SKLABINSKÝ PODZÁMOK. Obec pod hradom patrila pre partizánov medzi menej dôveryhodné. Niektorí obyvatelia donášali katolíckemu farárovi z Dražkoviec, ktorý bol radikálnym ľudákom. Partizáni teda túto obec sprvu obchádzali. Po vyhlásení SNP sa však väčšina domácich zapojila do odboja. Revolučný výbor tu vyhlásený nebol, partizáni ale obsadili okolie.
V čase, keď cez Podzámok prechádzala nemecká jednotka, jeden z partizánov začal po nich strieľať. V tom momente rozhodol o ďalšom osude obce.
Domáci ušli do hory
Na tento deň 29. septembra si pamätá aj Andrej Očka (81), ktorý ako štrnásťročný bol na dvore. „Počul som spŕšku z guľometu až padali listy zo stromov. Nemci utekali cez náš sad a šli ratovať svojich zranených. Jeden zomrel, druhého partizáni zranili a tretieho živého zajali. Starala sa oň jedna partizánka, no napokon ho zastrelili,“ spomenul si Andrej Očka.
Po tomto incidente nariadil partizánsky veliteľ, aby ihneď opustili obec a ukryli sa v horách. Andrej Očka si spomína, že domáci sa schovávali na chate Grófova vila, kde sa mesiac dva tlačili. Niektorí časom odišli do okolitých dedín k svojim blízkym.
Andrej Očka je jedným zo žijúcich pamätníkov najtragickejšieho dňa Sklabinského Podzámku. Túto udalosť pripomína pomník nad obcou. Foto: autorka
Antona Facunu prinútili podpaľovať
Esesáci na druhý deň Sklabinský Podzámok vypálili. Do okien hádzali zápalné granáty. V horách zajali miestneho Róma Antona Facunu, ktorého hnali pred tankom a prinútili ho zapaľovať všetko, čo po streľbe nezhorelo. Andrej Očka tvrdí, že popolom nepadlo len pár humien a miestna škola, v ktorej bola nemocnica a dnes slúži ako obecný úrad. „Blízko nej tiekol potok, ľudia sa dali do jej záchrany.“
Pastiera zastrelili za prázdne nábojnice
V tomto čase zomrelo i pár Podzámčanov. Napríklad 29. septembra zastrelila hliadka hluchonemého pastiera Pavla Laclavíka, ktorému našli vo vrecku dve prázdne nábojnice do pušky a do zajatia padol Miloš Roháčik, ktorý sa vrátil do dediny obzrieť si zhorenisko svojho domu.
Okrem obce Nemci vypálili i hrad, kde boli uskladnené archívy zo šiestich okresov východného Slovenska. Bola tu tiež Jánošíkova izba. O svoj majetok prišiel aj správca hradu Jozef Pekárik. Hrad obsadili nemeckí vojaci, aby strážili vstup do vyhorenej obce i Kantorskej doliny.
Obec vystavali podľa zákona o stavebnej obnove zo štátnych prostriedkov po vojne.