Evanjelici sa uchádzajú o gymnázium, mesto ich zámer nepodporuje

V Martine má od prvého septembra budúceho roku pribudnúť nové gymnázium – evanjelické. Martinskí poslanci ale rozšírenie zoznamu gymnázií v meste neodporúčali.

Prvé slovenské gymnázium v Martine. Na jeho tradícii chce zriaďovateľ toho nového stavať.Prvé slovenské gymnázium v Martine. Na jeho tradícii chce zriaďovateľ toho nového stavať. (Zdroj: V. LEGERSKÁ)

MARTIN. Žiadosť o vyjadrenie k zaradeniu Evanjelického gymnázia v Martine do siete škôl a školských zariadení poslal mestu, ktoré sa musí podľa zákona vyjadriť k takémuto zámeru, Východný dištrikt Evanjelickej cirkvi, a.v. na Slovensku so sídlom v Prešove. Svoju žiadosť odôvodňuje tým, že zriadením bilingválneho slovensko-anglického gymnázia by cirkev chcela nadviazať na činnosť evanjelickej základnej školy v meste a ponúknuť žiakom štúdium v päťročnej forme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak ho ministerstvo školstva zaradí do siete škôl a školských zariadení, prvým tridsiatim, respektíve šesťdesiatim študentom, v prípade, že zriaďovateľ zváži možnosť vytvorenia dvoch tried, by v ňom po prvý raz malo zazvoniť v školskom roku 2012/13. Predtým ale budú musieť študenti prejsť riadnym prijímacím konaním v apríli budúceho roku, v rámci ktorého sa uskutočnia talentové skúšky zo slovenského jazyka, matematiky a anglického jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

„Budúce gymnázium ma sídliť v Martine na Štefánikovej ulici č. 17, teda v areáli, kde už teraz sídli Biblická škola či Evanjelická základná škola,“ uvádza Miroslav Čurlík, tajomník pre školstvo Východného dištruktu ECAV v Prešove. „Pedagógovia a zahraniční lektori týchto dvoch škôl majú byť aj základom pedagogického zboru formujúceho a gymnázia.“

Východný dištrikt ECAV svoju žiadosť oprel aj o zámer ministerstva školstva zaviesť povinnosť vyučovať anglický jazyk od tretieho ročníka základnej školy, čím sa vytvára predpoklad pre štúdium žiakov v angličtine. Dôvodí aj faktom, že v Turci sa žiadne cirkevné gymnázium nenachádza a je tu priestor pre rozvoj takéhoto typu stredoškolského štúdia

Martinskí poslanci tento zámer nepodporili. Stotožnili sa tak so stanoviskom Žilinského samosprávneho kraja, pod ktorý kompetenčne stredoškolské vzdelávanie spadá. „Na kraji“ sú toho názoru, že počet gymnázií je v turčianskom regióne postačuje. Gymnázia navštevuje 36 percent žiakov z celkového počtu stredoškolákov. Koncepcia rozvoja výchovy a vzdelávania v ŽSK na roky 2010 – 2013 stanovuje optimalizovať počet gymnazistov, ten má o dva roky tvoriť len 20 až 25 percent z celkového počtu študujúcej stredoškolskej mládeže v regióne. Proti vzniku gymnázia bolo 17 poslancov, siedmi boli za a piati sa zdržali hlasovania.

SkryťVypnúť reklamu

Stanovisko obce je len jedným z viacerých, ktoré musia iniciátori tohto typu strednej školy na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR doručiť a pre zaradenie gymnázia do siete škôl nie je rozhodujúce.

Na Slovensku sú už tri evanjelické gymnáziá – v Košiciach, Prešove a Liptovskom Mikuláši. Martinské evanjelické gymnázium by sa mohlo v budúcnosti stať súčasťou Evanjelickej spojenej školy, ktorá by okrem strednej školy zastrešovala aj materskú a základnú školu spolu s Biblickou školou, ktorá v meste pôsobí od roku 1988. Zriaďovateľ týmto zámerom chce vytvoriť v Martine vzdelávaciu inštitúciu, ktorá bude v kresťanskom duchu poskytovať vzdelanie od troch rokov až do dospelosti.

