MARTIN.V minulosti ho bežne nosili ako sviatočný odev na celom východnom Slovensku. Konkrétny model pochádza z Bijacoviec v okrese Levoča.
Model, ktorý nápadne pripomína rifle, je vyhotovený z denimu. Textíliu tkanú keprovou väzbou spopularizoval Levi Strauss. Jeho rodina počas zlatej horúčky v polovici 19. storočia odišla do Ameriky, kde Levi začal medzi zlatokopmi v Kalifornii predávať textílie dovážané z Európy. Látku používal na stany, no raz z nej Levi ušil americkým robotníkom oblečenie, ktoré si získalo veľkú obľubu. Nohavice vylepšené o dvojité švíky a kovové spevňujúce nity na okrajoch vreciek sa stali pevnejšie. V roku 1873 si ich dal patentovať ako pracovný odev, ktorý používali najmä zlatokopi, ale rýchlo sa rozšíril aj medzi ostatné zamestnania.
Látka denim, z ktorej Levi vyrábal pracovné nohavice, však bola známa v Európe a na Slovensku už dávnejšie.
„Samotný spôsob zhotovenia tkaniny existoval už predtým. Túto keprovú tkaninu robili v 19. storočí a možno aj skôr na celom Slovensku prevažne v bielej farbe. Na Spiši ju vyrábali v bielo-modrej farebnosti a šili z nej odevné súčiastky pre mužov, ktoré nám materiálom dnes veľmi pripomínajú riflové oblečenie. Strih však zodpovedá strihu nášho tradičného odevu,“ povedala kurátorka zbierok Alžbeta Gazdíková.
Autor: Oľga Šimkovičová