MARTIN, VRÚTKY, TURČ. TEPLICE. Protestnej akcie v Bratislave pre Úradom vlády SR sa zúčastnilo asi 9 tisíc ľudí, hŕstku tvorili aj učitelia z Turca.
„Martinčania síce nemali transparenty, ale veľmi sa nám páčil jeden slogan, ktorý sa stal naším mottom - Vymeníme naše kredity, za vaše kreditky,“ vyjadruje postrehy Eva Straková z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorá má na starosti martinský okres. „Prišli nielen odborári, ale aj neodborári, zúčastnili sa aj niektorí riaditelia. Nie všetci túto iniciatívu však dokážu pochopiť. Či sa učitelia zúčastnili, záviselo aj od riaditeľa školy, ako sa k danej veci postavil. Väčšinou sa to riešilo tak, že si učitelia, ktorí sa chceli protestu zúčastniť, zobrali dovolenku,“ povedala.
Na hodinách učiteľov zastupovali
Celkovo sa do protestu v Bratislave zo základných a stredných škôl v Martine, Vrútkach a Turčianskych Tepliciach zapojilo 157 učiteľov. V žiadnej škole ale žiaci nemali riaditeľské voľno. Na skrátené vyučovanie nás upozornili len študenti Obchodnej akadémie v Martine. Vraj sa učili len štyri hodiny. Riaditeľka Elena Siráňová však odmieta, že by sa tak stalo pre protest učiteľov. Vraj to bolo pre chorobu učiteľov. Samotnú akciu však vníma pozitívne. „Protest za našu školu išlo podporiť viacero učiteľov, ktorí si vybrali dovolenky. Mám pre to pochopenie, pretože som tiež učiteľka. Samozrejme, prihliadali sme na to, aby nebolo ovplyvnené vyučovanie,“ zdôraznila riaditeľka.
Chýbajú školské pomôcky i finančná odmena
Medzi hlavné požiadavky, o ktoré sa učitelia usilujú, patrí zvýšenie celkových financií na školstvo, rast platov zamestnancov školstva a úprava systému odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve, teda 915 až 1220 eur. Ak vláda nesplní požiadavky, odborári sa chystajú opäť štrajkovať.
„Akciu sme išli podporiť, pretože chceme lepšie pracovné podmienky. Na školách je zlá výbava, staré pomôcky a mnoho ďalších nedostatkov. Myslím si, že sme vydržali dosť dlho - dvadsať rokov, kým sme sa ozvali,“ vyjadrila svoj názor Ingrid Oberfranczová zo Základnej školy Hany Zelinovej vo Vrútkach, ktorá sa na proteste zúčastnila ešte s jednou kolegyňou.
Žiaci strácajú voči učiteľom úctu
Do akcie sa zapojili aj pracovníčky Centra pedagogického a psychologického poradenstva a prevencie v Martine. „V školstve stále len robia kozmetické úpravy, ale nepúšťajú sa do zásadných vecí. Na proteste sme boli aj s kolegyňou, pretože situácia v školstve sa nás týka. Sme odborní zamestnanci v školstve, pracujeme aj s učiteľmi aj so žiakmi, ale oproti nim sme ešte viac platovo poddimenzovaní,“ uvádza pracovníčka poradenského centra, ktorá nechcela byť menovaná.
„Keď si učiteľ nevie dať rady, pošle žiaka k nám. Myslíme si, že pokiaľ štát nedá učiteľovi primeraný status, nebude mať k nemu primeranú úctu ani žiak. Z toho vyplývajú aj opakujúce sa problémy, s ktorými za nami prichádzajú žiaci. Sú čoraz agresívnejší a nemajú k učiteľovi úctu,“ uviedla.
PROTEST V TURCI
Akciu podporilo 80 učiteľov zo 17 materských, základných a umeleckých škôl a školských zariadení z Turca. Zo stredných škôl sa zúčastnilo 77 účastníkov z Martina a Turčianskych Teplíc. Celkovo sa za Turiec bolo v Bratislave 157 ľudí.
Vo väčšom počte sa podľa našich informácií zapojili učitelia z Obchodnej akadémie, Strednej priemyselnej školy v Martine (11) a Gymnázia vo Vrútkach. Desaťpercentnú účasť splnili na ZŠ Gorkého (2), ZŠ s MŠ na Štefánikovej ulici vo Vrútkach (3) i ZŠ Hany Zelinovej vo Vrútkach.
Naopak protestu sa nezúčastnili napríklad učitelia z Gymnázia Viliama Paulínyho Tótha v Martine, ani Osemročného gymnázia Jozefa Lettricha, vyučovanie bez zmeny mali aj na ZŠ s MŠ v Turčianskych Tepliciach a na ZŠ s MŠ na Hurbanovej ulici v Martine.