AKO TO VIDIA V ZASTUPITEĽSTVE

Ján Zuberec (NEKA): Mám pochybnosti o dôvode, na ktorý sa uznesenie o neodporúčaní zriadiť evanjelické bilingválne gymnázium odvoláva. Ide o koncepciu výchovy a vzdelávania kraja, ktorá určuje, že na gymnáziách má študovať len každé štvrté či piate dieťa. Nasilu sa tu navrhuje rodičom a ich deťom, čo a kde majú študovať. Chceme byť vedomostnou spoločnosťou – a kto ju má vytvárať? Koncepcia je diskriminačná, kapacity gymnázií sa budú umelo znižovať, lebo treba vytvoriť priestor pre ľudí, ktorých na trhu práce niet. Súhlasím, toto riešiť treba, ale nie administratívnou cestou.

SkryťVypnúť reklamu

Alexander Lilge (Smer-SD): Musíme rozmýšľať dopredu. Ak je v kraji istý druh priemyslu, treba mu prispôsobiť vzdelávanie. Nie sme proti cirkvi, ale je tu vecné hľadisko. V Martine máme najviac iných ako obecných škôl, treba vedieť povedať nie ďalším.

Tomáš Zanovit (SNS): Doplním čísla. Máme 14 gymnaziálnych tried, do ktorých išlo 420 žiakov. Deviate ročníky končí spolu 780 žiakov, zo študijných programov odborných škôl sa vypúšťa príprava remeselníkov, ktorí na trhu práce chýbajú. Zámer kraja je správny.

Marián Fedor (Smer-SD): Hovorme radšej o kvalite ako o počte. Nie všetky naše gymnáziá sú kvalitné. Treba brať ohľad aj na históriu a tradície vzdelávania v Martine. Ak zriaďovateľ navrhuje vytvoriť nadregionálne gymnázium, mali by sme mu dať šancu. Stúpne kvalita vzdelávania, gymnázia sa samé vyselektujú.

Peter Špaňo (NEKA): V Sučanoch na bilingválnom gymnáziu študuje minimum detí z Martina, na evanjelickom gymnáziu by mali šancu. Bol by to aj medzičlánok smerom k vysokoškolskému štúdiu, ktoré už evanjelici majú. Kraj má síce svoje čísla, ale treba vnímať aj špecifikum Martina a tradície, ktoré má.

FAKTY

Martin už evanjelické gymnázium mal. Otvorili ho v septembri 1867. Patrilo k prvým trom slovenským gymnáziám vôbec (otvorili ich aj v Revúcej a Kláštore pod Znievom). Napriek nie veľmi priaznivým materiálnym podmienkam dosahovalo veľmi dobré výsledky, počas jeho existencie na ňom študovalo 671 žiakov. No po niekoľkých rokoch (1875) ho maďarské úrady zatvorili. Medzitým si ale stihlo vybudovať knižnicu, ktorá obsahovala 3 500 titulov. V súčasnosti je v Martine už siedmy školský rok zriadená Evanjelická základná škola s rozšírenou dotáciou anglického jazyka a informatiky. Výučba anglického jazyka je zabezpečená americkými lektormi prostredníctvom dohody medzi Evanjelickou luteránskou cirkvou v Amerike, Luteránskou cirkvou Missourskej synody v USA a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Autor: V.Legerská

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR
Tradičná oblievačka v skanzene.

V nedeľu nebude chýbať oblievačka a šibačka


Pavol Lackanič
Cez víkend je na programe viacero šlágrov.

Fomat má voľno, ale futbalový program je tentoraz poriadne nedupaný.


Už ste čítali?