MARTIN. Nie je sám. Každý, kto na tejto ulici býva, so zapáchajúcou kanalizáciou má svoju nepríjemnú skúsenosť. Ľudia sa preto zmobilizovali a počas nedávneho Dňa mestskej časti pozvali na diskusiu aj martinského primátora Andreja Hrnčiara, ktorý si v sprievode poslancov tejto mestskej časti vypočul ich sťažnosti.
Skúšali aj zlepšováky – nič nepomohlo
„Nepomáhajú žiadne zlepšováky, ktoré sme doma skúšali, aby sme sa zápachu vyhli,“ hovorí Š. Vojtek a pokračuje. „Som správcom v neďalekej Požičovni krojov a kostýmov a tam je ten istý problém. Keď k nám prídu požičať si divadelné kostýmy z iných miest, mali by ste to vidieť, ako im vykrúca nosy.“
„Ľudia majú pravdu,“ potvrdzuje aj generálny riaditeľ Turčianskej vodárenskej spoločnosti v Martine Rastislav Zábronský. „Projekt odkanalizovania ôsmich obcí dolného Turca bol pred pár rokmi pripravený neodborne a nekoncepčne projekčnou kanceláriou, ktorá už ani neexistuje. Tlak na termíny a hrozba vracania peňazí Únii prinútili starostov preberať stavby aj s nedostatkami a jedným z nich sú aj dôsledky, s ktorými musia žiť obyvatelia Kratinovej ulice.“
Kanalizácia skúša aj vodárov
Žije s nimi aj Turvod, pretože nekvalitne vybudovaná kanalizácia zaťažuje aj vodárov, spôsobuje vysokú prevádzkovú réžiu, problémy s reklamáciami a dnes už aj s ich právnym doriešením.
Vysvetlenie, prečo na Kratinovej ulici zapácha, je jednoduché. „Odkanalizovanie obcí Krpeľany, Turany a Sučany je v smere do Priekopy realizované pomocou výtlačného potrubia o profile DN 200 mm,“ hovorí R. Zábronský a pokračuje: „Toto potrubie je cez tlmiacu šachtu vyústené do gravitačného potrubia DN 400 mm, ktoré dovtedy slúžilo na odkanalizovanie Priekopy. Putujúci odpad od Sučian nahníva, uvoľňujú sa z neho kalové plyny, ktoré zapáchajú. Prúdiaca kvapalina sa gravitačnou kanalizáciou na Kratinovej ulici prenáša aj do vetiev a tlačí so sebou spomenutý plyn až do domových prípojok,“ vysvetľuje. Okrem toho kanalizačné vpuste, ktoré sú z historického hľadiska nesprávne vyústené do splaškovej kanalizácie, slúžia ako vetráky. „Toto je zdroj zápachu, ktorý sužuje občanov,“ vysvetľuje R. Zábronský.
Ten zápach sa naozaj nedá vydržať
„Sťažnosti ľudí sú oprávnené. Ten zápach sa naozaj nedá vydržať. Ihneď, ako to bude možné, sa na tomto úseku bude kanalizácia prebudovávať,“ povedal nám martinský primátor A. Hrnčiar a dodal, že následne radnica bude hľadať financie i na rekonštrukciu vozovky, pretože práve táto ulica je veľmi zaťažená aj kamiónovou dopravou smerujúcou do Neografie a iných firiem sídliacich v tomto priestore. Informoval aj o tom, že mesto spolu so železnicou a Neografiou hľadá riešenie, aby ťažkú dopravu pretrasovali tak, aby sa obytnej zóny dotýkala čo najmenej.
Čo sa týka kanalizácie, Turvod má už pripravené riešenie. „Odhadujeme, že vodárenskú spoločnosť bude stáť 200 tisíc eur,“ hovorí jej generálny riaditeľ, pričom dodáva, že všetko sa dalo vyriešiť z financií Európskej únie, keď sa kanalizácia stavala. Dnes už musí ísť o vlastnú investíciu vodárov.
„Alternatív je niekoľko. Spomeniem tú, ktorá by definitívne problém vyriešila a neposúvala ho ako horúci zemiak. Treba zrušiť tlmiacu šachtu na Kratinovej ulici a výtlačné potrubie zo Sučian potiahnuť až na križovatku s Priekopskou ulicou, kde je hlavný kanalizačný zberač z Martina smerujúci do čistiarne odpadových vôd vo Vrútkach. Jeho prietok i kapacita je dostatočná, aby sa v nej odpad zo Sučian doslova stratil.“
Predpokladá sa, že oprava by sa mohla realizovať už v budúcom roku spolu s rekonštrukciou vozovky.
Transparentnosť je aj riešenie problémov ľudí
Počas Dňa mestskej časti Priekopa primátor a poslanci prešli trasu ulíc Čajkovského, Volgogradská, Partizánsky cintorín, Za Jordánom, Kratinova a Dolinského, pričom sa priamo v rozhovoroch s ľuďmi dozvedali, čo ich trápi, odpovedali na ich otázky, reagovali na podnety a podvečer sa stretli s Priekopčanmi na verejnej schôdzi. Dni mestských častí sú jedným z výstupov projektu Transparentné mesto, za ktorý Martin v júni dostal Cenu OSN ako vôbec prvá samospráva na Slovensku a postupne sa organizujú opakovane v každej z mestských častí. Spolu s Dňom otvorených dverí u primátora, ktorý sa koná každý prvý pondelok v mesiaci, patria k nosným pilierom tej časti projektu, ktorá sa venuje participácii občanov na riadení samosprávy.
Autor: V.Legerská