Ešte pred niekoľkými rokmi bola telesná výchova pre žiakov jedným z najobľúbenejších predmetov. Dnes je v rebríčku popularity takmer na chvoste. Ministerstvo školstva to chce zmeniť a hodiny telesnej výchovy obohatiť o atraktívne zážitkové aktivity. Počet povinných hodín by sa mal zvýšiť na tri týždenne a pomôcť má aj návrat povinného známkovania. Celkový počet hodín sa ale nezvýši. Školy sa rozhodnú, ktorých ľubovoľných predmetov sa vzdajú v prospech telesnej aktivity.
Necvičiacich pribúda
„Chceme deti rozhýbať, pretože množstvo civilizačných chorôb stúpa. Odborníci sa zhodujú v tom, že dobrou prevenciou je pohyb a športovanie,“ povedal minister školstva Eugen Jurzyca.
Učitelia ale každoročne bojujú so stúpajúcim počtom necvičiacich. Deti často nosia ospravedlnenky od rodičov. Z telesnej výchovy sa dnes pravidelne ospravedlňuje takmer tretina školákov. Pritom podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by deti od 5 do 17 rokov mali denne vykonávať nejakú pohybovú aktivitu v rozsahu šesťdesiat a viac minút. U mnohých detí však energetický príjem mnohonásobne prevyšuje energetický výdaj.
„Táto jednoduchá rovnica má za následok neželaný prírastok hmotnosti,“ tvrdí lekárka Eva Vitáriušová. Nadváhou v súčasnosti trpí už 18 percent detí a približne 7 percent je obéznych.
Receptom je zážitkové vyučovanie
Jurzyca verí, že nelichotivú situáciu sa podarí zlepšiť, ak školy do vyučovania zaradia viac atraktívnych a zážitkových aktivít ako zumba, flowing dance či pilates. Nové smerovanie by však automaticky nemalo znamenať, že školáci už nebudú ovládať napríklad tradičný kotrmelec.
V súčasnosti je na škole, či a akou formou telesnú výchovu hodnotí. Ministerstvo chce, aby od septembra 2012 hodnotili učitelia tento predmet povinne. Známkovať by sa mal nielen výkon, ale aj zlepšenie a snaha žiaka.
„Nepôjde o to, aby bol niekto za každú cenu o sekundu rýchlejší. V prvom rade by mal mať radosť z pohybu,“ vysvetlil filozofiu chystaných zmien minister.
Športujú málo a to len v škole
Štatistiky uvádzajú, že dnes až 25 percent školopovinných detí cvičí len na hodinách telesnej výchovy. Ešte nedávno sa toto číslo pohybovalo okolo hranice 8 percent. Rezort školstva preto chce podporiť aj pohybové aktivity mladých mimo vyučovania.
Do projektu uvažuje zapojiť národné športové zväzy a športové kluby, ktoré by viedli školákov k športu vo voľnom čase. Mohli by tak získať podporu zo štátneho rozpočtu prostredníctvom výzvy. Druhou možnosťou je zavedenie športových poukazov, ktoré by si školáci mohli uplatniť aj v športových zväzoch a kluboch.
"Už vieme, ako budeme kontrolovať, či sa poukazy nezneužívajú. Nechceme, aby deti za poukaz chodili hádzať šípky do krčmy, ale aby išli tam, kam chceme," uviedol Jurzyca.
HODINA TELOCVIKU PO NOVOM
- Každá trieda môže mať svoj vlastný program.
- V ňom môžu byť zahrnuté aj netradičné športy ako freesbee, florbal, body styling, aikido, bejzbal, zumba, pilates a iné.
- Učiteľ nesmie do programu zaradiť šport, ktorý neabsolvoval v pregraduálnej príprave alebo v ňom nezískal certifikát či trénersku triedu.
- Obsah telesnej výchovy zostane rozčlenený do štyroch modulov. Desať percent bude tvoriť zdravie a jeho poruchy. Rovnaké zastúpenie bude mať životný štýl (napríklad stravovanie). Tridsať percent bude venovaných zdatnosti a pohybovej výkonnosti. Päťdesiat percent zostane pre športové činnosti a pohybový režim.
- Zoznam športových disciplín, ktoré sa môžu stať súčasťou telocviku, nie je záväzný. Školy si ich môžu zaradiť aj podľa schopností učiteľov a záujmu žiakov.
- Učitelia si budú môcť zvyšovať kvalifikáciu v nových športoch. Financované to bude zo štrukturálnych fondov Európskej únie.