MARTIN. Európska charta hovorí o tom, že ľudia majú právo slobodného výberu spomedzi rôznych liečebných metód a poskytovateľov. Pani Danica vraj zažila opak. Lekár si vyberal ju. A v tomto prípade, podľa nej, si ju nevybral. V liste opisuje, že ešte začiatkom júna potrebovala hematologické ošetrenie. Išla do jednej z martinských ambulancií, kde ju so slovami, že majú problém s jej poisťovňou, odmietli vyšetriť. Písomnou sťažnosťou sa teda obrátila na samotnú hematologickú ambulanciu, svoju zdravotnú poisťovňu, naše noviny, ba aj ministra zdravotníctva.
„Ako pacientka som potrebovala vyšetrenie, vybrala som si hematologickú ambulanciu, vyšetrenie mi však bolo odmietnuté s odôvodnením, že ambulancia má problémy s mojou zdravotnou poisťovňou. Ako je možné, že lekár prenáša svoje problémy na plecia najslabšieho článku, pacienta?“ pýta sa v liste pani Danica.
Podľa ambulancie nešlo o akútny zdravotný stav
Spoločnosť HEMO MEDIKA s r. o. je vysoko špecializovaným pracoviskom a zaoberá sa najmä poruchami zrážania krvi. Okrem Martina pôsobí aj v Bratislave, Košiciach, Prešove a Leviciach. Každé pracovisko je rozdelené na ambulantnú a laboratórnu časť.
Hematologická ambulancia opisuje vzniknutú situáciu inak a pacientke aj napriek tomu, že sa primárne nezaoberá diagnózou, s ktorou prišla, aj naďalej ponúka možnosť vyšetrenia. „Pacientka narušila chod našej ambulancie tým, že neoprávnene vošla do miestnosti sestričky, ktorá bola uprostred úkonov s iným pacientom a svojím neprimeraným správaním sa dožadovala okamžitého vyšetrenia,“ opísal samotnú situáciu výkonný riaditeľ spoločnosti Michal Hulík.
„Pacientka nemala akútny zdravotný stav, preto jej sestra navrhla prvý voľný termín, v ktorom by sme jej radi pomohli,“ uviedol. To, že by mali akékoľvek problémy s nejakou poisťovňou, razantne odmieta. Potvrdila to aj samotná poisťovňa. Michal Hulík ďalej tvrdí, že za päť rokov pôsobenia sa im nestala podobná situácia.
Ambulancia podľa poisťovne neporušila zákon
K porušeniu zákona podľa hovorkyne poisťovne nedošlo. Lekár nemôže odmietnuť pacienta v prípade, že ide o akútne vyšetrenie. Odmietnuť ho môže len z dôvodu prekročenia únosného pracovného zaťaženia.
„Podľa vyjadrení sestričky neošetrili pacientku ihneď, keďže nešlo o neodkladnú starostlivosť. Pacientke následne ponúkli termín, ktorý zodpovedal ich preplneným kapacitám. Takýto postup nie je protizákonný aj keď, samozrejme, je pre pacienta nepríjemné, ak musí pre nedostatočné kapacity čakať,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Dôvera Monika Laciková. Dodal tiež, že na dotyčnú ambulanciu nemali doteraz žiadne podobné sťažnosti.
Pomôcť by mala zdravotná poisťovňa
Ministerstvo zdravotníctva prípad taktiež preverilo.
„Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti tvrdí, že pacientku neodmietol vyšetriť, len jej navrhol objednať sa na neskorší termín. Robiť arbitra v tomto prípade však ministerstvu neprináleží,“ uviedla hovorkyňa MZ SR Katarína Zollerová.
Pacientke odporučili obrátiť sa priamo na zdravotnú poisťovňu, ktorá vie najpromptnejšie daný problém vyriešiť. Napríklad vie nájsť alternatívneho poskytovateľa, prípadne vie odzmluvniť takého poskytovateľa, na ktorého sa hromadia podobné typy sťažností.
KAM SA OBRÁTIŤ
Pani Danica je v súčasnosti už objednaná v inej ambulancii. Ťažko povedať, kto má v tomto prípade pravdu. Na jednej strane je tu podozrenie pacientky z nekorektného postupu od ambulancie, na strane druhej emocionálne napätie, ktoré sa v spojení so slovom zdravotníctvo v poslednom čase len stupňuje.
V prípade nespokojnosti má však pacient viac možností ako na postup lekára alebo vyšetrenie zareagovať. Sťažnosť na nesprávny postup poskytovateľa zdravotnej starostlivosti je možné podať samosprávnemu kraju, ktorý vydáva povolenie na prevádzkovanie ambulancie. Kraj mu môže udeliť napomenutie alebo pokutu. O odobratí licencie môže zase rozhodnúť Slovenská lekárska komora. Pokiaľ už došlo k samotnému poskytnutiu zdravotnej starostlivosti, preskúmať ju môže aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.