Kým naši dôchodcovia väčšinou vyzerajú utrápene, stále sa za niečím naháňajú, tak ich rovesníci z iných, najmä západných krajín vyzerajú oddýchnuto a šťastne? Prečo?
- O dôchodcoch zo západu máme trochu klišé predstavy, ako keby ich život bola nepretržitá rekreácia, cestovanie a užívanie si. Iste, naši dôchodcovia výrazne menej cestujú a menej si penzijný vek užívajú, veď slovenské dôchodky im nedovoľujú „západný životný štýl". Okrem finančných starostí našich dôchodcov v mnohých obciach trápi aj slabšia dostupnosť zdravotných a iných služieb, zhoršujúce sa dopravné spojenie a v neposlednom rade aj vlastné zdravie. Sú žiaľ zodratejší a chorľavejší ako ich západní rovesníci, lebo väčšina z nich ťažko manuálne pracovala (taká bola štruktúra pracovných príležitostí) a časť z nich sa drela aj na stavbe vlastného domu (individuálna bytová výstavba na slovenskom vidieku).
Čoraz hlasnejšie sa uvažuje o predĺžení veku odchodu do dôchodku. Zvládnu ľudia, ktorí majú od 62 do 65 rokov pracovať naplno? Nebude to nad ich fyzické či psychické sily?
- Veľmi záleží od typu vykonávanej práce. O menšiu časť ľudí netreba mať obavy, no o ostatných veľkú. Kým niektoré profesie, ktoré nie sú fyzicky náročné a zároveň poskytujú silné osobné naplnenie, ľudia len ťažko opúšťajú, iné zamestnania, a tých môže byť väčšina, ľudí fyzicky a tiež psychicky doslova vyžmýkajú. Zvyšovanie dôchodkového veku môže pracovníkov v náročných výrobách (na pozornosť, postreh, telesnú silu) doslova zdravotne ruinovať.
Úcta k starším ľuďom sa pomaly vytráca. Zdá sa, akoby mladým prekážali. Prečo je to tak?
- Vytrácanie sa úcty je mnohorozmerná záležitosť. Staršia generácia bola v 90. rokoch predmetom politických posmeškov za to, že volila strany, ktoré sa nepovažovali za progresívne, protransformačné, atď. V tomto storočí sa o nej bez obalu začalo hovoriť ako prekážke zamestnanosti mladých, ak pracujú a ako o finančnej záťaži, ak poberajú dôchodok. Na mikrorovine (vzťahy vo vnútri rodín) tiež nastala devalvácia múdrosti tých, ktorí väčšinu života žili v predpočítačovej a predmobilovej ére - múdrosť, získaná mimo internet a ešte aj za bývalého režimu ako keby pre mladú generáciu nemala cenu.