MARTIN. Napríklad aj na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Martine si upravili pracovnú dobu. Pracovníci úradu prišli počas teplých dní do práce už na šiestu hodinu a skončili skôr.
Zdravý človek zvláda aj vyššie teploty, pokiaľ sa nepotuží
Pýtali sme sa, ako by sa mali ľudia chrániť pred slnkom, prípadne ako sa správne ochladzovať.
„Zdravému človeku nerobí takáto teplota absolútne žiadny problém. Akurát, že sa cíti nekomfortne, lebo sa potí, je unavený, malátny, pokiaľ nepije dostatok tekutín, alebo ak si to pomýli a do tých tekutín si primieša nejaký etanol, čo tiež nie je dobré v takýchto teplotách,“ uviedol Tibor Záborský, odborný pracovník pracovného lekárstva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine.
Akákoľvek záťaž môže spôsobiť chorému problém
Slnku by sa však mali vyhýbať určite tí ľudia, ktorí majú problém so slnkom a to bez ohľadu na teplotu. „Do rizikovej skupiny ľudí patria aj ľudia s kardiovaskulárnymi problémami. Títo by sa mali vyhýbať akejkoľvek záťaži, či už fyzickej alebo psychickej, napríklad aj keď ide len o pobehnutie na autobus.“ zhodnotil Tibor Záborský. „Ťažšie sa prispôsobuje chorý človek. Zhoršujú to aj dlhotrvajúce teploty, ktoré ani v noci neklesajú pod 15 stupňov celziových, a záťaž je permanentná,“ dodal.
Na preventívne prehliadky dbáme málo
Dôležité je podľa neho dodržiavať preventívne prehliadky u lekára. „Povedomie ľudí o svojom zdravotnom stave je mizerné. Keby ste sa informovali u lekárov, koľko ľudí chodí na preventívne prehliadky, dozvedeli by ste sa veľmi zaujímavé čísla. Keby sa civilizačné a chronické choroby ako hypertenzia či diabetes riešili včas a takým spôsobom ako sa dá, nebolo by to také zlé,“ načrtáva problém.
Osviežte sa prechádzkou skoro ráno
„Opatrenia pre ľudí musia byť rozdelené, a každý by mal ísť od svojho zdravotného stavu,“ pokračuje. „Chorí ľudia s civilizačnými chorobami, ktoré som spomínal, by najlepšie urobili, keby ostali doma a nevychádzali vôbec von. Možno zavčas rána sa ísť prejsť, alebo večer sa vyvetrať a počas dňa ostať doma,“ povedal. „Zdraví ľudia nemajú žiadny problém, môžu ísť napríklad na kúpalisko. Dôležité je, samozrejme, aby dodržiavali pitný režim. Musí to však byť kvalitný pitný režim, teda aby to neboli kolové nápoje, ktoré prinášajú do tela len farbivá a prídavné látky,“ upozornil.
Koľko máme vypiť?
V prípade normálnych podmienok by mal človek vypiť 2,5 až 3,5 litra tekutín za deň. Pri aktivite je vítaných okolo 6-7 litrov. „Základom pre každého človeka by mal byť pohovor so svojim obvodným lekárom, ktorý najlepšie pozná jeho zdravotný stav,“ uviedol. Zároveň však dodáva, že u nás v ambulanciách sa s takýmto servisom zo strany lekárov nestretávame často.