RAKŠA. Predstavitelia evanjelickej cirkvi, členovia OZ Odkaz Michala Miloslava Hodžu, Rakšania i matičiari si dnes pri rodnom dome tohto jazykovedca, básnika i kňaza pripomenuli jeho život, dielo i odkaz mladej generácii.
Obec sa na významné podujatie pripravovala asi 9 mesiacov. Cirkevný zbor Mošovce i obyvatelia Rakše pomáhali opraviť fasádu na rodnom dome Michala Miloslava Hodžu, vynovený je interiér modlitebne i pamätnej izby. Obec dala zo svojich financií opraviť aj strechu zvonice z roku 1820.
Fasáda domu, ale aj jeho vnútro, prešlo nedávno rekonštrukciou. FOTO: AUTORKA
Na stretnutie pricestoval aj jeho priamy potomok botanik Ivan Pišút z Bratislavy, ktorý je Hodžovým prapravnukom. „Moja prastará mama bola Hodžova dcéra Božena a môj starý otec bol prvým vnukom Michala Hodžu,“ vysvetlil I. Pišút. „Som veľmi prekvapený, že sa jednak podarilo zriadiť pamätnú izbu M. M. Hodžu a zrekonštruovať i jeho rodný dom. Rovnakú pozornosť by si zaslúžil aj pomník na Vrbickom cintoríne, kde je Hodža pochovaný,“ upozornil. Vraj by tu mal mať aj iný epitaf, ktorý si želal.
Ivan Pišút doniesol ukázať aj pamätník Maríny Hodžovej, ktorý zdedil. FOTO: AUTORKA
Slávny rodák z Rakše má aj ďalších potomkov, medzi nimi je aj bývalý minister Rudolf Zajac, jeho brat Peter a Igor. Rovnako aj Ivan Pišút má súrodencov, ktorí sú ďalšími potomkami Michala Miloslava Hodžu. Na diaľku sa stretnutia zúčastnili aj potomkovia spoza oceánu, prapravnučka Hodžu Naďa Hradská žijúca v kanadskom Toronte a jej bratranec Janko Pálka žijúci v USA, ktorí do Rakše poslali list.
Významne sa na organizovaní slávnosti podieľalo OZ Odkaz Michala Miloslava Hodžu. „Podarilo sa nám splniť dva ciele, ktoré si združenie v tomto roku predsavzalo, a to pomôcť súčasnému majiteľovi rodného domu Hodžu, ktorým je evanjelický cirkevný zbor augsburského vyznania v Mošovciach, zachovať a zachrániť tento rodný dom a obnoviť ho,“ zhodnotil predseda združenia Igor Hodža z Rakše, praprasynovec jazykovedca.
Dnes uviedli do života aj príležitostnú pečiatku M. M. Hodžu, s motívom faksimile Hodžovho podpisu. Pečiatka bude k dispozícii istý čas na teplickej pobočke pošty, aby si ju záujemcovia mohli otlačiť na suvenír alebo na list. Potom sa dostane do poštového múzea.
Príležitostnú Hodžovu pečiatku si ľudia nechávali odtlačiť na obálku, symbolicky im ju podpisoval aj Ivan Pišút. FOTO: AUTORKA
Program pokračoval v rakšianskom parku, kde bolo literárno-dramatické pásmo o živote a diele Hodžu, súčasťou ktorého bolo aj vyhodnotenie súťaže Hodžova literárna a výtvarná jeseň.
Slávnosti vyvrcholia zajtra slávnostnými službami božími v Evanjelickom kostole v Mošovciach, ktoré bude celebrovať evanjelický biskup Miloš Klátik. Okolo obeda odhalia Hodžovi na rodnom dome ďalšiu pamätnú tabuľu za prítomnosti župana ŽSK Juraja Blanára a predsedu Matice Slovenskej Mariána Tkáča.