vyhovujúca platnej legislatíve.
Spustili zatiaľ päť kúpalísk
Aktuálne sú v prevádzke podľa informácií z RÚVZ v Martine netermálne kúpalisko vo Vrútkach, termálne kúpalisko Vieska v Turčianskych Tepliciach, vonkajšie bazény v Aquaparku v areáli SLK v Turčianskych Tepliciach, netermálne kúpalisko Sunny v Martine a Drienok v Mošovciach. Najnižšia prípustná teplota vody v bazéne je 18 stupňov, maximálna teplota vody v plaveckom bazéne je 26 stupňov, v neplaveckom bazéne 28 stupňov a v oddychovom bazéne 40 stupňov.
Ľudia s hnisavými a prenosnými ochoreniami do vody nesmú
Hygienici upozorňujú, že po každom kúpaní sa treba dôkladne osprchovať a čo najskôr prezliecť do suchého oblečenia. Vyhnete sa tak gynekologickým či urologickým infekciám.
Pozor si treba dávať aj na preplnených kúpaliskách, kde sa nedostatočne dezinfikuje a vymieňa voda. Kúpalisko by nemali navštevovať ľudia, ktorí trpia prenosným ochorením, alebo ak majú hnisajúce resp. otvorené rany na koži, zápaly očí či hnačkové ochorenia.
Pri termálnych bazénoch je problémom výskyt améb, z ktorých niektoré druhy môžu spôsobiť ťažké ochorenia – zápal mozgu a mozgových blán. Ohrození sú najmä nositelia kontaktných šošoviek a deti.
„Živá“ voda môže obsahovať sinice i ťažké kovy
Pri kúpaní na prírodnom kúpalisku predstavujú riziko najmä sinice, ktoré produkujú cyanotoxíny a môžu vyvolať alergické reakcie, tráviace ťažkosti, zápaly očných spojoviek a pod. V nekontrolovaných prírodných kúpaliskách býva významné riziko chemického znečistenia napr. ropnými látkami, ťažkými kovmi, pesticídmi a detergentmi. Riziko utopenia vzniká najčastejšie pri preceňovaní svojich fyzických síl. Ďalším rizikom pri kúpaní sú úrazy, najčastejšie ide o poranenia krčnej chrbtice a miechy, ktoré môžu mať za následok čiastočné alebo úplné ochrnutie tela. Významnú úlohu pri nohých úrazoch zohráva alkohol.
RADY pri divokom kúpaní
- nevstupujte do vody, ktorá na vás pôsobí odpudivo
- nekúpajte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo
- nevstupujte do zelenej vody s premnoženými riasami a sinicami
- nevstupujte do vodných plôch, v okolí ktorých ste našli uhynuté zvieratá
- do vody vstupujte postupne a vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu
RADY na umelých kúpaliskách
- pred vstupom do bazénu si všimnite farbu vody, zákal či zápach, resp. plávaje znečistenia na hladine
- nekúpte sa vo vode, ak zapácha po moči alebo výrazne po chlóre, ak sú na stenách bazéna slizovité zelené povlaky, resp. poškodené kachličky.
ANKETA
Simonka Zabiatko Lepetová
Viete, dnes je to rôzne. Kožné ochorenia sa vás môžu chytiť aj na kúpalisku......a jazierka a vodné plochy sú na tom síce horšie, ale kvôli žiadnemu vstupnému a dostatku miesta ich ľudia preferujú.
Nika PinkFan Novotná
Určite uprednostňujem prírodné jazerá. Celé leto som pečená varená na Šútove, zaplatím len za vlak a som spokojná :) žiadne kúpalisko sa tomu nevyrovná.
Peter Vereš
Lipovecké štrkoviská:-) jednoznačne radšej ako preplnené martinské kúpalisko s malými bazénikmi a akákoľvek predražená zábava. Naposledy, keď som tam bol, tak bol na dne samý „sajrajt“. Aj keď to bolo vyše päť rokov dozadu, nikdy viac... Radšej idem na plaváreň do Žiliny. A infekcii na Lipovci sa nebojím. Chodím tam pravidelne a okrem úpalu som tam ešte nič nechytil...
ZDROJ: FACEBOOK