MARTIN. Iniciatíva za zmenu volieb a referenda ponúka podľa primátora Martina Andreja Hrnčiara, primátora Banskej Bystrice Petra Gogolu, primátorky Prievidze Kataríny Macháčkovej a politológa Martina Klusa desatoro zmien. Občan je podľa signatárov iniciatívy pri voľbách do NR SR obmedzovaný výberom kandidátov len z kandidátky jednej politickej strany a viac ako hlasy občanov zaváži poradie na kandidátke určené politikmi. Poukázali na skutočnosť, že je prakticky nemožné kandidovať do Národnej rady a Európskeho parlamentu bez viazanosti na politickú stranu. Upozornili tiež, že pre poslancov nie sú výsledky referenda záväzné a môžu tak legitímny prejav vôle občanov ignorovať.
Kritizovali, no nezmenili
Občianska iniciatíva by mala podľa martinského primátora tiež pripomenúť súčasným politickým špičkám kritiku zmeny volebného zákona v roku 1998. Predpokladali sme, že vo vláde sa pokúsia zmeniť tento systém a vrátiť ho buď do toho predošlého stavu alebo navrhnú systém, ktorý by umožnil občanovi viac participovať na veciach verejných. Žiaľ, nestalo sa tak. Z jednoduchého dôvodu. Politici pochopili, že tento systém im vyhovuje. Vyhovuje im, že sa celá moc sústreďuje do rúk niekoľkých predsedov politických strán, ktorí ovládajú štát a robia mocenskú politiku práve vďaka súčasnému volebnému systému, skonštatoval Hrnčiar.
Zdôraznil, že iniciatíva nie je zameraná proti žiadnej politickej strane, ale za zmenu volebného systému. Zmena volebného zákona, ktorú navrhujeme, môže pomôcť slovenskej politike v tom, že ju očistí a ľudia môžu znovu začať dôverovať politikom. Lebo súčasná vnútropolitická situácia nie je dobrá. Ľudia sú sklamaní z politikov, z politiky, cítia sa oklamaní. Keby mali možnosť personálne ovplyvniť zloženie slovenského parlamentu, a v parlamente by sedeli osobnosti, ktoré sa budú zodpovedať nielen stranám a straníckym šéfom, ale aj ľuďom, ktorí ich volili, systém by bol zdravší, efektívnejší a kultúrnejší, povedal Hrnčiar.
Väčšia váha preferenčným hlasom
Primátorka Prievidze informovala, že v petícii sa občanov pýtajú, či súhlasia so zmenou volebného systému a zmenou zákona o referende. Chceme, aby občania mohli voliť tak, že preferenčnými hlasmi si vyberú poslancov naprieč politickým spektrom. Ku kandidátkam politických strán by sa pripojila aj kandidátka nezávislých poslancov, a tým by si občania mohli slobodne vybrať a rozhodnúť sa, komu dajú hlas. Často sme posledných dvadsať rokov hlasovali proti niekomu. Chceme, aby konečne ľudia išli hlasovať za niekoho, koho poznajú, doplnila primátorka Prievidze.
Referendum po novom?
Otázka o platnosti referenda si podľa primátora Banskej Bystrice kladie za cieľ, aby na vypísanie referenda stačilo 250.000 podpisov. Vychádzali sme z toho, že súčasné podmienky znemožňujú vykonanie právoplatného referenda. Domnievame sa, že tak silný nástroj priamej demokracie, ako je referendum, by mal byť v legislatíve nášho štátu zakotvený iným spôsobom. Veríme, že zmena ústavného zákona o referende by priniesla svieži vietor do stojatých vôd politickej scény na Slovensku, uzatvoril Gogola.