MARTIN. Matičiari sa venovali predovšetkým dvom zásadným bodom programu – novelizácii stanov MS a návrhu programu Matice slovenskej na roky 2011 až 2013 s výhľadom do roku 2016. Ako informoval predseda MS Marián Tkáč, prijaté stanovy sú kompromisom toho, čo chcelo vedenie a čo navrhovali delegáti.
„V princípe sú nové stanovy o tom, že MS môže vykročiť síce starým smerom, ale novými cestami, vrátiť sa ku koreňom a správať sa ako ustanovizeň tretieho tisícročia. Posilnil sa princíp demokracie v MS, prijali sme opatrenia, aby sa s majetkom Matice narábalo šetrne a výsledkom novelizácie stanov je aj ustanovenie, že výbor nemusí rušiť celý odbor MS, ak niekto z neho poškodí dobré meno inštitúcie, ale môže vylúčiť jednotlivca,“ povedal.
Za významný výsledok snemu považuje predseda aj prijatie nového programu. V rámci neho je dôležitý najmä rok 2013, v ktorom si Slovensko pripomenie 150. výročie vzniku Matice slovenskej.
„Vyhlásili sme obdobie od 5. februára do konca augusta za rok Matice slovenskej,“ zhrnul. Snem podporil aj otvorený list M. Tkáča ministrovi zahraničných vecí, ktorý pripomína ochranu záujmov Slovákov vo vzťahu k zahraničiu.
„Zároveň sme požiadali štát a samosprávu, aby venovali pozornosť vyučovaniu štátneho jazyka na celom území Slovenska a vyzvali sme cirkvi, aby umožnili občanom počúvať bohoslužby po slovensky, keďže to nie je ešte všade pravidlo,“ pripomenul M. Tkáč a zároveň povedal, že účastníci snemu vyslovili protest proti zamýšľanému presťahovaniu sochy Ľudovíta Štúra v Bratislave a vyzvali aj predstaviteľom miest a obcí, aby si pripomenuli blížiace sa výročia spojené s menami Antona Bernoláka či Cyrila a Metoda.
V tejto súvislosti M. Tkáč poukázal aj na to, že ani Martin nemá sochu či aspoň ulicu pomenovanú po vierozvestcoch, pritom Matica slovenská v tomto meste vznikla práve na počesť okrúhleho výročia ich príchodu na naše územie.
Autor: V. Legerská