Na dobových fotografiách zo 70. rokov akoby ani nebolo mesto Turčianske Teplice. Pamätníkom pri pohľade na ne aj slza vyjde, mladší neveriacky krútia hlavou a porovnávajú staré zábery s realitou.
Staré fotografie poskytli zberatelia i maliar
Nápad urobiť výstavu historických fotografií vznikol spontánne, z iniciatívy zberateľa pohľadníc Mariána Repu a primátora mesta Michala Sygúta. Fotky pridali aj Ján Fekeč a Ján Sabaka, obrazy poskytol maliar a spisovateľ Miroslav Bartoš.
„Asi v roku 1997 som bol v jednom antikvariáte vo Viedni a našiel som tam jednu pohľadnicu hotela Alžbeta z Turčianskych Teplíc s maďarským názvom. Nevedel som, že je to možné, fotografia bola v sekcii Maďarsko. Odvtedy som začal zbierať pohľadnice. V tom čase sa venoval zbieraniu fotiek aj pán Menšík, keď sa našli jeho albumy, primátor povedal, že by bolo dobré urobiť výstavu so súčasnými pohľadmi na mesto, tzv. dvojexpozíciu,“ povedal Marián Repa pre MY Turčianske noviny, ktorý na výstavu poskytol asi dve stovky fotiek.
Výstava pripomína výročie prvej písomnej zmienky
Primátor mesta Michal Sygút vidí vo výstave posolstvo. „Skôr narodení ľudia tvrdia, že mladí nemajú úctu k histórii, možno aj touto výstavou ukážeme, že hoci sme sa narodili neskôr, sme na naše mesto hrdí. Turčianske Teplice oslavujú 730. rokov od prvej písomnej zmienky a preto sme sa rozhodli zorganizovať túto výstavu, aby nám pripomenula že generácie, ktoré nás vychovávali, nám dali pevný základ našej domoviny,“ povedal.
M. Repa: Mesto sa zmenilo na nepoznanie
Dlhoročný zberateľ Marián Repa pochádza z Turčianskych Teplíc. „Na ulici, kde je Galandov dom bývali moji predkovia, mali tu pekáreň. Dnes tu ešte žijú moji rodičia, ale už nemajú ten dom,“ prezrádza.
Kúpeľné mesto sa podľa neho v porovnaní s predchádzajúcim tridsaťročím veľmi zmenilo. „Turčianske Teplice výrazne zmenili charakter. Mesto nebolo zničené za vojny, ale bohužiaľ v čase normalizácie. V 70. rokoch značnú časť mesta zbúrali, plány na vybudovanie kúpeľných budov a jedna obchodná ulica úplne zmizla, rovnako aj židovská synagóga, na mieste ktorej postavili Jednotu. Teplice dnes a Teplice pred tridsiatimi rokmi akoby boli dve rôzne mestá,“ myslí si.
G. Hegedűš: ...keby niekdajší ruch ožil aspoň na chvíľu
Výstava prilákala aj ďalších rodákov. Fotograf Gustáv Hegedűš mal pred rokom výstavu teplického parku v premenách času a vyzdvihol na nej niekdajšiu noblesu kúpeľov. Výstavu historických fotografií si preto nenechal ujsť, spomenul si aj na veselú príhodu.
„Pri pohľade na jednu fotografiu, na ktorej vidieť budovu mäsiarstva Šovčík, vedľa bol Baťa a v tretej budove bola pekáreň Bartoň, si spomínam na jednu príhodu. Dnes je to súčasť pešej zóny pri mestskom úrade. Vtedy tadiaľ prešli tak dve–tri autá za deň. Raz tadiaľto išlo auto s predným náhonom, ešte z čias prvej republiky a odtrhlo sa mu predné koleso a ponaháňalo chlapíka v neďalekom parčíku,“ rozpráva s úsmevom G. Hegedűš.
Na fotkách spoznal aj židovskú synagógu, kde bol predtým zelovoc, no najviac sa mu páčila fotografia preplnenej kúpeľnej dvorany. „To je to, čo som hovoril, tak by som si predstavoval, keby ten kúpeľný ruch ožil, aspoň na chvíľu,“ zasníval sa. „Keby ste videli projekt kúpeľov, toto je len začiatok. Tam mali stáť tri také budovy ako stoja dnes,“ podotkol Marián Repa.
Návštevníci si pochvaľovali dvojexpozíciu
Výstava prilákala najmä staršie ročníky. Ján Bujňák z Diviak si pochvaľoval najmä spracovanie výstavy. „Historické fotografie sa mi páčia. Je to pekne pripravené aj s pohľadom na súčasnú ulicu alebo budovu,“ povedal. „Oproti poliklinike je stará budova, ešte zo začiatku storočia,“ poznamenal. Dnes je v starej budove očná optika. „Tu boli odevy, tam mi šili oblek, ktorý mám dodnes,“ zaspomínal si pri ďalšej fotke.
Výstava potrvá v Galérii Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach do 16. septembra.