SLOV. PRAVNO, SUČANY, MARTIN. Nový školský rok začínajú žiaci a učitelia s novými pravidlami. Od 1. septembra platí novela vyhlášky o základnej škole, ktorej sú ale pedagógovia naklonení. Vo viacerých bodoch ju už dávno praktizujú.
Neprestávajú sa však boriť s nedostatkom učebníc pre reformné ročníky, ku ktorým nepatria už len deviataci. Ministerstvo školstva im stále nedodalo knihy k základným predmetom, sľubuje však postupné dodávky v priebehu septembra a októbra. Niektoré dostanú až v januári.
Pre prvákov je učiteľka mamou
Pre viaceré oslovené školy nie je novela novinkou. Riaditeľka ZŠ A. Stodolu v Martine Juliana Nedbalcová tvrdí, že deti na prvom stupni už roky nenechávajú len triednej učiteľke. „Prvé dva ročníky, ktoré navštevujú ešte malé deti, je dobré, ak majú jednu učiteľku. Je pre nich akoby mamou. Pre staršie je ale výhodnejšie, ak poznajú aj ďalšie autority. Ak teda mám kolegov, ktorí inklinujú k niektorému predmetu, nechám ich učiť. Aspoň sú naplno využití,“ myslí si Juliana Nedbalcová.
Veľké prestávky na čerstvom vzduchu?
Po novom by mohli žiaci stráviť veľké prestávky na čerstvom vzduchu. Zistili sme však, že to úplná novinka až tak nie je. Napríklad sučianski žiaci už majú dlhé roky zaužívané, že veľké prestávky netrávia len v priestoroch školy ako to bolo vo vyhláške doteraz, ale aj na školskom dvore. Nie všade sa však odporúčania úradníkov dajú uplatniť. „Radi by sme deti poslali von sa vyvetrať, ale túto možnosť nám komplikuje to, že nemáme priamy vchod do dvora,“ upozornil Jozef Križo, riaditeľ ZŠ Pavla Mudroňa.
Učebnice nechýbajú, angličtinári áno
Od septembra je na prvom stupni základnej škole povinná angličtina od 3. ročníka. Ministerstvo len v auguste vypísalo súťaž na učebnice, v Turci však chýbať nebudú. Školy, ktoré sme oslovili tvrdia, že s nepovinnou výučbou angličtiny začali už pred pár rokmi a knihy od štátu dostali už dávnejšie.
S čím sa však niektoré naozaj trápia, je nedostatok kvalifikovaných jazykárov. „Angličtinárov máme dostatok na druhom stupni. Využívame ich aj pre prvý, pretože tu jazyk nemá kto vyučovať,“ posťažoval si riaditeľ Mudroňky Jozef Krížo. Aj na tejto škole majú problém získať kvalifikovaného informatika. „Zatiaľ tento predmet učia pedagógovia, ktorí majú k informatike vzťah,“ povedal.
Za domáce úlohy učiteľov kontrolovali
Niektoré novinky vyplývajúce z vyhlášky prišli školám vhod. V januári už napríklad nemusia kupovať oficiálne tlačivo na polročné vysvedčenie, čím ušetria časť nákladov. Žiakom dajú len výpis na obyčajnom papieri. Tlačivo so štátnym znakom dostanú na konci školského roka. Marta Lamošová, riaditeľka sučianskej školy, zas vyzdvihuje zrušenie zákazu domácich úloh v stredu.
„Deti vraj mali v tento deň oddychovať a inšpekcia kontrolovala aj toto. Podľa mňa zákaz domácich úloh ale nemalo žiaden efekt a komplikovalo to aj situáciu. Stalo sa napríklad, že niektoré predmety vychádzali raz za týždeň a to práve na stredu. Takže deti z týchto predmetov nikdy nemali žiadnu domácu úlohu,“ poukázala na vzniknutý problém.
Oneskorený zápis
Otvorenie školského roka najviac školám komplikuje nedostatok učebníc. Tento problém spustila reforma pred štyrmi rokmi, ktorá začala prvými ročníkmi. Odvtedy reforma zasiahla všetky ročníky okrem deviateho na základnej a piateho na niektorých druhoch stredných škôl. Na niektorých obecných školách bojujú s nedostatkom financií. Na situácii im nepridáva ani úbytok žiakov. V Slovenskom Pravne chýbajú peniaze na jedáleň i školský klub, pritom škola šetrí, ako sa dá. Od roku 2003 napríklad nevyužíva jednu zo školských budov, v ktorej ostalo deväť voľných tried, aby znížila náklady na teplo. Žiaci, ktorých počet stále ubúda, sa dokážu pomestiť len do jednej budovy.
Opačný problém s počtom má ZŠ J. Kronera v Martine. Riaditeľ Roland Ondrejka uviedol, že koncom augusta prišlo niekoľko oneskorencov zapísať sa do prvého ročníka.
„Neviem, ako to vyriešime. Mali sme triedu s plným počtom detí. Buď vytvoríme ešte jednu alebo požiadame niektorých rodičov, aby si svoje deti zapísali na školu podľa obvodu, pretože títo oneskorenci spadajú k nám a ja ich prijať musím,“ posťažoval si Roland Ondrejka.
Novinky
- začiatok vyučovania si môže škola určiť od 7. do 9. hodiny,
- stredajšie popoludnie určené na mimoškolskú záujmovú činnosť a oddych žiakov sa ruší,
- dĺžku malých prestávok si škola určí podľa svojho zamerania. Žiaci môžu veľkú prestávku tráviť i na školskom dvore,
- predmety na prvom stupni môžu okrem triednej učiť aj ďalší pedagógovia,
- triednická hodina už nie je pevne stanovená v rozvrhu hodín. Triedny učiteľ si ju zvolí kedykoľvek podľa potreby a možností,
- polročné vysvedčenie nie je povinné tlačiť na špeciálnom tlačive,
- počet zdravotne znevýhodnených žiakov na jednu triedu už nie je obmedzený na dvoch,
od 3. ročníka je povinný anglický jazyk.