VRÚTKY. Uniformy vymenia podľa generálneho riaditeľa a predsedu Predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. Pavla Kravca približne 3000 zamestnancom do troch rokov. Rovnošaty sú určené predovšetkým pre zamestnancov prvého kontaktu s cestujúcou verejnosťou, to znamená osobní pokladníci, sprievodcovia, vlakvedúci, stevardi vlakov alebo informátori a zamestnanci zákazníckych centier. V druhom rade je určená pre rušňovodičov, ktorým nahrádza aj pracovný odev, skonštatoval Kravec.
Autorkou návrhu nových uniforiem je študentka Vysokej školy výtvarných umení a pedagogička Strednej umeleckej školy v Trenčíne Veronika Kostková. Zmeny na uniformách, keďže je to predsa len pracovný odev, sa nerobia tak ľahko, ako na bežných odevoch. Pracujem s detailom červenej farby, ktorá sa stáva typickou pre celú spoločnosť. Volili sme strihy, ktoré sú zužujúce aj opticky. Aj členenia, ktoré sú na dámskych odevoch sú zvolené tak, aby postavu urobili štíhlou, a teda pevnejšou, krajšou. Zamestnanci mali samozrejme požiadavky na rôzne vrecká a pútka na menovky, povedala Kostková.
Doplnila, že materiál zodpovedá norme na pracovné uniformy. Ide o zmesový materiál vlna polyester, ktorý je štandardný pre uniformy. Predchádzajúca uniforma bola strihovo voľnejšia. A takisto materiály, z ktorých bola zhotovená, boli iba polyesterové. Aj košele boli zmes bavlna polyester. Prechádzame na prírodné materiály, ktoré sú pohodlnejšie na každodenné nosenie, uviedla autorka návrhu.